MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Abonament 2024. Tyle każdy zapłaci za abonament! Oto lista zwolnionych z płacenia! Dotyczy tylko niektórych osób

wt
Abonament 2024 - ile wyniesie? Członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji debatowali nad sprawozdaniem ze swojej działalności w 2022 r. KRRiT wyznaczyła również stawkę abonamentu, która będzie obowiązywała w 2024 r. Kto jest zwolniony z płacenia abonamentu? Oto szczegóły!WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>
Abonament 2024 - ile wyniesie? Członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji debatowali nad sprawozdaniem ze swojej działalności w 2022 r. KRRiT wyznaczyła również stawkę abonamentu, która będzie obowiązywała w 2024 r. Kto jest zwolniony z płacenia abonamentu? Oto szczegóły!WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>Archiwum Polska Press
Abonament 2024 - ile wyniesie? Członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji debatowali nad sprawozdaniem ze swojej działalności w 2022 r. KRRiT wyznaczyła również stawkę abonamentu, która będzie obowiązywała w 2024 r. Kto jest zwolniony z płacenia abonamentu? Oto szczegóły!

Wideo. Rodzinny kapitał opiekuńczy

od 16 lat

Ustawa z 2005 r. głosi, iż opłaty abonamentowe pobiera się w celu umożliwienia realizacji misji publicznej przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji. Obowiązek uiszczania takich opłat ciąży na wszystkich posiadaczach odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych. Tyle teorii, gdyż na 12,5 mln gospodarstw domowych w Polsce jest 6,5 mln abonentów rtv. W tym 250 tys. instytucjonalnych.

Polecamy

Abonament RTV 2023. Jak obniżyć koszt?

Abonament RTV to opłata, którą zobowiązani są regulować posiadacze odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. Na mocy obowiązujących przepisów niektórzy obywatele mogą skorzystać ze zwolnienia. Istnieje również możliwość obniżenia wysokości zobowiązania, dokonując jednorazowej płatności z góry. Kiedy i na jakich warunkach należy opłacić abonament RTV?

Art. 2 ustawy o opłatach abonamentowych wskazuje, iż należy użytkować wymieniony sprzęt, jednak następuje tutaj domniemanie, że każdy posiadacz w istocie z niego korzysta. Wystarczy więc udowodnić, że telewizor lub radio są sprawne i umożliwiają odbiór programów.

Należy jednak mieć na względzie, że opłaty dokonuje się wyłącznie za odbiornik radiofoniczny bądź telewizyjny i radiofoniczny.

Abonament RTV dotyczy nie tylko osób prowadzących gospodarstwa domowe, lecz również przedsiębiorców czy zarządców instytucji publicznych. Zakres podmiotowy jest więc szeroki – do opłacania abonamentu zobowiązani są również przedsiębiorcy, którzy korzystają z odbiornika radiowego wyłącznie w samochodach służbowych.

Z jakich zniżek mogą skorzystać abonenci?

Abonament RTV należy opłacić do 25. dnia każdego miesiąca. Istnieje jednak możliwość dokonania płatności z góry i jednocześnie skorzystania ze zniżek.

Najwyższa obowiązuje w przypadku płatności za cały rok do 25. dnia miesiąca pierwszego okresu okresu rozliczeniowego (czyli do 25 stycznia), wynosząc 10 proc. Jeśli abonent dokona zapłaty za 2 miesiące z góry, wysokość zobowiązania zostanie obniżona o 3 proc. Tymczasem 4 proc. miesięcznej opłaty zaoszczędzi, gdy zapłaci za 3 miesiące z góry, a 5 proc. w przypadku płatności za pół roku z wyprzedzeniem.

Zniżki obowiązują bez względu na to, czy płaci się za odbiornik radiowy czy też radiowy i telewizyjny.

Kto jest zwolniony z obowiązku opłacania abonamentu RTV?

Art. 4 ustawy o opłatach abonamentowych wyszczególnia kilka grup, które zwolnione są z obowiązku ponoszenia opłat z tytułu abonamentu RTV. Z uprawnienia mogą skorzystać między innymi:

  • osoby po 75. roku życia,
  • osoby niesłyszące,
  • osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc,
  • osoby posiadające znaczną grupę niepełnosprawności,
  • osoby zaliczane do pierwszej grupy inwalidów,
  • emeryci, których świadczenie jest niższe niż 50 proc przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Tyle każdy zapłaci za abonament! Oto kwoty ustalone na 2024 rok!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska