140-lecie OSP w Lubiczu

Krzysztof Lietz
Wójt Marek Olszewski ( w środku) gratuluje strażakom nowego wozu
Wójt Marek Olszewski ( w środku) gratuluje strażakom nowego wozu Jacek Smarz
Udostępnij:
Na swoje 140 urodziny jednostka OSP w Lubiczu wzbogaciła się o nowy wóz gaśniczo-ratowniczy. To najdłużej działająca jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w powiecie toruńskim.

Straż pożarna w Lubiczu powstała w 1877 r. z inicjatywy młynarzy, ponieważ w młynach często dochodziło do pożarów. Do jej powstania doprowadził Maksymilian Olszewski.

- Niestety, nie mogę powołać się w tym przypadku na pokrewieństwo - żartował Marek Olszewski, wójt gminy Lubicz podczas uroczystości jubileuszowych.

Lubicka jednostka może natomiast pochwalić się faktem, że jest najdłużej działającą w powiecie toruńskim.

Ochotnicza Straż Pożarna w Lubiczu świętowała dziś (2.09) swoje 140-lecie. To jedna z najdłużej funkcjonujących jednostek tego typu na Pomorzu. Swoje działanie zaczęła w 1877 roku. Zobaczcie naszą obszerną relację z jubileuszu strażaków w Lubiczu Dolnym.Zobacz także: Walkathon NEUCA dla zdrowia [ZDJĘCIA]140-lecie OSP w Lubiczu [ZDJĘCIA]Straż pożarna w Lubiczu powstała w 1877 roku z inicjatywy młynarzy, ponieważ w młynach często dochodziło do pożarów. "Spiritus movens" przedsięwzięcia był Maksymilian Olszewski. - Niestety, nie mogę powołać się tu na pokrewieństwo - żartował Marek Olszewski, wójt gminy Lubicz podczas uroczystości jubileuszowych 2 września. Jednostka może natomiast pochwalić się faktem, że jest najdłużej działającą w powiecie toruńskim. Pod względem stażu w regionie znajduje się na 19. pozycji na... 843 OSP.Lubiccy strażacy zawsze kultywowali polskość. I właśnie na to zwrócił uwagę poseł Jan Krzysztof Ardanowski. - Ta jednostka powstała jeszcze w czasach zaborów, ale kolejne pokolenie poznało już wolność - mówił. - Działalność ochotników to nie tylko prewencja i wyjazdy do akcji, ale także działalność publiczna, społeczna i kulturalna.Również wójt Marek Olszewski podkreślał: - Powstaliście kilkanaście lat po powstaniu styczniowym - taką macie wspaniałą historię!W XIX wieku wyposażenie lubickich strażaków było skromne - ręczna sikawka, wiadra, bosaki sufitowe i podłogowe, łopaty. Dziś OSP Lubicz ma przeszkolonych strażaków, motopompy, agregaty prądotwórcze, pilarki i inny specjalistyczny sprzęt, a także wóz bojowy, lekki wóz ratowniczo-gaśniczy i najnowszy wóz gaśniczo-ratowniczy GBA, który z okazji jubileuszu ufundowali gmina oraz "Płatki". - Jesteście nowoczesną i cieszącą się szacunkiem formacją - mówił wójt Marek Olszewski.Wojciech B. Sobieszak, prezes Cereal Partners Poland Toruń-Pacific (i honorowy członek OSP w Lubiczu) zaznaczył - : Jako szef przedsiębiorstwa, zlokalizowanego w dużej części na terenie gminy Lubicz, wiem jak ważne jest bezpieczeństwo.Dziękował też wójtowi i przewodniczącej rady, podkreślając, że Lubicz to przykład dobrej współpracy biznesu i środowiska. Władze Lubicza w podziękowaniu  za współpracę podarowały prezesowi statuetkę św. Andrzeja, patrona gminy.Tego dnia wręczono także wiele podziękowań i odznaczeń. Ryszard Korpalski, prezes świętującej OSP (a także prezes zarządu gminnego) otrzymał odznakę Zasłużony dla Powiatu Toruńskiego. Złoty Medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymali: Rafał Gąska, Marian Gąska, Paweł Kowalski; srebrny: Ewa Kempińska i Alicja Zielińska; brązowy: Marcin Tonta, Paweł Blumkowski, Andrzej Nadachewicz, Sławomir Bawiński, Karol Gąska, Edmund Guzowski. Odznaką Strażak Wzorowy zostali uhonorowani: Marta Gąska, Szymon Dąbrowski, Kamil Witkowski i Radosław Kwiatkowski.Polecamy: Rok szkolny 2017/2018. Kiedy zaplanować urlop? Sprawdź! ;nfZobacz wideo: INFO Z POLSKI

140-lecie OSP w Lubiczu [ZDJĘCIA]

Lubiccy strażacy zawsze kultywowali polskość.

- Ta jednostka powstała jeszcze w czasach zaborów, ale kolejne pokolenie poznało już smak wolności - poseł Jan Krzysztof Ardanowski (PiS).

- Powstaliście kilkanaście lat po Powstaniu Styczniowym, taką macie wspaniałą historię - podkreślał wójt Marek Olszewski.

W XIX wieku wyposażenie lubickich strażaków było skromne - ręczna sikawka, wiadra, bosaki sufitowe i podłogowe, łopaty. Dziś OSP Lubicz ma

przeszkolonych strażaków, motopompy, agregaty prądotwórcze, pilarki i inny specjalistyczny sprzęt, a także wóz bojowy, lekki wóz ratowniczo-gaśniczy i najnowszy wóz gaśniczo-ratowniczy GBA, który z okazji jubileuszu sprezentowali wspomnieni fundatorzy.

- Jesteście nowoczesną i cieszącą się szacunkiem formacją - mówił wójt.

- Jako szef przedsiębiorstwa,zlokalizowanego w dużej części na terenie gminy Lubicz, wiem jak ważne jest bezpieczeństwo - podkreślał z kolei Wojciech B. Sobieszak, prezes Cereal Partners Poland Toruń-Pacific i honorowy członek OSP w Lubiczu.

Przeczytaj także: Podrobione leki w regionie

Podczas obchodów 140. urodzin jednostki było też wiele podziękowań i odznaczeń. Ryszard Korpalski, prezes świętującej OSP otrzymał odznakę Zasłużony dla Powiatu Toruńskiego. Złoty Medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymali: Rafał Gąska, Marian Gąska, Paweł Kowalski; srebrny: Ewa Kempińska i Alicja Zielińska; brązowy: Marcin Tonta, Paweł Blumkowski, Andrzej Nadachewicz, Sławomir Bawiński, Karol Gąska, Edmund Guzowski. Odznaką Strażak Wzorowy zostali uhonorowani: Marta Gąska, Szymon Dąbrowski, Kamil Witkowski i Radosław Kwiatkowski.

Zobacz także:

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowości Gazeta Toruńska
Dodaj ogłoszenie