MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Blue moon 2018. W sobotę 30 marca niebieski księżyc. Superpełnia nie zdarza się często! Zobaczycie niezwykłe zjawisko astronomiczne

Tomasz Wersocki
W trakcie superpełni Księżyc jest optycznie o 14 proc. większy i do 30 proc. jaśniejszy.
W trakcie superpełni Księżyc jest optycznie o 14 proc. większy i do 30 proc. jaśniejszy. Archiwum
W najbliższą sobotę wieczorem na niebie ukaże się niezwykłe zjawisko astronomiczne. Blue Moon będzie można obserwować bez żadnego specjalistycznego sprzętu.

To już kolejna okazja do zobaczenia niebieskiego księżyca w tym roku. Wcześniej zjawisko można było obserwować pod koniec stycznia. Wówczas doszło do całkowitego zaćmienia księżyca, trwającego półtorej godziny. Przypomnijmy, że Blue Moon pojawił się w tym roku pierwszy raz od 19 lat, a w najbliższą sobotę nadarzy się kolejna okazja do zobaczenia pierwszej wiosennej pełni księżyca.

Polecamy:
Gwara policyjna - tak nazywają marki aut
Zarobki gwiazd disco-polo
Długie weekendy 2018
Skąd się wzięły nasze nazwiska

Eksperci podkreślają, że każda osoba może zobaczyć to niezwykłe zjawisko na własne oczy. Nie potrzebny jest żaden specjalistyczny sprzęt. Obserwacji księżyca najlepiej dokonywać na obszarach ze słabym świetle. W trakcie superpełni Księżyc jest optycznie o 14 proc. większy i do 30 proc. jaśniejszy.

Superksiężyc zachwycił w Charlotte
Charlotte, Karolina Północna, Stany Zjednoczone. Większy i jaśniejszy niż zwykle - tak zaprezentował się Księżyc nocą 30 stycznia. Wyjątkową superpełnię uchwycono w amerykańskim Charlotte, w Karolinie Południowej. Na nagraniu widać jak aktywny był księżyc, gdy chował się za szczytem budynku tamtejszego banku America Corporate Center. Jednak zjawisko, które mogli zaobserwować Amerykanie, to jedynie część tego, co noc później (31.01) będą mogły obejrzeć osoby przebywające we wschodniej Azji, Nowej Zelandii i Australii. To kombinacja zjawisk, które NASA określiła jako "Super Blue Blood Moon" co można przetłumaczyć jako "superpełnia niebiesko-krwawego Księżyca". Każde z tych zjawisk osobno zdarza się dość rzadko. Ich równoczesne wystąpienie to zaś kwestia około 150 lat - konkretnie 152.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska