Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy można odwołać testament? Jeśli tak, to w jaki sposób: ustny, pisemny?

red
Mariusz Lewandowski
Mariusz Lewandowski Sławomir Kowalski
Testament jest czynnością prawną, który wywołuje skutki prawne dopiero z chwilą śmierci spadkodawcy. W związku z tym, testament nie wywołuje żadnego skutku za życia spadkodawcy.

[break]
Póki spadkodawca żyje, może więc odwołać sporządzony wcześniej testament w dowolnej chwili.

Wszystkie sposoby odwołania testamentu ustawodawca wskazał nam w art. 946 kodeksu cywilnego. Z artykułu tego wynika, iż spadkodawca chcąc odwołać testament może sporządzić nowy, pozbawić stary testament cech ważności lub go zniszczyć, bądź dokonać zmian, z których wynikać będzie wola spadkodawcy do odwołania testamentu.

Jeśli chodzi o sporządzenie nowego testamentu, to odwołanie starego powinno mieć charakter wyraźny bądź dorozumiany. Wyraźny charakter odwołania polega na jasnym wskazaniu przez spadkodawcę w nowym testamencie, iż jego wolą jest odwołanie testamentu sporządzonego wcześniej. Dotyczy to chociażby testamentów sporządzonych w formie aktu notarialnego. W nowym testamencie stwierdza się wówczas, iż testator odwołuje w całości lub części wcześniej sporządzony testament. Charakter dorozumiany natomiast polega na zawarciu w nowym testamencie takich rozrządzeń, iż nie da się ich pogodzić z treścią starego testamentu. Jako przykład można wskazać sytuację, gdy spadkodawca na jedynego spadkobiercę powołuje inną osobę niż miało to miejsce wcześniej.

Sporządzenie nowego testamentu może nastąpić w dowolnej formie. Nie musi to być forma użyta do sporządzenia testamentu, który chcemy odwołać. Poprzedni testament, sporządzony w formie aktu notarialnego, możemy odwołać poprzez sporządzenie ważnego testamentu ustnego.

Drugim sposobem jest zniszczenie testamentu lub pozbawienie go cech ważności. Sposób ten wymaga, by testator działał z zamiarem jego odwołania. Zniszczenie testamentu pod wpływem groźby bądź przypadkowo nie będzie niosło za sobą żadnych skutków prawnych. Spadkodawca może go dowolnie zniszczyć lub dokonać jakiejkolwiek czynności, która pozbawi go cech ważności. W końcu spadkodawca może testament odwołać używając sformułowań typu: unieważniam, odwołuję, anuluję, bądź przekreślając testament. Wyraża on bowiem w ten sposób swoją wolę.

Należy jednak pamiętać, iż nie skreślając części testamentu, uważa się tę konkretną część za skuteczną, a przekreślenie pozostałej treści dokumentu jako odwołanie jedynie części testamentu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska