MKTG SR - pasek na kartach artykułów

[BRONIMY UMK] Potrzeba terapii, nie rozwodu

Alicja Cichocka
Dla rektora UMK prof. Andrzeja Tretyna (na zdjęciu z lewej) to jeden z najtrudniejszych kryzysów kadencji, dla prorektora ds. Collegium Medicum prof. Jana Styczyńskiego (po prawej) to test z lojalności wobec uczelni
Dla rektora UMK prof. Andrzeja Tretyna (na zdjęciu z lewej) to jeden z najtrudniejszych kryzysów kadencji, dla prorektora ds. Collegium Medicum prof. Jana Styczyńskiego (po prawej) to test z lojalności wobec uczelni Dariusz Bloch
Medycy UMK komentują głosowanie w Radzie Collegium Medicum. - Projekt nowej uczelni to droga w nieznane, zaś zerwanie umowy z UMK podważa naszą wiarygodność - uważa dziekan Wydziału Lekarskiego. Milczenie przerywa też prof. Jan Styczyński.

[break]
Co prorektor ds. Collegium Medicum mówi o wynikach głosowania w Radzie CM UMK, która poparła obywatelski projekt rozbicia swojej uczelni i utworzenia na bazie jego części nowego uniwersytetu medycznego w Bydgoszczy?

- Wynik należy interpretować bardzo ostrożnie i nie wyciągać daleko idących wniosków - stwierdza prof. Jan Styczyński w swoim stanowisku przesłanym do „Nowości”.

Podkreśla, że Rada była w tej sprawie podzielona, 9 osób głosowało za, 5 przeciw, a dwie wstrzymały się. Trzej członkowie byli nieobecni. Wypowiedź prorektora wygląda jak próba osłabienia opinii Rady, której jest członkiem.

Medycy mają głos

Znacznie bardziej zdecydowany jest w tej sprawie dziekan Wydziału Lekarskiego prof. Jacek Kubica, członek Rady Collegium Medicum UMK.

- Projekt samodzielnej uczelni medycznej to droga w nieznane. Nikt z autorów koncepcji nie precyzuje niezwykle istotnych szczegółów - mówi. - Jak nowy uniwersytet będzie przejmował pracowników, czy zwolni ich UMK, czy odejdą sami i czy wszyscy znajdą zatrudnienie? W tym małżeństwie są też dzieci. Co mamy powiedzieć studentom, którzy wybrali studia na Collegium Medicum UMK, a nie Uniwersytecie Medycznym w Bydgoszczy? Nie wiemy nawet, czy nowa uczelnia przejęłaby uprawnienia do prowadzenia kierunków studiów.

Prof. Jacek Kubica jest za terapią małżeńską, a nie za rozwodem z UMK.

- Boję się zaprzepaścić dziedzictwo, które zostało nam powierzone - mówi. - Wpojono mi też, że umów się dotrzymuje. Zerwanie z UMK umowy przyjętej jednogłośnie podważyłoby naszą wiarygodność.

Quo vadis CM UMK?

Milczenie przerywa kolejny medyk. Profesor Ryszard Oliński, członek Rady Collegium Medicum UMK, pełnomocnik rektora do spraw nauki i współpracy z zagranicą, był na wtorkowym posiedzeniu.

- Jesteśmy w kryzysie, który wciąż przekuć można w rzeczową dyskusję o tym, w którą stronę powinno rozwijać się Collegium Medicum - mówi, że nie jest zwolennikiem usamodzielnienia się bydgoskiej części UMK, ale optuje za większą autonomią dla niej. - Wyrażoną w haśle: nic o nas bez nas - podkreśla.

Bez komentarza

Decyzji Rady nie komentuje prof. Małgorzata Tafil-Klawe, była prorektor ds. Collegium Medicum, która zgłosiła wniosek o głosowanie nad opinią. Trudno się temu dziwić, wszelki krytyczny komentarz byłby oznaką nielojalności wobec pracodawcy, rektora UMK.

W tej sytuacji adwokatem zwolenników koncepcji rozbioru UMK staje się poseł PO Zbigniew Pawłowicz, przekonujący, że Collegium Medicum pod szyldem UMK popadło w stagnację, bydgoska część nie otrzymała żadnej dotacji unijnej, lansujący tezę o przeniesieniu Wydziału Lekarskiego do Torunia, czemu władze UMK wielokrotnie zaprzeczały.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska