Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czas podsumowań w Fundacji Pracownia Dialogu, która na co dzień pomaga znajdować rozwiązania

Katarzyna Kucharczyk
Katarzyna Kucharczyk
Potrzeby w zakresie promocji mediacji, właściwej komunikacji czy rozwiązywania sporów nadal są ogromne. Fundacja ma nadzieję, że dzięki jej działaniom rozwodzący się rodzice będą szukać najpierw dobrego mediatora, a dopiero potem dobrego prawnika.
Potrzeby w zakresie promocji mediacji, właściwej komunikacji czy rozwiązywania sporów nadal są ogromne. Fundacja ma nadzieję, że dzięki jej działaniom rozwodzący się rodzice będą szukać najpierw dobrego mediatora, a dopiero potem dobrego prawnika. Grzegorz Olkowski
Dialog jest niezwykle istotny w każdej sferze życia. Fundacja Pracownia Dialogu troszczy się o to, by nie zabrakło go w najbardziej kryzysowych momentach. W piątek, 29 grudnia odbyła się specjalna konferencja, na której podsumowano tegoroczną działalność.

Mediacja sposobem na rozwiązywanie konfliktów

W piątek, 29 grudnia w Fundacji Pracownia Dialogu odbyła się specjalna konferencja, na której podsumowano tegoroczną działalność. Członkowie Fundacji każdego dnia walczą o to, by za pomocą dialogu i mediacji dochodzić do porozumienia w nie tylko rodzinnych konfliktach, choć to one są najczęstsze. Pracownia Dialogu powstała po to, by także uświadamiać, że prowadzenie rozmów i polubowne rozwiązywanie spraw jest ważne. Negatywne emocje przekładają się na negatywne myślenie, co rodzi wiele problemów, zwłaszcza u dzieci, które niekoniecznie potrafią zrozumieć to, co dzieje się wokół nich. Fundacja przygotowuje prelekcje i materiały, by każdy mógł zyskać dostęp do rzetelnych i sprawdzonych informacji o rozwiązywaniu konfliktów w sposób słowny.

Ważne jest zwiększanie świadomości również w zakresie sięgania po pomoc. Wielu ludzi wciąż odczuwa opory przed podjęciem kroków w stronę rozwiązania narastających problemów, boi się oceny, a często nawet nie wie, że taki zawód jak mediator, powstał właśnie po to, by im pomóc i w wielu sprawach spróbować dojść do odpowiedniego konsensusu. Pracownia Dialogu na co dzień wspierane jest przez dziewięć osób. Są to zarówno mediatorzy i mediatorki, jak i psycholożki. Poza Toruniem Fundacja prowadzi mediacje także w Bydgoszczy i Włocławku, a w całym województwie prowadzi szkolenia i interwencje.

– Dialog w rodzinach jest niezwykle istotny – opowiada Sebastian Chojnacki, mediator Fundacji Pracowni Dialogu. – Wiele problemów wynika z braku właściwej komunikacji. Wspieramy skonfliktowanych rodziców w porozumieniu, to oczywiście nie jest łatwe, gdy emocje biorą górę. Rozwodzący się rodzice przestają ze sobą rozmawiać. Lepiej jednak się „dogadać” niż prowadzić długie i wyczerpujące procesy sądowe.

Dwa lata intensywnych działań na rzecz rodzin

Głównym celem działań Fundacji jest zapobieganie przemocy w rodzinie w jej najwcześniejszym etapie, czyli w momencie powstawania konfliktu. Mediatorzy w szczególności obserwują nieumiejętne radzenie sobie z samodzielnym rodzicielstwem będącym wynikiem rozstania czy rozwodu. Rodzice, którzy decydują się na rozstanie, często pozostają w silnym konflikcie i kierują nimi negatywne emocje. To niestety ma to przełożenie na dobro ich dzieci, które w takiej sytuacji stają się narzędziem w ich walce. W obecności mediatora można przedyskutować wszystko, co różni rodziców, w szczególności w zakresie wychowania ich wspólnych dzieci.

W czasie ostatnich dwóch lat Fundacja intensywnie pracowała w ramach projektu "Dobre Konflikty? Rozwiązane konflikty!" finansowanego z Funduszy EOG w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Projekt był adresowany do rodzin z województwa kujawsko-pomorskiego.

– Wspieraliśmy w nim rodziny pozostające w kryzysie poprzez mediacje rodzinne, warsztaty rodzicielskie czy wsparcie psychologiczne – wyjaśnia Sebastian Chojnacki. – Szkoliliśmy również innych specjalistów pracujących z rodzinami: kuratorów, pracowników socjalnych, innych mediatorów. Ważną częścią projektu była promocja pieczy naprzemiennej jako modelu, który zakłada partnerskie i równomierne zaangażowanie rodziców w wychowanie dzieci po rozwodzie.

Potrzeby w zakresie promocji mediacji, właściwej komunikacji czy rozwiązywania sporów nadal są ogromne. Fundacja ma nadzieję, że dzięki jej działaniom rozwodzący się rodzice będą szukać najpierw dobrego mediatora, a dopiero potem dobrego prawnika.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska