Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sami mogą nawarzyć sobie piwa

Redakcja
Przez dziewięć dni biskupińska osada przejdzie we władanie rzymskich legionistów. Wszędzie będą rozbrzmiewać łacińskie okrzyki.

Przez dziewięć dni biskupińska osada przejdzie we władanie rzymskich legionistów. Wszędzie będą rozbrzmiewać łacińskie okrzyki.

<!** Image 2 align=right alt="Image 32409" sub=" Celem imprezy jest jak najwierniejsze zaprezentowanie realiów, w jakich żyli starożytni Rzymianie">- Byli już u nas Wikingowie, Celtowie, Egipcjanie, Indianie... Teraz przyszedł czas na Rzymian i Barbarzyńców - mówi Wiesław Zajączkowski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. - Co roku zmienia się tematyka naszego wielkiego festynu archeologicznego. Na najbliższy przyjadą goście m.in. z Angli, Niemiec, Litwy, Słowacji. Będą także grupy z Polski. Z Poznania przyjadą Hunowie na koniach. Po raz pierwszy na festynie pojawią się także Goci.

Muzeum co roku proponuje zwiedzającym wycieczkę do przeszłości. Tym razem wybór padł głównie na ojczyznę Juliusza Cezara. Już na początku sierpnia w Biskupinie powstał obóz marszowy legionistów, rozpoczęto budować rowy obronne i palisady.

<!** reklama left>Wszystko po to, aby podczas festynu rzymscy żołnierze mogli zaprezentować pokaz musztry oraz taktykę walki z barbarzyńcami. Nie chodzi jedynie o zwykłą bijatykę w strojach z epoki. Każdej walce towarzyszyć będzie odpowiedni historyczny komentarz.

- Wszyscy, którzy odwiedzą naszą imprezę będą mogli poznać zasady działania scorpio. Pokażemy kopię rzymskiej machiny wojennej wykorzystywanej podczas oblężenia, która wytrzeliwuje pociski na olbrzymią odległość - zachęca Wiesław Zajączkowski. - Nie zabraknie oczywiście spektakularnych walk w wykonaniu gladiatorów oraz pokazów dawnego rzemiosła.

Atrakcji przygotowano wiele - warzenie i degustację piwa, wytwarzanie broni z krzemienia, bicie monet, strzelanie z kuszy, rzut oszczepem, układanie starożytnych fryzur, kąpiele w balii klepkowej, warsztaty kowalskie, kołodziejstwo, rzeźba i wiele innych.

Celem imprezy jest jak najwierniejsze zaprezentowanie realiów w jakich żyli Rzymianie. Festynowi towarzyszy również wystawa archeologiczna zabytków z imperium rzymskiego. Zobaczymy m.in. rzeźby, kapitele kolumn, gemmy, czyli kamienie półszlachetne ozdabiane reliefem oraz figurki z brązu. Tego typu impreza nie mogłaby się odbyć bez muzyki. Na imprezę przyjadą m.in. grupa Stara Olsa z Białorusi, zawodowi tancerze z zespołu Jawaryna z Mińska. Będą także warsztaty taneczne dla publiczności.

Szczegółowy program imprezy można znaleźć na stronie www.biskupin.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska