Warto przeczytać
Sprawdź

Polecamy!

Rozwiń
Brak woli na Woli Zamkowej?

Brak woli na Woli Zamkowej?

Szymon Spandowski

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Brak woli na Woli Zamkowej?
Przedszkole przy Woli Zamkowej 19 w Toruniu przestało służyć pociechom z rodzin wojskowych na początku tego wieku. Armia pozbyła się budynku, ale od 10 lat nic się tam nie dzieje.
Brak woli na Woli Zamkowej?

Przedszkole przy Woli Zamkowej 19 w Toruniu przestało służyć pociechom z rodzin wojskowych na początku tego wieku. Armia pozbyła się budynku, ale od 10 lat nic się tam nie dzieje.


Ciekawy budynek, położony w samym sercu Torunia, dodatkowo jeszcze otoczony zielenią. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to wymarzony kąsek dla inwestorów. Dlaczego więc ucieleśnienie tych marzeń, dawne przedszkole wojskowe przy Woli Zamkowej w Toruniu od 10 lat stoi puste?


- Szkoda go, bo to bardzo ładny budynek, na dodatek miło wspominany przez wiele osób - mówi pani Irena, która zwróciła nam uwagę na pochodzącą z lat 80. XIX wieku budowlę. - Co wojsko chce z tym zrobić, o ile oczywiście w ogóle planuje zrobić cokolwiek?


Wojsko odeszło


Swoje plany wobec obiektu, który przedszkolem wojskowym przestał być na początku XXI wieku, wojsko zrealizowało już osiem lat temu.


- Nieruchomość została sprzedana zgodnie z przepisami, to jest w drodze przetargu, przez Wojskową Agencję Mieszkaniową w 2004 roku - informuje Małgorzata Lach z bydgoskiego oddziału WAM.


Obiekt trafił w prywatne ręce, a jego właściciel miał zamiar przekształcić całość w apartamentowiec. Budynek dawnego przedszkola miał zresztą przy okazji doczekać się jakiegoś murowanego towarzystwa. Na planach się jednak skończyło.


Tymczasem marniejący budynek rzeczywiście, poza ciekawym wyglądem i położeniem, zasługuje także na uwagę ze względu na to, jaką rolę odegrał w przeszłości, zanim jeszcze zapisał się w pamięci współczesnych jako przedszkole.


- Pierwotnie, do 1920 roku, mieścił się tam Inspektorat Twierdzy Toruń - tłumaczy Marian Rochniński, przewodnik oraz znawca militarnej przeszłości miasta. - Później z tych pomieszczeń korzystał wojewoda pomorski, a w drugiej połowie lat 30. gmach przyszłego przedszkola stał się siedzibą sztabu 4. Dywizji Piechoty.


Wrześniowy bohater


Jej żołnierze dzielnie bili się w 1939 roku nad Bzurą, a ostatni dowódca tej toruńskiej jednostki, generał Mikołaj Bołtuć, poległ 22 września pod Łomiankami, prowadząc swoich żołnierzy do ataku na bagnety.


Pogotowie czynne w Toruniu, ul. Podmurna 31, od pon do pt. w g. 13-16, tel. 56-611-81-33
Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jan III (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Akurat tam bylem prowadzony do żłobka...postępowanie z tym obiektem pokazuje, jak nasza władza umie rozwiązywać takie "niebotycznie trudne" problemy...ten obiekt, to nie jedyny przypadek, tereny o...rozwiń całość

Akurat tam bylem prowadzony do żłobka...postępowanie z tym obiektem pokazuje, jak nasza władza umie rozwiązywać takie "niebotycznie trudne" problemy...ten obiekt, to nie jedyny przypadek, tereny o Tormięsie władzy też chluby nie przynoszą...ale kto by się przejmował miesz(k)ańcami...zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Wiesława (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Mieszkałam w tym budynku do 16-go roku życia-obecnie mam 60 i mieszkam w innym mieście. Na parterze było przedszkole a na I p. żłobek. Na ostatnim piętrze mieszkały dwie rodziny w tym moja a w...rozwiń całość

Mieszkałam w tym budynku do 16-go roku życia-obecnie mam 60 i mieszkam w innym mieście. Na parterze było przedszkole a na I p. żłobek. Na ostatnim piętrze mieszkały dwie rodziny w tym moja a w suterenie trzecia rodzina. Szkoda że budynek nie pełni już tej roli gdyż miejsce i ogród idealnie się do tego nadają.zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo