Aluron CMC Warta Zawiercie zwycięska w Jastrzębiu-Zdroju. Remis w finale PlusLigi. Kontrowersje w decydującym momencie

Mateusz Pietras
Aluron CMC Warta Zawiercie - Jastrzębski Węgiel
Aluron CMC Warta Zawiercie - Jastrzębski Węgiel PAP/JAREK PRASZKIEWICZ
Jastrzębski Węgiel przegrał u siebie z Alurenem CMC Wartą Zawiercie 1:3 (25:27, 25:22, 19:25, 23:25) w drugim meczu finału PlusLigi. Tym samym podopieczni Michała Winiarskiego wyrównali stan rywalizacji. (seria do dwóch zwycięstw). W pierwszym spotkaniu w Zawierciu siatkarze Marcelo Medneza wygrali 3:0. Nie obyło się bez kontrowersji.

Pewny krok w kierunku zwycięstwa

W środę obrońca tytułu Jastrzębski Węgiel pewnie pokonał gospodarza Aluron CMC Wartę Zawiercie 0:3 (18:25, 25:27, 23:25) w pierwszym meczu finału PlusLigi. W Zawierciu w grze podopiecznych Michała Winiarskiego można było dostrzec nerwowość i nieskuteczność.

Duża różnica była widoczna w grze blokiem, w której siatkarze Argentyńczyka Marcelo Medneza popisali czternastoma punktowymi blokami. Z kolei jedenastokrotnie dzięki temu elementu goście mogli skontrować rywala.

W porównaniu brązowi medaliści z 2022 roku zdobyli raptem cztery punkty blokiem.

W polu serwisowym mistrzowie Polski popisali się sześcioma asami, zaś zawiercianie mieli o połowę mniej. Łącznie obaz zepsoły popełniły trzydzieści dwa błędy w zagrywce.

Według statystyk debiutujący w finale PlusLigi zaprezentowali się lepiej na przyjęciu - 50 proc., przy 42 proc. Jastrzębskiego Węgla. Natomiast bardziej efektywni w ataku byli goście - 44 proc. Z kolei zawodnicy Winiarskiego zanotowali 38 proc.

MVP meczu został grający od lat w barwach mistrza Polski Jurij Gladyr. Ukraiński środkowy dla swojej drużyny zdobył 9 punktów. Najskuteczniejszym zawodnikiem pierwszej potyczki finałowej był Norbert Huber - 14.

Goście zaskoczyli obrońców tytułu

W pierwszej partii więcej spokoju zachowali przyjezdni, którzy wykorzystali drugą piłkę setową. Warto dodać, że gospodarze nie wykorzystali okazji na zamknięcie seta.

Gospodarze odpowiedzieli najlepiej jak tylko mogli. W drugiej fazie odsłony numer dwa zdominowali siatkarzy z Zawiercia. Z kolei w następnej partii ponownie lepszą skutecznością w kluczowych akcjach wykazali się podopieczni mistrza świata z 2014 roku.

Czwarty set był tym ostatnim. Jednak w kluczowych dla losów spotkania fazie nie obyło się bez kontrowersji. Pierwsza miała miejsce przy stanie 23:22 dla zawiercian, kiedy to Mateusz Bieniek zaserwował w aut. Podczas przygotowania się do zagrywki Mendez wziął czas dla swojej drużyny. Jednak sędziowie nie przerwali akcji. W wyniku decyzji żółtą kartkę dostał środkowy jastrzębian Huber. Z kolei przy piłce meczowej goście pogubili ustawienie podczas przyjęcia. Finalnie atak skończył były siatkarz mistrza Polski Trevor Clevenot. Ostatecznie pomimo protestów sędzia główny zakończył spotkanie.

Zdobywca Pucharu Polski Aluron CMC Zawiercie debiutuje w finale PlusLigi. W 2022 roku zdobyli pierwszy medal w historii klubu.

Starcie numer trzy zaplanowano na jutro (godz. 14.45).

Czy Biało - Czerwoni zatriumfują w stolicy?