Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co robić, gdy postępowanie w sądzie trwa za długo? Możesz wnieść skargę na przewlekłość

Małgorzata Oberlan
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Jacek Smarz
Pozornie nieskomplikowana sprawa - o zapłatę na podstawie faktury - a proces w sądzie ciągnie się długimi miesiącami. Co w takim, czy podobnym przypadku, zrobić może każdy Jan Kowalski?

- Stronie postępowania sadowego przysługuje w takiej sytuacji prawo do złożenia tak zwanej skargi na przewlekłość - objaśnia adwokat Mariusz Lewandowski z Torunia.

Dłużej niż potrzeba
Przepisy ustawy z dnia 17 czerwca 2004 roku o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki przewidują, że strona może wnieść skargę o stwierdzenie, iż w postępowaniu, którego skarga dotyczy, nastąpiło naruszenie prawa.

Kluczem do stwierdzenia naruszenia wymienionego prawa jest ustalenie, że postępowanie w sprawie trwa dłużej, niż to konieczne dla wyjaśnienia tych okoliczności faktycznych i prawnych, które są istotne dla rozstrzygnięcia problemu. Albo też - dłużej niż to konieczne do załatwienia sprawy egzekucyjnej.

Za przewlekłość postępowania uważa się sytuacje, w których na tle nieuprawnionych działań, a częściej zaniechań sprawa przeciąga się w czasie.

Polecamy

Przy zajęciu stanowiska, czy sprawa przewleka się należy ocenić w szczególności terminowość i prawidłowość czynności podjętych przez sąd w toku postępowania. Oczywiście, przy uwzględnieniu charaktery sprawy, jej zawisłości pod względem prawnym i faktycznym, ale również znaczenia dla strony, jak i aktywności stron w toku postępowania.

Pieniądze od sądu
W sytuacji, gdy sąd uzna skargę za uzasadnioną, stwierdza przewlekłość postępowania. Nadto, sąd na wniosek skarżącego przyznaje sumę pieniężną skarżącemu od kwoty 2 tysięcy zł do 30 tysięcy zł.

- Głównym kryterium ustalenia wysokości kwoty jest precyzyjne wskazanie, jak długo przewlekłość trwała - zaznacza adwokat Lewandowski.

Nie wiesz, jak skorzystać z PLUSA? Kliknij TUTAJ, a dowiesz się więcej!

Warto podkreślić, że już samo złożenie skargi działa motywującą na sąd, który w takiej sytuacji powinien dokonać optymalizacji swoich czynności procesowych i zająć się sprawą, której dotyczyła skarga.

Bez złej woli sędziego
Dodania wymaga okoliczność, że przewlekłość postępowania sądowego nie wynika ze złej woli sędziów. Przeciwnie jest to wyraz i efekt przeciążenia sądów pracą oraz brakami kadrowymi, w tym zwłaszcza sędziów. Ogromy wpływ spraw w sądzie na poczet każdego z sędziów wyklucza krótkie terminy wyznaczania rozpraw i załatwiania spraw.

Skargę na przewlekłość zawsze wnosi się do sądu, przed którym toczy się postępowanie. Skarga, zgodnie z przepisami ustawy, winno być rozpoznana i rozstrzygnięcia w terminie 2 miesięcy od jej wniesienia.

Polecamy: Akcja WORD, UMT, MZD - bezpieczeństwo pieszych

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska