JP
Henryk Wierzchowski
Henryk Wierzchowski Julia Truszczyńska
Polska na samym finiszu wyrwała Niemcom triumf w klasyfikacji medalowej 14. Halowych Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce Masters. Udział w tym miały kolejce sukcesy lekkoatletów z regionu w Arenie Toruń, a najwięcej medali z ponad trzech tysięcy uczestników imprezy uzbierał Henryk Wierzchowski z Torunia.

Ostatni dzień rywalizacji był niezwykle emocjonujący. A to za sprawą sztafet, które zawsze należą do konkurencji bogatych w pasjonujące pojedynki. Jednak pierwszy medal w sobotę dla barw naszego województwa zdobył torunian Edward Korolko (M80), w skoku o tyczce sięgnął po tytuł mistrza Europy. Drugi złoty medal zdobył Karol Górny (M40) z Grudziądza, który po wcześniej zdobytych brązowych medalach na 400 i 800 m dorzucił złoty krążek w sztafecie 4x200m.

Torunianin Henryk Wierzchowski (M90) stał się niekwestionowanym multimedalistą mistrzostw. W ciągu sześciu dni zdobył 7 medali (3 złote na 60m, 200m i skoku w dal i jeszcze 5 srebrnych). Na zakończenie swoich występów, zajął drugie miejsce w sztafecie 4x200m i zakończył mistrzostwa z dorobkiem ośmiu medali.

Kolejne krążki w sobotę zdobyli: Maria Gąsowska (K75) z Włocławka srebrny medal w sztafecie 4x200 MIX i brązowy medal w sztafecie 4x200m; Maria Gadomska (K70) z Bydgoszczy brązowe medale w sztafetach 4x200m i 4x200m MIX; Dorota Gutkowska (K40) z Torunia srebrny medal w sztafecie 4x200m; Czesław Nowacki (M80) z Torunia srebrny medal w sztafecie 4x200m; Tomasz Osóbka (M85) z Torunia brązowy medal w sztafecie 4x200m.

W sumie mastersi z woj. kujawsko-pomorskiego zdobyli w trakcie Halowych Mistrzostw Europy w Toruniu 26 medali (6 złotych, 11 srebrnych i 9 brązowych).

W klasyfikacji medalowej od początku liczyły się Polska i Niemcy. Obie reprezentacji zmieniały się na czele. Dopiero w drugiej części ostatniego dnia współzawodnictwa nasi sportowcy przechylili szalę zwycięstwa na swoją stronę. Polska zdobyła w sum ie 250 medali (102 złote, 78 srebrnych i 70 brązowych). Ekipa niemiecka zgromadziła 261 medali (94 złote, 90 srebrnych i 77 brązowych). Na trzecim miejscu uplasowali się Hiszpanie z dorobkiem 128 medali (56 złotych, 33 srebrnych i 39 brązowych).

Na mistrzostwa do Torunia wybrało się ponad 3200 sportowców z trzech krajów Europy i 18 spoza starego kontynentu. Polskę reprezentowało prawie tysiąc osób, z czego w maratonie wystąpiło 450. Na starcie mistrzostw stanęli olimpijczycy, m.in. Ludwika Chewińska, Urszula Kielan, Robert Korzeniowski, Genowefa Patla, Tomasz Lipiec, Anna Rostkowska. Większość z nich stanęła na podium.

Najstarszym zawodnikiem z Polski był torunianin Henryk Wierzchowski (91 lat), który zdobył osiem medali. Dodajmy też, ze Wacław Krankowski, prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters, głównego organizatora imprezy, pełnił honory gospodarza, a oprócz tego zdobył trzy medale.

Podczas 562 dekoracji wręczono około 2400 medali. Ustanowiono 10 halowych rekordów świata i 10 halowych rekordów Europy. Pobito 31 halowych rekordów Polski.

W ostatnim dniu halowych mistrzostw odbyły się Mistrzostwa Europy w maratonie. W tym biegu, dla upamiętnienia 100-lecia maratonu w Polsce, wystartowało prawie 600 osób. Rywalizację w deszczu zdominowali Polacy, którzy indywidualnie zdobyli 8 złotych, 9 srebrnych i 6 brązowych medali. Natomiast w drużynowym współzawodnictwie nasi maratończycy tryumfowali w 15. kategoriach wiekowych, tylko w jednej zwyciężyli Niemcy.