MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić, gdy uszkodzisz samochód w wyniku wjechania w dziurę w jezdni? Możesz otrzymać odszkodowanie

llured
Jeśli doświadczasz uszkodzenia samochodu w wyniku wpadnięcia w dziurę na drodze, istotne jest, abyś wiedział, że nie jesteś sam w tej sytuacji. Dowiedz się, jak zgłosić szkodę i uzyskać odszkodowanie, unikając konieczności pokrycia kosztów z własnej kieszeni.
Jeśli doświadczasz uszkodzenia samochodu w wyniku wpadnięcia w dziurę na drodze, istotne jest, abyś wiedział, że nie jesteś sam w tej sytuacji. Dowiedz się, jak zgłosić szkodę i uzyskać odszkodowanie, unikając konieczności pokrycia kosztów z własnej kieszeni. Paweł Dubiel
Wpadasz w dziurę na drodze, uszkadzając auto? W takiej sytuacji warto wiedzieć, że za straty nie musisz płacić z własnej kieszeni. Dowiedz się, jak zgłosić szkodę i otrzymać odszkodowanie.

Niebezpieczne dziury na drodze - kto ponosi odpowiedzialność?

Nawierzchnia pełna wyrw może stanowić poważne zagrożenie dla pojazdów. W takiej sytuacji niezbędne jest zabezpieczenie swoich praw. Zarządca drogi odpowiada za stan nawierzchni, więc to na nim ciąży obowiązek naprawy ewentualnych uszkodzeń.

Dokumentuj szkody - to kluczowe dla zgłoszenia odszkodowania

Na miejscu zdarzenia wykonaj zdjęcia dokumentujące uszkodzenia pojazdu oraz stan drogi. Dodatkowo, warto sporządzić nagranie z wideorejestratora. Te materiały mogą być kluczowe w procesie zgłoszenia szkody i uzyskania odszkodowania.

Skontaktuj się z zarządcą drogi

Po zdarzeniu niezwłocznie skontaktuj się z zarządcą drogi i poinformuj go o sytuacji. To na nim spoczywa odpowiedzialność za monitorowanie stanu dróg oraz podejmowanie niezbędnych działań w przypadku wystąpienia uszkodzeń.

Polecamy

Jak znaleźć zarządcę drogi?

Jeśli nie wiesz, kto jest zarządcą drogi, możesz skorzystać z mapy, na której znajdziesz numery dróg. Po wpisaniu konkretnego numeru możesz dowiedzieć się, czy jest to droga krajowa, wojewódzka czy gminna.

Ustalanie odpowiedzialności i walka o odszkodowanie

W niektórych przypadkach drogowcy mogą odmówić wypłaty odszkodowania, jednak warto walczyć o swoje prawa. W przypadku sporu, odszkodowanie za uszkodzone auto może zostać przyznane przez sąd. Kluczowe jest przedstawienie dowodów oraz okoliczności faktycznych potwierdzających zasadność roszczenia.

Kodeks cywilny a odszkodowanie za uszkodzenia na drodze

Zgodnie z zapisami Kodeksu Cywilnego, osoba, która z winy swej wyrządziła szkodę drugiej stronie, jest zobowiązana do jej naprawienia. Ponadto, jeśli szkoda powstała w wyniku niezgodnego z prawem działania lub zaniechania władzy publicznej, odpowiedzialność ponosi Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego. Art. 361 kodeksu cywilnego stanowi, że osoba zobowiązana do odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa swojego działania lub zaniechania, które spowodowały szkodę.

Uszkodzenie auta wskutek wypadnięcia w dziurę na drodze to sytuacja, której nikt nie chciałby doświadczyć. Jednakże w takich przypadkach istnieją sposoby na uzyskanie odszkodowania. Ważne jest zachowanie zimnej krwi, odpowiednie dokumentowanie szkód i skuteczne działanie w kierunku zgłoszenia roszczeń. Pamiętaj o swoich prawach i nie wahaj się działać, gdy stajesz się ofiarą złego stanu dróg.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska