Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wsparcie 500 plus na psa i kota. Kto może teraz otrzymać tego typu dofinansowanie?

mfred
Program zakłada dofinansowanie konkretne zabiegów weterynaryjnych
Program zakłada dofinansowanie konkretne zabiegów weterynaryjnych
Właściciele psów i kotów mogą ubiegać się o specjalny dodatek na swojego czworonoga. Potoczne nazywane "500 plus na psa i kota" wsparcie przyznawane jest w ramach walki z bezdomnością czworonogów. Kto i kiedy może ubiegać się o pieniądze na opłacenie niektórych zabiegów weterynaryjnych czworonoga?

500 plus dla psa i kota

Ten kto ma zwierzaka w domu, ten wie, że koszty wizyty weterynaryjnych nie są tanie. Z reguły najmniej za poradę trzeba zapłacić ponad 100 złotych. Nie ma takiej kwoty, której właściciel czworonoga nie wydałby na swojego pupila. Okazuje się jednak, że w niektórych gminach można liczyć na wsparcie finansowe do konkretnych zabiegów weterynaryjnych. Program potocznie został nazwany 500 plus dla psa i kota.

Pieniądze nie trafiają jednak bezpośrednio na konto właściciela psa czy kota. W ramach programu wsparcia dany urząd pokrywa koszty sterylizacji i czipowania zwierzaków. Najczęściej podpisane są umowy z wybranymi gabinetami weterynaryjnymi.

Lokalne wsparcie na sterylizację

Warto tu podkreślić, że jest to program organizowany lokalnie przez wybrane samorządy. Jednym z podstawowych jego celów jest zapobieganie bezdomności psów i kotów, co ma doprowadzić do zminimalizowania liczby zwierząt trafiających do schronisk.Generalnie urząd pokrywa100 proc. kosztów sterylizacji i czipowania przeprowadzanych w celu zwalczania problemu bezdomności czworonogów. Koszty nie zawsze wynoszą 500 złotych. W wielu przypadkach sa niższe.

Warunki 500 plus dla psa i kota

Aby dowiedzieć się o tym czy nasza gmina uczestniczy w tym programie trzeba zorientować się bezpośrednio w urzędzie. Zwykle za 500 plus na sterylizację psa lub kota odpowiadają jednostki ochrony środowiska. Jak czytamy na interia.pl dwa warunki stawiane najczęściej przed zwierzęciem kwalifikowanym do programu to:

  • wiek przynajmniej 6 miesięcy

  • kwalifikacja do znieczulenia ogólnego 

Właściciel czworonoga również musi spełnić odpowiednie kryteria. Zazwyczaj wymaga się, by ten był chociaż mieszkańcem danej gminy lub miasta, ale nie zawsze. W większych miastach często wystarczy okazanie dowodu zamieszkania (np. umowa najmu), status studenta lokalnej uczelni czy dowód na to, że właśnie w tej okolicy odprowadzamy podatki, mogą być w zupełności wystarczające.

Terminy na składanie wniosków są ustalane indywidualnie przez dane samorządy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska