Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego UMK w Toruniu oficjalne otwarte. Zobaczcie zdjęcia ze środka!

Sara Watrak
Sara Watrak
Oficjalne otwarcie Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego UMK w Toruniu
Oficjalne otwarcie Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego UMK w Toruniu Grzegorz Olkowski
Ponad 4000 mkw., pięć laboratoriów i 115 nowych urządzeń – tak w liczbach prezentuje się oficjalnie otwarte w piątek, 9 grudnia, Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego UMK w Toruniu.

Smaki Kujaw i Pomorza - Sezon 4 odcinek 35:

od 16 lat

Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego UMK w Toruniu gotowe

- Stało się. Oddajemy dziś do użytku jeden z najnowocześniejszych obiektów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika pod względem architektonicznym i wyposażenia. Na dobre pozostanie on wizytówką i dumą naszej uczelni. Jednak budynek i jego wyposażenie to tylko warunki, które stworzą możliwości rozwoju toruńskiej szkoły konserwacji: bez jej doświadczenia i dorobku ani ten piękny budynek, ani nowoczesna aparatura nie miałyby sensu – mówił rektor UMK prof. Andrzej Sokala.

Jego zdaniem Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego otwiera zupełnie nowe możliwości rozwoju toruńskiej konserwacji jako dziedziny badań naukowych i kształcenia, ale i współpracy z zarządcami oraz właścicielami zabytków i dzieł sztuki.

Nowa inwestycja UMK powstała m.in. przy wsparciu miasta, samorządu województwa i Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.

- Zwykłem przy uroczystych chwilach mówić, że uniwersytet to perła w koronie Torunia. Diamentem w tej koronie jest Wydział Sztuk Pięknych. To ten wydział promuje Toruń na całym świecie, to absolwenci tego wydziału trafiają do miejsc wyjątkowych, szczególnych, to ich rękę można zobaczyć w najważniejszych miejscach dbałości o zabytki świata, nie tylko Torunia i nie tylko Polski. Dlatego cieszy to, że baza Wydziału Sztuk Pięknych zostanie tak znakomicie wzbogacona – mówił prezydent Michał Zaleski.

- Odkąd jestem marszałkiem, czyli już 16 lat, pamiętam pytania: co z Sienkiewicza? Czy tu też zawita św. Mikołaj z workiem europejskich pieniędzy? Zawitał, bardzo się z tego cieszę – mówił marszałek Piotr Całbecki. - Centrum to miejsce, gdzie będą prowadzone badania i działalność gospodarcza. Mówiąc o innowacjach, o rozwoju gospodarczym, zwykle mamy na myśli nowe technologie w obszarze informatyki, nauk ścisłych, przyrodniczych, matematycznych, a tu nagle coś, co zawsze się kojarzyło z humanistyką, staje się w uniwersytecie jednym z liderów rozwoju gospodarczego i wdrażania innowacji w naszym województwie. Bardzo się z tego cieszę. My nie mamy ważniejszej instytucji w naszym województwie niż Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Chciałbym, żeby tak pozostało. Region bez tak znamienitego uniwersytetu nie mógłby istnieć.

Nowa jednostka na UMK będzie prowadzić szeroką działalność badawczą

Jednostka powstała przy Wydziale Sztuk Pięknych przy ul. Sienkiewicza 30/32. To charakterystyczny, pomarańczowy budynek, połączony z siedzibą wydziału łącznikiem. Ulokowano tam pięć laboratoriów:

  • Badań i Konserwacji Elementów i Detali Architektonicznych,
  • Badań i Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej,
  • Badań Fizyko-Chemicznych i Nieniszczących,
  • Badań i Konserwacji Papieru i Skóry,
  • Badań i Konserwacji Sztuki Nowoczesnej

oraz dwie pracownie: Fotograficzną oraz Inwentaryzacji i Badań Zabytków Architektury.

- Placówka zacznie działać w 2023 roku. Prowadzić będzie działalność badawczą i usługową w zakresie szeroko pojętej ochrony dziedzictwa kulturowego. Będziemy wykonywać zarówno badania technologiczno-konserwatorskie, jak i praktyczną konserwację i restaurację obiektów dziedzictwa. Poza ekspertyzami dzieł sztuki będziemy oferować również inne badania na potrzeby podmiotów zewnętrznych m.in. badania składu i właściwości materiałów produkowanych lub planowanych do wdrożenia – mówi dr hab. Magdalena Iwanicka, prof. UMK, dyrektor Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego UMK.

Polecamy

Co znajdzie się w nowym budynku UMK w Toruniu?

Nowa siedziba to nowe możliwości – spora przestrzeń i nowoczesna aparatura, co docenia m.in. kierownik Katedry Konserwacji-Restauracji Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej prof. dr. hab. Dariusz Markowski.

- Będzie tu ogromna pracownia dublaży, nowe stoły dublażowe, największe, jakie do tej pory mieliśmy - mówi.

Zabieg dublowania polega na podklejeniu obrazu, którego płótno uległo zniszczeniu, drugim płótnem. - Stoły będą mobilne, będzie można je łączyć i składać, dzięki czemu będzie możliwość pracy na wielkich formatach – cieszy się prof. Dariusz Markowski. W zasobach katedry jest m.in. spektakularny obraz o wymiarach 6x3 metry, przywieziony z muzeum w Warszawie. To obraz namalowany w latach 50-60, przez artystów Szkoły Sopockiej, przedstawiający pochód pierwszomajowy z Feniksem Dzierżyńskim na czele.

- W latach 80. nie wiedziano, co z tym obrazem zrobić, więc go zamurowano za ścianą. I my go przywieźliśmy. Myślę, że kiedyś będzie taki moment, że go rozwiniemy i będziemy robić konserwację – zapowiada prof. Dariusz Markowski.

Wśród nowoczesnej aparatury znalazły się też między innymi mikroskopy czy drukarki 3D.

Budowa i wyposażenie Centrum pochłonęło prawie 39 mln zł. Większa część tej kwoty - ponad 30 mln zł pochodzi ze środków unijnych. Wykonawcą budynku jest toruńska firma Erbud.

  • Warto dodać, że toruńska uczelnia od dawna poszukuje i wykorzystuje innowacyjne sposoby dla poznania i ratowania dzieł sztuki.
  • Dzięki zastosowaniu techniki dendrochronologii badacze z Wydziału Sztuk Pięknych UMK ustalili, że drewno z ponad stuletnich dębów wyciętych w 1479 roku w Puszczy Niepołomickiej posłużyło Witowi Stwoszowi do budowy konstrukcji ołtarza w krakowskim Kościele Mariackim.
  • Z kolei w 2000 roku dzięki połączeniu sił fizyków z Instytutu Fizyki i konserwatorów z Wydziału Sztuki Pięknych UMK opracowano unikalną na skalę światową metodę bezinwazyjnego badania obrazów, którą zastosowano m.in. podczas konserwacji dzieł Van Gogha i Leonarda Da Vinci.
  • Teraz możliwości interdyscyplinarnych badań wzrosną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska