Bądź eko na co dzień! „Nowości” zapraszają torunian do udziału w ekologicznej akcji

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Proponujemy Państwu korzystną wymianę: rośliny ozdobne oddamy w zamian za plastikowe śmieci! Korzyść będzie podwójna. Uczestnicy akcji nie tylko ozdobią swoje ogródki czy balkony nowymi kwiatami, ale i przyczynią się do ratowania naszej planety przed zalewem plastikowych odpadów.

Zapraszamy w sobotę, 29 maja, na plac przed Centrum Handlowym „Nowe Bielawy” przy ul. Olsztyńskiej. Będziemy czekać na Państwa od godz. 10 z begoniami, petuniami, turkami holenderskimi i innymi roślinami ozdobnymi w doniczkach. Jak długo? Do przekazania ostatniego kwiatka, a będziemy ich mieli 900.
Przelicznik będzie prosty:

  • za 10-20 butelek lub 20-30 nakrętek damy 1 roślinę
  • za 21-30 butelek lub 31-60 nakrętek - 2 rośliny
  • za 31-40 butelek lub 61-100 nakrętek - 3 rośliny
  • za 40 butelek i 100 nakrętek - 4 rośliny.

Warto już od dzisiaj zbierać butelki (typu PET) i nakrętki (PS, PP, PE/PETE, itp.)! Przyniesiony przez Państwa plastik zostanie - we współpracy z toruńskim MPO - oddany do recyklingu.
Dodajmy, że w podobnej akcji w Bydgoszczy zebrano ponad 50 tysięcy nakrętek i ponad 20 tysięcy plastikowych butelek. Zbierzemy więcej?

Warto wiedzieć

Rocznie na świecie produkowanych jest 330 mln ton plastiku. To więcej niż ważą wszyscy ludzie żyjący na Ziemi. Tylko 14 procent wyprodukowanego plastiku zostało odzyskane jako surowiec. Rozkład plastikowej w butelki w morzu trwa około 450 lat. W oceanach zalega już około 150 mln ton plastiku. Na Oceanie Spokojnym powstała plastikowa wyspa, nazywana Wielką Pacyficzną Plamą Śmieci. Ma powierzchnię aż 1,6 mln km² i zbudowana jest w 99,9 proc. z tworzyw sztucznych, z czego duża część to materiał, który nie ulega pełnemu rozkładowi, lecz rozpada się na pył. Te drobiny znajdują się potem m.in. w organizmach ryb. Wiele zwierząt ginie z powodu zaśmiecenia środowiska.

REGULAMIN AKCJI