POLECAMY
QUIZY

Sprawdź się i rozwiąż QUIZ! Jak sobie poradzisz?

Rozwiń
Czy nowe logo UMK to szarganie uniwersyteckiej tradycji, czy...

Czy nowe logo UMK to szarganie uniwersyteckiej tradycji, czy odważny krok w stronę nowoczesności?

Tomasz Bielicki

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Jedna z artystycznych wariacji internatów na temat nowego logo UMK

Jedna z artystycznych wariacji internatów na temat nowego logo UMK

Twórcom logotypu przypadkowo udała się rzecz dość niespotykana. Oto w nieprawdopodobny sposób pobudzili w studentach uśpione poczucie odpowiedzialności za wizerunek swojej uczelni.
Jedna z artystycznych wariacji internatów na temat nowego logo UMK

Jedna z artystycznych wariacji internatów na temat nowego logo UMK

Nowe logo UMK stało się przebojem internetu. Ożywiło członków społeczności akademickiej, a także sprowokowało do ostrej dyskusji rzesze postronnych obserwatorów. Na Facebooku umieszczono kilkanaście złośliwych wariacji na jego temat. Powstają już pierwsze petycje skierowane do rektora UMK domagające się powrotu do historycznego logo zaprojektowanego przez Jerzego Hoppena. Męczenników jeszcze nie ma, ale wiele osób gotowych jest bronić starego systemu identyfikacji wizualnej uniwersytetu jak Częstochowy. O co ta afera?
[break]

Za daleko od pierwowzoru


Na koncie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika założonym na YouTube można obejrzeć film, w którym twórcy nowego logo opowiadają o założeniach, które przyświecały im przy jego tworzeniu.
- Musieliśmy zmierzyć się z legendą Mikołaja Kopernika, ze znakiem, który istnieje od 70 lat. Inspiracją była jedna z rycin, odręczny rysunek w dziele Kopernika „O obrotach sfer niebieskich”. Powstała w ten sposób minimalistyczna ikona teorii kopernikańskiej - mówi grafik dr Szymon Saliński, autor koncepcji nowego logo.
W filmie wykorzystano również m.in. opinię Krzysztofa Białowicza, kierownika Zakładu Plastyki Intermedialnej Wydziału Sztuk Pięknych UMK i obecnego p.o. dyrektora CSW. Jego zdaniem im prostszy znak, tym łatwiej go zapamiętać, a także skojarzyć z daną instytucją i firmą.
- Prostota gwarantuje, że znak będzie tak samo aktualny za 5, 10, a być może 15 lat. Projekt powinien być aktualny, nie zawsze modny - twierdzi Białowicz.
Jak na nowy logotyp zareagowali inni przedstawiciele środowiska naukowego UMK?
- Pierwsze skojarzenie było bardzo pozytywne, ponieważ to było coś nowego i prostego. Z drugiej strony byłem zaskoczony, że zdecydowano się aż tak bardzo odejść od tego dobrego i klasycznego pierwowzoru - mówi „Nowościom” prof. Witold Chmielewski z Wydziału Sztuk Pięknych UMK. - Pojawia się jednak pytanie, czy koniecznie trzeba było odejść aż tak bardzo daleko? Może lepszym rozwiązaniem byłoby połączenie obu rzeczy. Sam pomysł, aby ujednolicić logo dla poszczególnych wydziałów jest bardzo dobry.

Studenci zagłosowali


- Nowe logo UMK bardziej pasowałoby jako logo galerii handlowej. Przypomina mi to logo CH Plaza. Też niezwykle „skomplikowany”. Problem w tym, że to nie jest galeria, tylko uniwersytet z tradycjami - pisze na Facebooku Anna Warsińska. A Piotr Jassowicz dodaje: - Proszę postawić się na pozycji odbiorcy. Logotyp powinien mieć zadanie przekazania mu pewnych skojarzeń, niezależnie od jego zasobu wiedzy. Dla większości będzie to niestety... kółko z mniejszym kółkiem.
Profesor Chmielewski przeprowadził eksperyment. Podczas wczorajszych zajęć zaprezentował nowe logo studentom i zapytał ich o zdanie. Na 12 osób za nowym znakiem mającym identyfikować uczelnię opowiedziały się dwie osoby. Tyle samo zagłosowało za starym. A reszta? - Skłaniała się ku rozwiązaniu, że trzeba poszukać czegoś pomiędzy, jakiegoś kompromisu... - opowiada prof. Chmielewski. - To nowe logo stanowi już granicę, za którą nie można się przesunąć.

Jakie zmiany?
- Do tej pory oficjalnym logo było uśmiechnięte słoneczko, a każdy z siedemnastu wydziałów miał swój logotyp.
- Wg nowego rozwiązania logotypy wydziałów pokazują poszczególne fazy obiegu Ziemi wokół Słońca. Każdy wydział to inna pozycja Ziemi i inna jej barwa.
- Koszt opracowania Księgi Identyfikacji Wizualnej to 56 tys. zł. Księga reguluje wszystkie, nie tylko logo, elementy identyfikacji wizualnej.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (8)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Małgorzata (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Mam nadzieję, że to nowe logu to tylko żart na Prima Aprilis albo tylko na czas obchodów 70-lecia uniwersytetu. Tradycję trzeba pielęgnować i zachowywać, a nie wszystko zmieniać dla nowoczesności.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

olka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Nie rozumiem, po co w ogóle zmieniać stare logo, Jest tak charakterystyczne i dopracowane, że nie widzę sensu w zmienianiu go na coś tak uproszczonego i całkowicie bez wyrazu. PO CO ?!!!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

architekt (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Odnosząc się do projektu nowego znaku graficznego UMK w Toruniu uważam, że to wielki niewypał! Uniwersytet to nie centrum sztuki współczesnej, lecz Uczelnia, którą jak każdą cechuje tradycja i...rozwiń całość

Odnosząc się do projektu nowego znaku graficznego UMK w Toruniu uważam, że to wielki niewypał! Uniwersytet to nie centrum sztuki współczesnej, lecz Uczelnia, którą jak każdą cechuje tradycja i nowoczesność. Tradycja (chociażby tylko 70 letnia) w zasadach i podstawach funkcjonowania a nowoczesność w pracach badawczych i nowych odkryciach. Zabieg z nowym logo dla UMK oceniam jako sztuczny nie mający merytorycznego uzasadnienia. Uporządkowanie znaków graficznych poszczególnych wydziałów można było przeprowadzić z poszanowaniem logo głównego. Zapoznałem się z Księgą znaku Uniwersytetu Jagiellońskiego. Sens i logika. Żadnych uwag. Jako obywatel Torunia , któremu jego ranga i wizerunek leży na sercu apeluję do Rektora UMK aby odstąpił od zmiany logo głównego kierowanej przez niego Uczelni. To nie jest dobry pomysł a wycofanie się ze złego pomysłu nie jest dyshonor ! To jest rozsądek. arch. Ryszard Kłosowskizwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Grzegorz (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Doceniam trud włożony w stworzenie nowego loga UMK. Czy jednak trud ten nie powinien być połączony z trudem sprawdzenia oryginalności dzieła, a w przypadku odnalezienia zbytniego podobieństwa do...rozwiń całość

Doceniam trud włożony w stworzenie nowego loga UMK. Czy jednak trud ten nie powinien być połączony z trudem sprawdzenia oryginalności dzieła, a w przypadku odnalezienia zbytniego podobieństwa do znaku już istniejącego, czy nie powinno się kontynuować trudu tworzenia?
Ja w 15 minut odnalazłem już istniejące znaki, których podobieństwo do stworzonego dzieła kazałoby zwykłemu freelancerowi zajmującemu się designem kontynuować trud tworzenia, bo po godzinie szukania i tak znalazłoby się coś jeszcze bardziej podobnego.
http://www.shutterstock.com/pl/s/circle+logo/search.html?page=13&thumb_size=mosaic&inline=146238026
http://www.shutterstock.com/pl/s/circle+logo/search.html?page=16&thumb_size=mosaic&inline=170194229
Nawet dzieło tworzone za darmo powinno być wykonane porządnie.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Konrad Turzyński (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Dawny znak UMK podoba mi się od prawie 40 lat. Nowy - NIE. Oby jak najrychlej wycofano się z tej zmiany! Przysłowie powiada, że lepsze jest wrogiem dobrego. To prawda, ale dlaczego lepsze przegrało...rozwiń całość

Dawny znak UMK podoba mi się od prawie 40 lat. Nowy - NIE. Oby jak najrychlej wycofano się z tej zmiany! Przysłowie powiada, że lepsze jest wrogiem dobrego. To prawda, ale dlaczego lepsze przegrało z (powiedzmy) dobrym? Takie argumenty jak "prostota" albo "nowoczesność" (zmiana dla samej zmiany) ANI TROCHĘ mnie nie przekonują, w ogóle nie powinny mieć nic do rzeczy. Natomiast argument Pana Rektora o "rozpoznawalności" przemawia za DOTYCHCZASOWYM symbolem. (Na dodatek - nowy znak UMK może symbolizować zarówno ptolemejską jak też kopernikańską wizję miejsca Ziemi we Wszechświecie...) Ten nowy znak (nie cierpię wyrazu "logo"!!) przywodzi na myśl zdanie ze znanej komedii filmowej brzmiące: "Kopernik była kobietą" - czy to zdanie będzie dewizą naszej uczelni? zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Emilia (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Moim zdaniem ta cała afera jest uzasadniona. Powinno się iść w stronę ewolucji, a nie całkowitej zmiany wyglądu (jeszcze na takie coś). Przykłady takich udanych ewolucji można zobaczyć chociażby na...rozwiń całość

Moim zdaniem ta cała afera jest uzasadniona. Powinno się iść w stronę ewolucji, a nie całkowitej zmiany wyglądu (jeszcze na takie coś). Przykłady takich udanych ewolucji można zobaczyć chociażby na blogu jednej z toruńskich agencji interaktywnych (8k.com.pl/blog) i moim zdaniem logo UMK powinno właśnie ładnie ewoluować, jak logo Oxfordu. zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mmx (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Po co?

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo