MKTG SR - pasek na kartach artykułów

5093 zł na rękę wypłaty na Kujawach i Pomorzu. Gdzie zarabia się więcej: w Toruniu czy Bydgoszczy? Mamy najnowsze dane!

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Na świetne oferty pracy mogą liczyć np. specjaliści sektora informacji i komunikacji, najgorzej płacą w handlu i gastro.
Na świetne oferty pracy mogą liczyć np. specjaliści sektora informacji i komunikacji, najgorzej płacą w handlu i gastro. Dawid Łukasik
Mieszkańcy regionu zarabiają średnio 6986 zł brutto miesięcznie, czyli 5 093 zł na rękę - GUS przekazał nam najnowsze dane o wynagrodzeniach. Wiemy też, gdzie płacą lepiej - w Bydgoszczy czy Toruniu.

Spis treści

Na Kujawach i Pomorzu przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w grudniu 2023 roku 6986,81 zł brutto miesięcznie (5093 zł na rękę).

To więcej niż rok wcześniej, bowiem na koniec 2022 roku regionalna średnia płaca sięgnęła 6355,65 zł (4 662 netto).

Tyle płacą w Bydgoszczy, a tyle w Toruniu - kwoty brutto i netto

- W grudniu zeszłego roku lepiej zarabiali pracownicy w Toruniu, 7755,15 zł brutto, podczas gdy w Bydgoszczy to było 7344,84 zł brutto miesięcznie - informuje Michał Cabański, starszy specjalista Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy.

  • To oznacza, że firmy toruńskie płacą na rękę średnio 5 617 zł, a Bydgoskie 5 337 zł.

Co ciekawe, rok wcześniej lepiej zarabiali pracownicy w Bydgoszczy - 6913,46 zł brutto miesięcznie (5042 zł netto), natomiast w Toruniu - 6772,86 zł brutto (4 947 zł netto).

Co się dzieje na kujawsko-pomorskim rynku pracy?

Jak przekazuje Maciej Smolarek, rzecznik Wojewódzkiego UrzęduPracy w Toruniu, stopa bezrobocia wyniosła 7,1 proc. (0,2 pkt. proc. niższa niż w 2022 roku).

Mamy w regionie 54 466 osoby bezrobotne (o 1401 więcej niż w końcu listopada 2023 miesiąca i o 2018 osób mniej niż przed rokiem).

Firmy zgłosiły do PUP-ów 2643 wolne miejsca pracy i aktywizacji zawodowej ( o 29,9% mniej niż w grudniu 2022).

Jak wygląda sytuacja w kraju? Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2023 roku, w porównaniu z grudniem 2022, wzrosło o 9,6 proc, i wyniosło 8032,96 zł brutto miesięcznie. Wychodzi 5 805 na rękę.

Z kolei średnie zatrudnienie było niższe o 0,1 proc., co przeliczając na etaty daje ich 6495,3 tys. - podał GUS.

- Dane o wynagrodzeniach pokazują, że cały miniony rok występowała silna presja płacowa - komentuje Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan. - W 2024 roku spodziewamy się podobnego zjawiska, wspieranego przez dwukrotny wzrost wynagrodzenia minimalnego.

Ekspert dodaje, że drugą daną z polskiej gospodarki, a dokładnie z rynku pracy jest zatrudnienie: - Podobnie jak we wcześniejszych miesiącach zatrudnienie przeszło w tryb pełzający. W grudniu spadło o 0,1 procent w skali roku. W ciągu miesiąca liczba zatrudnionych się nie zmieniła. To pokazuje, że nic wielkiego na rynku pracy się nie wydarzy w najbliższych miesiącach. Podsumowując, w całym minionym roku zatrudnienie wzrosło zaledwie o 0,3 proc.

Kolejny miesiąc zarobki przegoniły inflację

W grudniu 2023 roku wynagrodzenia urosły o 9,6 proc., a inflacja spadła do 6,2 proc., czyli w kolejnym miesiącu zarobiliśmy więcej niż inflacja.

  • - Realnie płace wzrosły o 3,1 p.p. - podał Polski Instytut Ekonomiczny.

Według PIE, solidny wzrost pensji utrzyma się w całym 2024 roku. Na dużą skalę podwyżek na początku roku wskazuje m. in. styczniowe badanie MIK. Stanowić będą częściową rekompensatę dla utraconej w poprzednich latach siły nabywczej.

Jeżeli chodzi o poszczególne branże, to najwyższe średnie wynagrodzenie w grudniu 2023 r. otrzymywali specjaliści pracujący w górnictwie, dla których omawiany wskaźnik wyniósł 13029,20 zł brutto.

W tych zawodach płacą najwięcej, a w tych najmniej

Następne miejsce przypadło pracownikom z sektora informacji i komunikacji, dla których średnia wyniosła 12511 zł brutto. Najniższą średnią zaraportowano natomiast w przypadku gastronomii i hotelarstwa, gdzie zatrudnieni mogli liczyć na 5379,42 zł brutto.

Ile osób nie zarabia średniej krajowej?

I na koniec ważna uwaga. Według „Rzeczpospolitej”, tylko kilkanaście procent pracowników zarabia tyle, ile wynosi przeciętne wynagrodzenie podawane co miesiąc przez GUS, zaś ok. 70 proc. Polaków ma pensję niższą od przeciętnej.

Minimalne lub mniejsze wynagrodzenie, zgodne z przepisami o najniższej płacy, ma otrzymywać aż ponad 7 proc. zatrudnionych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska