Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

140 grafik z trzech kontynentów w toruńskiej "žWozowni"

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
To najstarsza cykliczna impreza plastyczna w Toruniu. A przy tym ekskluzywna - artystów organizatorzy zapraszają imiennie.

To najstarsza cykliczna impreza plastyczna w Toruniu. A przy tym ekskluzywna - artystów organizatorzy zapraszają imiennie.

<!** Image 3 align=none alt="Image 196651" >

W tym roku zaprezentuje się na niej 57 twórców z Europy, Kanady, USA, Argentyny, Japonii, Bangladeszu i Izraela.

Dla tej dziedziny sztuki trzydzieści lat to wyjątkowo długo. A tyle właśnie mija od chwili, gdy zorganizowano po raz pierwszy przegląd pod hasłem „Kolor w grafice”. Od tamtego czasu ogólnopolska impreza przekształciła się w Międzynarodowe Triennale Grafiki „Kolor w grafice”. Przede wszystkim jednak przez trzy dekady bardzo zmieniła się sama grafika. Prawdziwej rewolucji w tej liczącej wiele wieków sztuce dokonał postęp techniczny. Wielu twórców zamieniło prasy graficzne, płytki metalowe i drewniane na komputery. <!** reklama>

W ślad za zmianami kolejne triennale podejmowały nowe tematy. Przy okazji pierwszej edycji dyskutowano o znaczeniu koloru w - przez wieki monochromatycznych - graficznych odbitkach. Zastanawiano się, po co i jak artyści wprowadzają do grafiki barwę. Tematem tegorocznej wystawy jest cyfryzacja. Pokazane zostaną wyłącznie prace powstałe z użyciem nowych mediów. Ale chodzi nie tylko o sposób tworzenia. Artyści mieli za zadanie przedstawić, jak nowoczesne sposoby informacji i komunikacji wpływają na sytuację człowieka i jego postawę wobec problemów świata w dobie kryzysu, wykluczenia i kłopotów z demokracją. Triennale ma pokazać, czy dla artystów cyfryzacja to tylko sposób na nowe środki wyrazu, czy również temat.

A tytułowa kwestia koloru? „Odświeżona formuła triennale - pisze w katalogu wystawy Sebastian Dudzik - paradoksalnie pokazuje, że kolor w sztuce graficznej ma nadal znaczenie strategiczne, choć już nie tak eksponowane”. Jak dodaje, cyfrowy sposób tworzenia dzieł plastycznych wcale nie sprawił, że daleko odeszły one od języka tradycyjnej grafiki. „Nieograniczone możliwości kreowania barw w technologiach cyfrowych nie zdominowały na stałe formy ani kompozycji. Kolor kreowany jest najczęściej bardzo oszczędnie, z rozmysłem, a cyfrowa paleta coraz częściej podporządkowana zostaje zadaniom, jakie kolor spełniał i nadal spełnia w tradycyjnie pojmowanej grafice”.

W „Wozowni” zobaczymy 140 prac wykonanych technikami cyfrowymi. Przypomną się m.in. artyści znani z poprzednich edycji triennale. Jak pisze Sebastian Dudzik: „Doskonałe kompozycje Davidy Kidd, Deeny des Rioux, Marty Pogorzelec, Marka Kukawskiego czy Larsa Holmstroma pokazują mnogość możliwości formalnych, kompozycyjnych i technicznych cyfrowej grafiki. A jest to jedynie niewielki odprysk realizowanych w ostatnich latach pomysłów...” Toruńskie środowisko plastyczne będą reprezentować Agata Dworzak-Subocz, Ilona Proczek-Kranc, Bogdan Przybyliński i Dorota Sobolewska.

  • Wernisaż wystawy VII Międzynarodowego Triennale Grafiki „Kolor w grafice” - dziś, godz. 18, „Wozownia”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska