MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W 2024 roku następują zmiany w emeryturach pomostowych - to będzie prawdziwa rewolucja! Czego dokładnie można się spodziewać?

redpp
Przepisy poświęcone emeryturom pomostowym uległy zmianie. Nowelizacja prepisów sprawia, że ze świadczenia będą mogły skorzystać osoby, które pracę o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach rozpoczęły po 1 stycznia 1999 roku. Wcześniejsze regulacje nie umożliwiały skorzystania z takiego rozwiązania. >>
Przepisy poświęcone emeryturom pomostowym uległy zmianie. Nowelizacja prepisów sprawia, że ze świadczenia będą mogły skorzystać osoby, które pracę o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach rozpoczęły po 1 stycznia 1999 roku. Wcześniejsze regulacje nie umożliwiały skorzystania z takiego rozwiązania. >>Pixabay
Przepisy poświęcone emeryturom pomostowym uległy zmianie. Nowelizacja prepisów sprawia, że ze świadczenia będą mogły skorzystać osoby, które pracę o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach rozpoczęły po 1 stycznia 1999 roku. Wcześniejsze regulacje nie umożliwiały skorzystania z takiego rozwiązania.

Spis treści

Dla kogo emerytura pomostowa?

Możliwość ubiegania się o emeryturę pomostową przysługuje osobom urodzonym po 1948 roku, które wykonywały pracę o szczególnym charakterze lub też w szczególnych warunkach. Do jej otrzymania jest jednak konieczne spełnienie kilku kluczowych warunków.

Warunki otrzymania emerytury pomostowej

O jakich warunkach mowa? Wymienić można przede wszystkim:

  1. Wiek - w przypadku kobiet jest to ukończenie 55 roku życia, a w przypadku mężczyzn 60 roku życia.
  2. Staż ubezpieczeniowy - okres składkowy i nieskładkowy musi wynosić kolejno co najmniej 20 lat dla kobiet oraz 25 lat dla mężczyzn. Przy tym co najmniej 15 lat musi być przepracowane w pracy o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach.
  3. Dodatkowy warunek - po 31 grudnia 2008 roku trzeba mieć przepracowany co najmniej 1 dzień w pracy o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach.
W 2024 roku następują zmiany w emeryturach pomostowych - to będzie prawdziwa rewolucja! Czego dokładnie można się spodziewać?
Pixabay

Komu również przysługuje emerytura pomostowa?

Możliwość skorzystania z prawa do emerytury pomostowej może przysługiwać również wtedy, gdy po 31 grudnia 2008 roku nie przepracowało się ani jednego dnia w pracy o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach. Jednak tu musi być spełniony następujący warunek: na dzień 1 stycznia 2009 roku osoba ta musiała mieć wymagany okres przepracowania 15 lat w tego typu pracy, a także spełniła wszystkie pozostałe warunki.

Ile osób skorzysta na zmianie?

Co istotne, od 1 stycznia 2024 roku emeryci nie muszą udowadniać wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub też o szczególnym charakterze jeśli chodzi o zatrudnienie sprzęt 31 grudnia 1998 roku. Co więcej, tego typu pracę mogą oni podjąć dopiero po 31 grudnia 2008 roku. Zmiana przepisów wiąże się z szacunkami, że z tego rozwiązania skorzysta nawet 7,3 tys. osób. W 2029 roku ma to przysługiwać około 4 tys. osób, a w 2033 roku sięgnie po to około 4,8 tys. osób.

Czym jest praca w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze?

Praca w szczególnych warunkach to taka, w której dochodzi do zwiększenia ryzyka trwałego uszkodzenia zdrowia wraz z postępującym zdrowiem. Wskazuje się tu m.in. pracę pod ziemią, w powietrzu, pod wodą, na wodzie, a także niezwykle ciężkie prace fizyczne.

W 2024 roku następują zmiany w emeryturach pomostowych - to będzie prawdziwa rewolucja! Czego dokładnie można się spodziewać?
Pixabay

Z kolei praca o szczególnym charakterze to taka, która wymaga wyjątkowej wręcz sprawności psychofizycznej, a także niezwykłej odpowiedzialności. Tu wskazuje się m.in. rybaków, górników, hutników czy też pracowników domu opieki społecznej oraz kierowców komunikacji miejskiej. Nie brakuje tu również ratowników medycznych i innych zawodów. Jak widać, w pewnej części praca w szczególnych warunkach pokrywa się z pracą o szczególnym charakterze.

Zmiany zasada zawieszenia emerytury pomostowej

Od stycznia 2024 roku zmieniły się zasady zawieszania prawa do otrzymywania emerytury pomostowej. Teraz będzie ono zawieszone niezależnie od wysokości dodatkowego przychodu, jeśli osoba uprawniona do emerytury pomostowej podejmie się pracy w warunkach szczególnych lub o szczególnym charaktrze - i co istotne, nie tylko w przypadku umowy o pracę, ale również w ramach umowy cywilnoprawnej. Tu przykładem może być chociażby umowa zlecenie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska