Abonament RTV 2020: wysokość opłat RTV w 2020 roku. KARY KRRiT Zmiany w abonamencie. Ile osób nie płaci abonamentu RTV?

vt
Abonament RTV 2020: kary są wysokie. Jakie będą obowiązujące stawki abonamentu RTV w 2020 roku? Czy będą zmiany w opłatach? Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyjęła nowe rozporządzenie w sprawie opłat za abonament RTV na 2020 rok. Okazuje się, że ich wysokość pozostaje bez zmian. Wiadomo, że abonament RTV na razie nie zostanie zastąpiony opłatą audiowizualną dołączoną do rachunku za prąd. Należy pamiętać, że nie oznacza to, że nie trzeba go płacić. Kto może liczyć na zniżki w opłatach abonamentu RTV i jakie? Ile zapłacimy za odbiornik radiowy, a ile za radio i telewizor razem w 2020 roku? Sprawdź.

Według najnowszych danych zaprezentowanych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji tylko 31 proc. gospodarstw domowych opłaca abonament radiowo-telewizyjny. Natomiast na 96,4 proc. gospodarstw domowych posiadających odbiorniki telewizyjne, tylko u połowy z nich telewizor lub radio są zarejestrowane.

Abonament RTV 2020 - jak nie płacić kary?

KRRiT zwróciła też uwagę, że wysokość wpływów za abonament RTV nie jest wystarczająca do wywiązania się przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji z obowiązków ustawowych pełnienia misji publicznej.

W związku z tym KRRiT uznaje, że aby spółki mogły realizować zadania misyjne niezbędna jest nowelizacja ustawy o opłatach abonamentowych. Konieczne jest też zapisanie stałej kwoty w budżecie, która równoważyłaby utracone wpływy z abonamentu z tytułu różnego rodzaju zwolnień - stwierdzono w stanowisku KRRiT.

Abonament RTV 2020 - opłaty. Jakie zmiany?

 • Opłaty abonamentowe pobiera się za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych w celu umożliwienia realizacji misji publicznej przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji.
 • Obowiązek uiszczania opłaty abonamentowej powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego.

Abonament RTV 2020. Jak i kiedy płacić?

Opłatę abonamentową uiszcza się z góry do 25. dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego. Oznacza to, że abonent wnoszący opłatę 25. dnia miesiąca terminowo wywiązuje się z ustawowego obowiązku. Ważny jest dzień, w którym abonent dokonuje płatności, nie zaś dzień, w którym ta płatność wpływa na rachunek bankowy Poczty Polskiej S.A. W sytuacji, gdy opłata wniesiona przez abonenta 25. dnia miesiąca wpłynie na rachunek Poczty 26. lub 27. dnia jednostki Poczty Polskiej nie mogą naliczać odsetek za zwłokę w jej uiszczeniu.

POLECAMY: Policyjna Mapa śmiertelnych wypadków. Jest aktualizowana codziennie. Przybywa tragicznych miejsc w regionie

Abonament RTV 2020. Rejestracja odbiorników

Rejestracji odbiorników rtv dokonuje się w placówkach pocztowych operatora wyznaczonego (Poczty Polskiej SA), w terminie 14 dni od dnia wejścia w ich posiadanie.

Nadal będą obowiązywać zniżki dla tych abonentów, którzy zdecydują się na uiszczenie opłaty z góry za więcej niż jeden miesiąc - informują przedstawiciele KRRiT. Tak więc za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego opłaty wyniosą: 44,05 zł za dwa miesiące z góry, 65,35 zł za trzy miesiące z góry, 129,40 zł za sześć miesięcy z góry oraz 245,15 zł za rok z góry. Z kolei stawki za korzystanie z odbiornika radiofonicznego w 2020 roku wynoszą: 13,60 zł za dwa miesiące z góry, 20,15 zł za trzy miesiące z góry, 39,90 zł za sześć miesięcy z góry oraz 75,60 zł za rok z góry.

Abonament RTV 2020 - stawki

Opłata za użytkowanie odbiornika radiofonicznego

 • Abonament RTV 2020 za radioodbiornik - miesiąc 7,00 zł
 • Abonament RTV 2020 za radioodbiornik - dwa miesiące 13,60 zł
 • Abonament RTV 2020 za radioodbiornik - trzy miesiące 20,15 zł
 • Abonament RTV 2020 za radioodbiornik - sześć miesięcy 39,90 zł
 • Abonament RTV 2020 za radioodbiornik - za rok 75,60 zł

Opłata za użytkowanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego:

 • Abonament RTV 2020 - jeden miesiąc 22,70 zł
 • Abonament RTV 2020 - dwa miesiące 44,05 zł
 • Abonament RTV 2020 - trzy miesiące 65,35 zł
 • Abonament RTV 2020 - sześć miesięcy 129,40 zł
 • Abonament RTV 2020 - rok 245,15 zł

[b]POLECAMY: Apteka całodobowa w Toruniu: apteki otwarte 24 h na dobę. Gdzie kupić leki?

Abonament RTV 2020. Zwolnienia i umorzenia opłat abonamentowych

Osobami uprawnionymi do zwolnienia z opłat abonamentowych są m.in.:

 • osoby, które ukończyły 75 rok życia,
 • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
 • kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
 • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

POLECAMY: Pogoda na wakacje 2019: długoterminowa, amerykańska prognoza pogody na lato!

UWAGA - co zrobić by uzyskać zwolnienie z abonamentu RTV?

Osoby uprawnione do zwolnienia od opłat abonamentowych, by uzyskać to zwolnienie zobowiązane są do przedstawienia w urzędzie pocztowym dokumentów potwierdzających uprawnienie do zwolnienia oraz oświadczenie (pobierz wzór oświadczenia). Zwolnienie od opłat abonamentowych przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dopełniono formalności w urzędzie pocztowym.

Umarzanie lub rozkładanie na raty zaległości w opłatach abonamentowych Zgodnie z przepisami ustawy o opłatach abonamentowych Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, na wniosek abonenta-dłużnika, może umorzyć lub rozłożyć na raty zaległości w płatności opłat abonamentowych w wyjątkowych sytuacjach, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe.

Wniosek o umorzenie lub rozłożenie na raty zaległości w płatności opłat abonamentowych można złożyć na elektroniczną skrzynkę podawczą za pośrednictwem platformy ePUAP2 (wymagany jest ważny kwalifikowany podpis cyfrowy, bądź profil zaufany), osobiście w Kancelarii Biura KRRiT lub drogą pocztową na adres: Biuro Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Departament Budżetu i Finansów Skwer Kardynała Stefana Wyszyńskiego 9 01-015 Warszawa.

Abonament RTV 2020. Kara za niepłacenie

Kara za niepłacenie abonamentu może wynieść nawet 30-krotność miesięcznej opłaty czyli 680,10 zł. KRRiT odnotowuje w 2017 r. nieznaczny wzrost liczby zarejestrowanych odbiorników radiowo-telewizyjnych w stosunku do roku poprzedniego. Pod koniec kwietnia zarejestrowanych było 6,9 mln abonentów, z czego 3,5 mln było zwolnionych z opłat. Jednak z pozostałych 3,4 mln jedynie 1,4 mln terminowo opłacało abonament. Ponad 6 procent wzrosła liczba osób wnoszących opłatę za rok z góry. Do 19 maja 2017 roku KRRiT przekazała spółkom publicznej radiofonii i telewizji wpływy abonamentowe w wysokości 398 mln zł. Jest to 62, 8 procent kwot przewidzianych na 2017 rok, czyli prawie 32 miliony więcej niż się spodziewano.

Abonament RTV. Ile osób nie zapłaciło w 2019 roku?

Od stycznia do sierpnia Poczta Polska i Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji mogły złapać już ponad 9,5 tys. osób, które nie zarejestrowały telewizora i nie płacą abonamentu. Według szacunków money.pl od stycznia do sierpnia mogło to być nawet ponad 9,5 tys. osób. Łączna wysokość kar to 6,5 mln zł.

Z danych money.pl wynika, że od stycznia do sierpnia Polacy zapłacili 543 mln za abonament, 4,9 mln zł odsetek za spóźnioną wpłatę abonamentu oraz 6,5 mln zł kar za używanie niezarejestrowanego odbiornika. W sumie 554 mln zł.

Najwięcej kar dostali mieszkańcy województwa pomorskiego. Ukaranych tutaj według naszych szacunków było 1932 osób. W sumie zapłacili 1,3 mln zł kar. Na drugim biegunie jest województwo lubuskie. Tutaj kontrolerzy złapali ledwie 19 osób. Wpłaciły one 13 tys. zł. W kujawsko-pomorskin abonamentu nie zapłaciły 297 osób.

Inwestycje ojca Rydzyka w Porcie Drzewnym

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 36

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

R
RYŚ

Mam 69 lat, moja renta brutto wynosi 2.374,88 Czy muszę płacić abonament RTV, kto udzieli mi wiarygodnej odpowiedzi???

L
Limak

Dzień dobry posiadam. Rentę rodzinna czy też jestem zwolniony z nie płacenia abonamentu rtv

G
Gość
30 grudnia 2019, 15:18, Gość:

I coo może mam jeszcze tm złodzieja płacić za abonament,, taki [wulgaryzm]😡😡😡😡😡😡😡😡😡😡😡za co,, za [wulgaryzm] reklamy??? Bo co włączę tv to zawsze na każdym programie reklamy,, no moja odpowiedź [wulgaryzm] wam w dupe 😡😡

Z tego co widzę masz po prostu zryty beret. Nie płać abonamentu rtv, ale zainwestuj w lekarza - być może wyleczy cię chociaż z tych wulgaryzmów które tak eksponujesz !!! :):):)

L
Lena

Cześć! Nazywam się Lena, mam 27 lat. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - http://loveto.one/lena92

m
mixer
19 października, 13:02, Gość:

ja niemam telewizora i tez mam placic

29 grudnia 2019, 17:55, Gość:

Ale łatwo możesz kupìć telewizor, więc jesteś jego potencjalnym posiadaczem.

Jestem potencjalnym właścicielem wielu rzeczy ale co to wnosi do dyskusji?

m
mixer

Ludzie, to jest opłata za UŻYWANIE nie POSIADANIE. W przeciwnym wypadku sklep by zbankrutował

G
Gość
2019-07-22T09:39:52 02:00, jak to jest ?:

A rudy volksdeutsch, [wulgaryzm] z Brukselki, podnóżek Makreli, szatniarz Junckera mówił, że abonamentunie trzeba płacić !

19 sierpnia, ‎15‎:‎06, Gość:

Obowiązuje to co uchwalone a nie powiedziane

19 października 2019, 15:07, D....a:

A ty idioto chcialbys wszystko zadarmo. A poza tym ty sie nawet na szatniarza nie nadajesz. Zeby nie Unia to Polska bylaby jeszcze bardziej dotylu.

Gdyby nie Unia, to bylibyśmy przed Niemcami ty tępy [wulgaryzm].

G
Gość
29 grudnia 2019, 18:02, Gość:

TVP S.A. jest spółką prawa handlowego , obowiązują ją przepisy kodeksu handlowego , które nie przewidują obowiązkowego abonamentu od osób nie będących jej akcjonariuszami. Po kolei wszystkie rządy robiły podejścia i żaden nie znalazł wyjścia na wprowadzenie obowiązkowego abonamentu.

jak ktoś dostał rzekomy wyrok że ma zapłacić zaległości z poprzednich lat za rtv ? ponad 1000zł...co tu zrobić :(

g
gosc

macie przegrane wybory klamcy nie macie pieniedzy na 500 plus

G
Gość
15 listopada, 1:31, Gość:

Jak PiS nie zlikwiduje abonamentu to może zapomnieć o ponownym wygraniu w wyborach bo Polacy mają już dość płacenia za coś czego nie oglądają bo tam są tylko zakłamane fakty... Zrobili sobie legalne okradanie ludzi z pieniędzy!!! Żenada

to jednak oglądasz telewizor wiec plac albo.kary posypia się.

G
Gość
30 grudnia, 15:18, Gość:

I coo może mam jeszcze tm złodzieja płacić za abonament,, taki [wulgaryzm]😡😡😡😡😡😡😡😡😡😡😡za co,, za [wulgaryzm] reklamy??? Bo co włączę tv to zawsze na każdym programie reklamy,, no moja odpowiedź [wulgaryzm] wam w dupe 😡😡

to wyrzuć telewizor ..na całym świecie się płaci tylko taki Janusz ma problem ..

G
Gość
12 listopada, 19:10, schorowany emeryt:

Albo wszyscy ,albo nikt ! Ile jest rodzin w Polsce ? Hę ? A płaci tylko 8% rodaków (w tym ja ) którzy kiedyś w dobrej wierze zarejestrowali RTV I teraz tylko oni (czyli ja ) płacą .A reszta ? Mijają lata a żaden tzw. rząd nie potrafi uporać się z tym cholernym abonamentem Zajmują się tylko sobą i picowaniem wyborców .Amen

Niech płacą wszyscy ale połowa z tego a tak ktoś płaci z dobrej woli a trzech się śmieje i mówi że nie będzie płacić bo nikt ich nie zmusi To jest demokracja, solidarność społeczna? Czy wykożystywanie naiwnych. Tak jest ze wszystkim. Uczciwego dają do końca a cwaniak sprzyjają

G
Gość

I coo może mam jeszcze tm złodzieja płacić za abonament,, taki [wulgaryzm]😡😡😡😡😡😡😡😡😡😡😡za co,, za [wulgaryzm] reklamy??? Bo co włączę tv to zawsze na każdym programie reklamy,, no moja odpowiedź [wulgaryzm] wam w dupe 😡😡

G
Gość
14 października, 14:58, Zgr:

Najpierw dajcie mi telewizor za darmo taki z górnej półki to może się zdecyduje. A tak na poważnie to za co mam płacić?żadna umową związany nie jestem więc i podstawy do wnoszenia opłat nie ma. Równie dobrze biedronka może żądać opłat za lodówkę bo się u nich żywność kupuje? Co za kraj

Czy ktoś może podać podstawę prawną obowiązku płacenia abonamentu przez obywateli na rzecz TVP..S.A.

G
Gosici

Trzeba być bolkiem żeby ich wpuścić i jeszcze jakieś kary płacić.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3