MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzie 500 plus dla małżeństw. Oto, kto może zyskać dodatkowe środki. Sprawdź szczegóły projektu! Jest odpowiedź ministerstwa w sprawie!

KK
Pieniądze w ramach świadczenia Małżeństwo 500 plus mają być wypłacane przez ZUS. Sprawdź szczegóły projektu petycji ▶
Pieniądze w ramach świadczenia Małżeństwo 500 plus mają być wypłacane przez ZUS. Sprawdź szczegóły projektu petycji ▶ 123rf
500 plus dla małżeństw z długim stażem? Sprawdź szczegóły, kto może otrzymać świadczenie i kiedy miałoby być wypłacane? Jakie są zasady przyznawania dodatku, którego projekt powstał z inicjatywy obywateli? 500 plus dla małżeństw z długoletnim stażem. Czy program "Małżeństwo+" zacznie już wkrótce obowiązywać? Zobacz założenia petycji.

500 plus dla małżeństw. Dla kogo dodatkowe świadczenie?

Przed kilkoma miesiącami do Sejmu wpłynął projekt obywatelski, który na ręce marszałek Elżbiety Witek złożyli małżonkowie z długoletnim stażem oraz ci, którym los seniorów nie jest obojętny. Petycja dotyczy par, które sakramentalne "tak" powiedziały sobie kilkadziesiąt lat temu.

Ile lat trzeba być w związku małżeńskim, aby otrzymać 500 plus? Czy program "Małżeństwo+" zacznie wkrótce obowiązywać? Sprawdź!

500 plus także dla seniorów w długoletnim małżeństwie? Taki jest pomysł!

Pomysłodawcy petycji zwracają w niej uwagę, że instytucja małżeństwa coraz rzadziej staje się opoką rodziny, a we współczesnym świecie coraz trudniej znaleźć pary, które mogłyby świętować kilkadziesiąt lat wspólnego życia.

"Starość nie jest partyjna, ale czeka każdego. Nie zapominajmy o tym. Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą"

Tym hasłem obywatele podsumowali swoją petycję, podkreślając, że ustanowiony medal za długoletnie pożycie jest pięknym uhonorowaniem dotrzymywania przysięgi małżeńskiej w zdrowiu i chorobie, ale nie pomoże on osobom starszym w utrzymaniu, zapłacić rachunki, nie pomoże on finansowo. Szczególnie gdy seniorzy znajdą się w trudnej sytuacji życiowej.

- My nad takim dokumentem w tej chwili nie pracujemy - wyjaśnia Marlena Maląg, minister pracy i polityki społecznej Polski.

Jakie ulgi przysługują seniorom w Polsce?

  1. Zniżki na przejazdy komunikacją miejską – osoby powyżej 60. roku życia mają prawo do 50% zniżki na bilety miesięczne, kwartalne i roczne na komunikację miejską.
  2. Bezpłatne przejazdy pociągami w ramach Karty Dużej Rodziny – seniorzy, którzy są członkami dużej rodziny, mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów pociągami.
  3. Ulga podatkowa – seniorzy mają prawo do ulgi podatkowej, która polega na zmniejszeniu podstawy opodatkowania w wysokości 1 112 zł.
  4. Bezpłatne badania profilaktyczne – osoby powyżej 65. roku życia mają prawo do bezpłatnych badań profilaktycznych, takich jak mammografia, kolonoskopia czy badania oceny funkcji poznawczych.
  5. Ulga na energię elektryczną – osoby powyżej 60. roku życia, które korzystają z energii elektrycznej w swoim domu, mają prawo do ulgi w wysokości 80 zł miesięcznie.
  6. Bezpłatne leki – osoby powyżej 75. roku życia, które są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym, mają prawo do bezpłatnych leków na receptę.
  7. Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne – seniorzy mają prawo do bezpłatnych turnusów rehabilitacyjnych, które są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
  8. Ulga na abonament RTV – osoby powyżej 75. roku życia, które są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym, mają prawo do ulgi w opłacie abonamentowej za odbiorniki radiowe i telewizyjne.
  9. Bezpłatne wizyty u lekarza – osoby powyżej 75. roku życia mają prawo do bezpłatnych wizyt u lekarza pierwszego kontaktu.
  10. Bezpłatne bilety do kina – osoby powyżej 60. roku życia, które korzystają z emerytury lub renty, mają prawo do bezpłatnych biletów do kina w ramach programu "Senior w kinie".

Dodatkowo w Polsce dla seniorów funkcjonuje wiele świadczeń, wśród nich są: 200 plus dla seniora, 500 plus dla seniora, dodatek kombatancki, dodatek osłonowy, dodatek za tajne nauczanie, dodatek pielęgnacyjny, zasiłek celowy, a także m.in. zasiłek pielęgnacyjny.

Trwa głosowanie...

Czy popierasz wprowadzenie projektu "Małżeństwo+"?

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska