Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy program 500+ zostanie rozszerzony na osoby niesamodzielne? Jak będzie przebiegać?

redpp
Wyjaśniamy, jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać te świadczenie! >>>
Wyjaśniamy, jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać te świadczenie! >>>Pixabay
Nadchodzą ważne zmiany świadczenia dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji! Zmiany te wynikać będą z waloryzacji rent i emerytur, która ma miejsce 1 marca. Maksymalna kwota jednak nie ulegnie zmianie i wciąż będzie to 500 zł netto. Co jednak się zmieni? Zobacz!

Spis treści

Ważne zmiany od marca 2024

Od 2019 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje oraz wypłaca specjalne świadczenie uzupełniające skierowane do osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Tzw. 500 plus dla niesamodzielnych opiera się na określonych zasadach. Prawo to pojawia się w zależności od tego, ile łącznie wynoszą świadczenia pieniężne publiczne przyznawane danej osobie. Od 1 marca 2024 roku w ramach waloryzacji ulegnie zmianie ten limit.

Kiedy otrzymamy wsparcie?

Obecnie kwota nieprzekraczalna wynosi 2157,80 zł brutto. Jeśli łączna kwota emerytury, renty, a także innych świadczeń pochodzących z finansowania ze środków pieniężnych lub od instytucji zajmującej się sprawami emerytalno-rentowymi nie przekroczy tej kwoty, wsparcie będzie możliwe. Istotnie zmienia się to jednak od 1 marca.

Rzeczywisty wskaźnik waloryzacji

W ramach waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych zwiększy się próg uprawniający do otrzymywania 500 plus dla osób niesamodzielnych. Dokładny wskaźnik zostanie podany w lutym, jednak obecnie spekuluje się, że będzie to wskaźnik wynoszący 11,9%. Wtedy też stawka może się przesunąć nawet o 200 złotych!

500 zł na rękę? To zależy od dochodu!

W pełnej kwocie świadczenie to osoby uprawnione otrzymają wtedy, gdy suma wyliczonych wcześniej świadczeń nie przekroczy kwoty 1657,80 zł brutto miesięcznie. Co, jeśli jednak tak się zdarzy?

Złotówka za złotówkę

Jeśli suma wskazanych świadczeń przekroczy kwotę 1657,80 zł, wysokość wsparcia będzie zmniejszana na zasadzie "złotówka za złotówkę" aż do kwoty 2157,80 zł brutto. To oznacza, że np. ktoś, kto ma sumę świadczeń na poziomie 1900 zł brutto, otrzyma świadczenie uzupełniające w kwocie 257,80 zł. Oczywiście, po waloryzacji świadczeń te limity się przesuną.

Inne warunki niezbędne

W galerii wyjaśniamy, jakie warunki formalne trzeba spełnić, aby otrzymać prawo do świadczenia.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska