MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wizyta studencka z Ukrainy i Mołdawii w "Łączniku". Studenci spotkali się z załogą "Nowości", by porozmawiać o dziennikarstwie

Katarzyna Kucharczyk
Katarzyna Kucharczyk
Wizyta studencka z Ukrainy i Mołdawii w "Łączniku". Studenci spotkali się z załogą "Nowości", by porozmawiać o dziennikarstwie.
Wizyta studencka z Ukrainy i Mołdawii w "Łączniku". Studenci spotkali się z załogą "Nowości", by porozmawiać o dziennikarstwie. Agnieszka Bielecka
Centrum Integracji „Łącznik” gości u siebie grupę studentów z Ukrainy i Mołdawii. W poniedziałek, 20 maja spotkali się z redaktorką i fotoreporterką „Nowości”, by porozmawiać i dowiedzieć się więcej o toruńskich mediach i dziennikarstwie.

Dużo pytań o lokalne dziennikarstwo

Reporterka oraz fotoreporterka „Nowości” były pewne, że idą do „Łącznika”, by zrobić relację z przyjazdu studentów z Ukrainy i Mołdawii do Torunia w ramach programu Study Tours To Poland. Można sobie wyobrazić zaskoczenie, kiedy tym razem to nie one zadawały pytania, a były pytane o to, czym jest dziennikarstwo lokalne i jak wyglądają toruńskie oraz ogólnopolskie media.

Kilkunastoosobowa grupa do Torunia przyjechała na dziesięć dni. W tym czasie poznają nie tylko toruńskie życie codzienne, ale także te nastawione na relacje polityczne czy samorządowe. Każdego dnia czeka na nich masa atrakcji i dawka nowej wiedzy. Między spotkaniami z władzami, także sąsiadujących gmin, oraz wycieczek, by poznać region, znaleźli czas, by porozmawiać z dwiema paniami zasilającymi szeregi „Nowości”. Było to spotkanie żywe i bardzo owocne, bo dotyczyło tego, jak pracuje się w dzienniku i jak wygląda dziennikarstwo w Polsce. Nic dziwnego, że pytali, skoro dziennikarstwo to wśród kilku z nich kierunek ich studiów.

Nikła znajomość języka ukraińskiego lub polskiego nie była przeszkodą. Na spotkaniu towarzyszyła tłumaczka i pracowniczka „Łącznika”, która sama stała się łącznikiem między studentami a załogą „Nowości”. Co ciekawiło studentów z Ukrainy i Mołdawii? Jakie pytania padły? Przede wszystkim, czy w polskich mediach obowiązuje cenzura, przez ile rąk przechodzi tekst, zanim trafi do druku, na jakiej zasadzie powstaje dziennik i do kiedy trzeba oddać teksty lub jak trudno zostać dziennikarzem w Polsce. Nasza fotoreporterka nie uniknęła pytań i szczerze opowiedziała o tym, z czym wiąże się praca z aparatem, ile zdjęć dziennie robi i jak często zdarza się, że ktoś zdjęcia nie chce.

I odwiedzający Toruń studenci podzielili się swoimi pierwszymi dziennikarskimi doświadczeniami – pracują z i przed kamerą, montują wideoreportaże i tworzą własne materiały prasowe. O dziennikarstwie myślą jak najbardziej poważnie i chcą zmieniać ten świat na lepsze. A jak oceniają nasze miasto po kilku dniach pobytu?

– Podoba nam się to, że miasto jest otwarte na kontakt z ludźmi – podkreślali studenci. – Jest miło, żywo, otwarcie. Widać to też w relacji z władzami. Dużo się dzieje i to naprawdę ciekawe.

Studentom z Ukrainy i Mołdawii, którzy odwiedzają Toruń do czwartku, życzymy samych sukcesów i raz jeszcze dziękujemy za rozmowę. Tym razem to „Nowości” zostały odpytane.

Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska