Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aby nie stać się ofiarą kieszonkowego złodzieja

Waldemar Piórkowski
Waldemar Piórkowski
Zbliża się Boże Narodzenie. To czas wzmożonych zakupów. Czytelniczka, którą w ubiegłym roku okradziono właśnie w tym okresie, sugerowała, aby przypomnieć, co robić, aby nie stać się ofiarą kieszonkowca.

Zbliża się Boże Narodzenie. To czas wzmożonych zakupów. Kobieta, którą w ubiegłym roku okradziono właśnie w tym okresie, sugerowała, aby przypomnieć, co robić, aby nie stać się ofiarą kieszonkowca.

<!** Image 3 align=none alt="Image 202002" sub="Zakupy na świątecznym jarmarku mogą być przyjemnością. Trzeba być ostrożnym, aby kradzież nie zmieniła tej atmosfery [Fot.: Sławomir Kowalski]">

- Warto o tych zasadach cały czas przypominać, ponieważ niedawno byłam na przykład na świątecznym jarmarku na Rynku Nowomiejskim w Toruniu i widziałam kilka kobiet, które o nich całkowicie zapominają. Nie uważają na swoje torebki, a jedna - jak zauważyłam - miała ją nawet otwartą. Dopiero kiedy zwróciłam jej uwagę, zaczęła być ostrożniejsza - mówi mieszkanka Chełmińskiego Przedmieścia w Toruniu.

<!** reklama>

Wioletta Dąbrowska z toruńskiej policji przyznaje, że rzeczywiście w przedświątecznym okresie, ale nie tylko w nim, ofiarami kieszonkowców są częściej kobiety niż mężczyźni. Bywają po prostu bardziej zabiegane niż mężczyźni, mają na głowie więcej obowiązków, dlatego zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

- Wszyscy muszą przede wszystkim pamiętać, że kieszonkowcem lub jego wspólnikiem może być również kobieta, a nawet dziecko - dodaje Wioletta Dąbrowska. - Zdarzają się na przykład przypadki, że taka osoba udaje klienta zainteresowanego towarem, który ogląda przyszła ofiara kradzieży, wymienia na jego temat opinie, po prostu zagaduje, a wówczas ktoś inny okrada.

Dlatego policja cały czas przypomina, że zawsze trzeba zapinać torebkę i stojąc w kolejce, najlepiej nosić z przodu oraz przyciskać do ciała ramieniem.

Portfela lub innych wartościowych rzeczy nie wolno nosić w reklamówkach, które przecież bardzo łatwo przeciąć.

- Dobrze też jest, wybierając się na większe zakupy, podzielić zabieraną przez siebie gotówkę na kilka części i przechowywać ją w różnych miejscach garderoby - radzi także Wioletta Dąbrowska.

Ważne jest również zachowanie jeszcze kilku innych podstawowych zasad.

Na przykład płacąc za zakupy, nie wolno pokazywać przy kasie zawartości portfela, podobnie jest w przypadku wypłat z bankomatów. Tu też nie można afiszować się posiadaną gotówką. Klucze do domu i samochodu najlepiej nosić innym miejscu niż dokumenty i portfel. Do kanonu bezpieczeństwa należy również zasada, która mówi o tym, że portfela nie wolno nosić w tylnej kieszeni spodni, ani w bocznych kieszeniach marynarki lub płaszcza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska