Czy komornik może ściągnąć dług syna z konta matki? [PORADA PRAWNIKA]

Aleksandra Chołub
Adwokat Aleksandra Chołub z Izby Adwokackiej w Toruniu.
Adwokat Aleksandra Chołub z Izby Adwokackiej w Toruniu. Grzegorz Olkowski
Udostępnij:
Mam wspólny rachunek bankowy z synem. Ostatnio komornik zajął środki z tego konta, bo mój syn miał jakieś niespłacone długi. Czy mógł zająć nasze konto? - pyta Czytelniczka.

W przepisie art. 51 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe przewidziano możliwość zawarcia umowy rachunku wspólnego z udziałem osób fizycznych jako współposiadaczy tego rachunku. Brak jest ograniczeń co do kręgu osób fizycznych, które mogą zawrzeć z bankiem umowę wspólnego rachunku bankowego. Każdy ze współposiadaczy rachunku może dysponować samodzielnie środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku oraz każdy ze współposiadaczy rachunku może w każdym czasie wypowiedzieć umowę ze skutkiem dla pozostałych współposiadaczy, o ile umowa rachunku bankowego nie stanowi inaczej.

Dług syna i konto matki

Nieistotne są źródła zasilania rachunku wspólnego, tj. pochodzenie środków pieniężnych ujawnionych na rachunku. Nie ma znaczenia, czy wpłacił je tylko jeden ze współposiadaczy rachunku, czy oboje. Ujawnienie tych środków przez odpowiedni wpis na rachunku prowadzi do powstania wierzytelności wspólnej współposiadaczy wobec banku i wierzytelność ta jest objęta reżimem egzekucyjnym określonym w art. 8911 § 1 k.p.c.

Czytaj także: Do września nie będzie porad prawnych w Stowarzyszeniu ds. Osób Niepełnosprawnych

Zgodnie z art. 8911 k.p.c. na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przeciwko dłużnikowi, komornik może zająć środki pieniężne zgromadzone na rachunku wspólnym dłużnika i innej osoby. Jeśli umowa regulująca prowadzenie rachunku bankowego przewiduje nierówne udziały, to czynności egzekucyjne prowadzone będą do przypadającego dłużnikowi udziału w rachunku wspólnym, o ile taką umowę przedłoży się komornikowi. Dłużnik jest obowiązany przedłożyć umowę komornikowi w terminie tygodnia od daty zajęcia. Po ustaleniu udziału dłużnika zwalnia się pozostałe udziały od egzekucji.

Jeśli umowa nie określa udziału w rachunku wspólnym albo gdy dłużnik nie przedłoży umowy, domniemywa się, że udziały są równe. Nie mają znaczenia wewnętrzne porozumienia dokonywane między współposiadaczami rachunku, z których mogłaby wynikać inna wysokość takich udziałów lub nawet wyłączna przynależność środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku wspólnym do jednego ze współposiadaczy (np. osoby niebędącej dłużnikiem w postępowaniu egzekucyjnym). Oznacza to, że współposiadacz rachunku wspólnego niebędący dłużnikiem nie może skutecznie sprzeciwiać się egzekucji i dowodzić, że na rachunku znajdują się wyłączne środki pieniężne należące do niego.

Współposiadacze rachunku bankowego muszą liczyć się z ryzykiem zajęcia przez komornika środków pieniężnych znajdujących się na ich wspólnym rachunku, nawet wtedy gdy dłużnikiem jest tylko jeden z nich.

Współposiadacz rachunku może w drodze powództwa żądać zwolnienia zajętej kwoty spod egzekucji.
Warto w tej sprawie skorzystać z pomocy adwokata.

MASZ PROBLEM - NAPISZ DO NAS:

Pytania można przysyłać pod adres mailowy: [email protected] Z inicjatywą udzielania takich porad wspólnie z naszą redakcją wyszła Okręgowa Rada Adwokacka w Toruniu.

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Siegienia Dorota
Czy komornik może zająć konto dług za dziadka
P
Pol
A skad komornik ma wiedziec czyje to sa pieniadze ? Sa na jeko koncie to bierze !!
Dodaj ogłoszenie