MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Busko-Zdrój: sanatoria i atrakcje wyjątkowego uzdrowiska. Co zwiedzić podczas pobytu?

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Świętokrzyskie uzdrowisko Busko-Zdrój zachwyca. Co warto tam zobaczyć?
Świętokrzyskie uzdrowisko Busko-Zdrój zachwyca. Co warto tam zobaczyć? ShevchenkoAndrey / iStock / Getty Images Plus
Busko-Zdrój jest jednym z najważniejszych punktów na uzdrowiskowej mapie Polski. Zlokalizowane w zachwycającym woj. świętokrzyskim, skrywa w sobie pokłady naturalnych czynników leczniczych i otoczenie, którego nie powstydziłyby się nawet najbardziej urokliwe miejscowości. Wybierzcie się z nami w podróż do Buska-Zdroju i poznajcie atrakcje tego czarującego uzdrowiska. Co zwiedzić podczas pobytu w mieście i okolicach?

Spis treści

Gdzie leży Busko-Zdrój? Dojazd i mapa

Busko-Zdrój jest urokliwą miejscowością uzdrowiskową, położoną w woj. świętokrzyskim. Od stolicy regionu – Kielc – Busko dzieli odległość ok. 50 kilometrów. Jak jest w przypadku innych miast? Od największych miast w kraju Busko-Zdrój dzieli odległość:

 • Warszawa – ok. 237 kilometrów,
 • Łódź – ok. 209 kilometrów,
 • Wrocław – ok. 345 kilometrów,
 • Poznań – ok. 421 kilometrów,
 • Kraków – ok. 90 kilometrów,
 • Gdańsk – ok. 527 kilometrów,
 • Szczecin – ok. 675 kilometrów.

Busko-Zdrój – kamera

Jako że Busko-Zdrój jest popularną miejscowością uzdrowiskową, turyści i kuracjusze są zainteresowani tym, co dzieje się w mieście. Warunki atmosferyczne czy stan zatłoczenia najchętniej odwiedzanych miejsc mogą sprawdzić w internecie – wszystko to dzięki kamerom, które przekazują rejestrowany obraz na żywo. Urządzenia zamontowano m.in. w okolicach tężni, parku zdrojowym, przy al. Mickiewicza oraz ul. Rzewuskiego.

Uzdrowisko Busko-Zdrój: sanatorium

W Busku-Zdroju, podobnie jak w każdym innym uzdrowisku, znajdziecie sanatoria z bogatą ofertą rehabilitacyjną oraz zabiegową. Na terenie placówek, za pomocą wody siarczkowej, borowiny i solanki jodkowej leczone są schorzenia reumatologiczne, neurologiczne, ortopedyczno-urazowe, kardiologiczne oraz dermatologiczne.

Na terenie miasta usytuowane są m.in.:

 • sanatorium „Marconi” (ul. 1 Maja 10),
 • sanatorium „Mikołaj” (ul. 1 Maja 3),
 • sanatorium „Willa Zielona” (1 Maja 39),
 • sanatorium „Oblęgorek” (1 Maja 19),

Kuracjusze mogą także skorzystać z oferty zabiegów z zakresu hydroterapii, kinezyterapii, światłolecznictwa, ultrasonoterapii, magnetoterapii czy termoterapii, m.in. w szpitalach „Krystyna” oraz „Górka” czy przychodni uzdrowiskowej.

Atrakcje Buska-Zdroju – co zobaczyć w uzdrowisku?

Oprócz bycia ostoją dla tych, którzy w pragną w spokoju zadbać o zdrowie, Busko-Zdrój i okoliczne tereny są bardzo atrakcyjne turystycznie. Wskazane lokalizacje na mapie woj. świętokrzyskiego powinny przypaść do gustu szczególnie miłośnikom aktywności na świeżym powietrzu, wielbicielom zabytkowej architektury sakralnej i… bajek. Co warto zwiedzić podczas wizyty w tym czarującym mieście?

Kościół pw. św. Leonarda
Położony na Szlaku Architektury Drewnianej kościół został wzniesiony w 1699 roku przez niejakiego cieślę Walentego. Świątynia jest popularną atrakcją wśród turystów i kuracjuszy, bo to najstarsza budowla w całym mieście. Charakterystyczna elewacja i wnętrze z zachowanymi fragmentami polichromii oraz rzeźbą Matki Bożej i figurą św. Leonarda, nadają temu obiektowi niepowtarzalnego charakteru.

Kościół św. Leonarda w Busku-Zdroju
CC BY-SA 4.0

Drewniany kościół św. Leonarda. Wikipedia.org / Henryk Bielamowicz / CC BY-SA 4.0

Kaplica św. Anny
Zbudowana w 1888 roku na najwyższym wzniesieniu parku zdrojowego kaplica to przykład architektury neogotyckiej. Co ciekawe, jej powstanie zainicjowali i ufundowali sami kuracjusze – uzdrowisko cały czas rozrastało się, witając nowych gości, a część z nich nie była w stanie dotrzeć do oddalonego od ok. 1,5 kilometra kościoła. Budowa kaplicy nie była na rękę rosyjskim władzom, które obawiały się wzrostu znaczenia kościoła rzymskokatolickiego wśród ludności, a co za tym idzie – rozwoju patriotyzmu. Korzystając z chwilowej nieobecności rosyjskiego dygnitarza, budowniczy Karol Pawłowski podjął ryzyko i wzniósł kaplicę. Finalnie – mimo że car wydał zgodę na budowę – Pawłowski nie uniknął kary za samowolkę i 2 tygodnie spędził w areszcie.

Zobacz także: 10 najpiękniejszych miejsc w Górach Świętokrzyskich – co warto tam zobaczyć? Miłośnicy charakterystycznych krajobrazów będą zachwyceni

Park zdrojowy
Park zdrojowy w Busku-Zdroju zachwyca zadbaną roślinnością i mnogością alejek, po których można spacerować godzinami. Znajdziecie tam ok. 4,5 tys. gatunków drzew – ponad 20 procent z nich liczy sobie od 80 do 110 lat! Kilkunastohektarowy ogród jest połączony z samym centrum miasta długą na blisko 900 metrów promenadą. Oprócz domu zdrojowego z pijalnią wód mineralnych, znajdziecie tam także:

 • muszlę koncertową,
 • Aleję Gwiazd,
 • wspomnianą kaplicę św. Anny,
 • korty tenisowe (a nawet plac zabaw dla dzieci),
 • oraz restaurację.

Nie ma tam więc czasu na nudę – w przerwie między zabiegami wypoczywający w sanatoriach goście mają wiele możliwości spędzania czasu wolnego i nawiązywania znajomości z innymi kuracjuszami.

Dom zdrojowy (Busko-Zdrój)
CC BY-SA 4.0

Dom zdrojowy w świętokrzyskim uzdrowisku. Wikipedia.org / Henryk Bielamowicz / CC BY-SA 4.0

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie
W oddalonym o ok. 25 kilometrów Pacanowie znajduje się atrakcja bardzo uniwersalna, czyli Europejskie Centrum Bajki. Radość z wizyty w placówce będą czerpać zarówno dorośli (oni spotkają tam przecież bohaterów swoich ulubionych kreskówek), jak i młodsze dzieci. W miejscu, do którego dzielnie zmierzał Koziołek Matołek, nie mogło zabraknąć tej sympatycznej postaci. W centrum organizowane są spotkania, spektakle i warsztaty dla osób w każdym wieku – szczegóły oferty placówki znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej ECB.

Zwiedzanie
Cennik zwiedzania wystawy „Bajkowy Świat”:

 • bilet normalny – 29 zł
 • bilet normalny z Kartą Dużej Rodziny – 26,10 zł
 • bilet ulgowy – 24 zł
 • bilet ulgowy z Kartą Dużej Rodziny – 21,60 zł
 • bilet rodzinny – 85 zł
 • bilet rodzinny z Kartą Dużej Rodziny – 76,50 zł
 • dzieci do lat 3 – 1 zł

Europejskie Centrum Bajki jest czynne:

 • od listopada do marca: wtorek – niedziela w godzinach 9:00 – 16:00,
 • od kwietnia do października: poniedziałek – niedziela w godzinach 9:00 – 17:00.

Busko-Zdrój: tężnia

Świętokrzyskie uzdrowisko może pochwalić się także jedną z najokazalszych i najnowocześniejszych tężni w całym kraju. Jej wymiary są imponujące – konstrukcja ma okrągły kształt, obwód równy niemal 226 m i ściany wznoszące się na ok. 10 metrów wysokości.

O tej i innych popularnych tężniach przeczytacie w poniższym zestawieniu:

Inhalacje aerozolem solankowym przynoszą wiele korzyści zdrowotnych. Gdzie znaleźć najpopularniejsze i największe tężnie w naszym kraju?

Popularne tężnie w polskich uzdrowiskach – najpopularniejsze...

Szlaki turystyczne w Busku-Zdroju

Pobyt w uzdrowisku to idealny moment na zadbanie o kondycję – najlżejszą i najprzyjemniejszą formą aktywności fizycznej są spacery, na które w Busku-Zdroju miejsca z pewnością nie brakuje. Ci, którym nie wystarczają parkowe alejki, mogą wybrać się na wyprawę trzema szlakami turystycznymi:

 1. czerwonym, z Buska do Solca-Zdroju (27 kilometrów),
 2. zielonym, z Buska do Wiślicy (90 kilometrów),
 3. niebieskim, z Pińczowa do Wiślicy (39 kilometrów).

Miłośnicy większego wysiłku mogą pokonać je na rowerach lub nartach biegowych.

Czytaj też: Zamek w Pińczowie miał być wspanialszy niż Wawel. Jego historia nie zakończyła się szczęśliwie… Jaką tajemnicę skrywa?

Źródło: Uzdrowisko Busko-Zdrój, Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Gdzie na wakacje w sierpniu i we wrześniu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Busko-Zdrój: sanatoria i atrakcje wyjątkowego uzdrowiska. Co zwiedzić podczas pobytu? - Strona Podróży

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska