Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czym jest dieta sensoryczna?

Jarosław Wadych
Ćwiczenia integracji sensorycznej można wykonywać też w warunkach domowych
Ćwiczenia integracji sensorycznej można wykonywać też w warunkach domowych Jarosław Wadych
Przyczyną budzących niepokój zachowań dziecka mogą być zaburzenia integracji sensorycznej. Lek stanowią odpowiednio dobrane ćwiczenia.

Czym jest dieta sensoryczna? Kiedy się ją stosuje? Jak się to robi? - na tego typu pytania otrzymali odpowiedź uczestnicy warsztatów wykonywania ćwiczeń integracji sensorycznej w warunkach domowych, poprowadzonych przez Annę Maciejko i Kamilę Wiśniewską, terapeutki z Ośrodka Rehabilitacji „Navita”, podczas konferencji w Zespole Szkół nr 6 „Wszyscy pracujemy na sukces dziecka”.

Niepokojące objawy

- Z reguły rodzice z dziećmi przychodzą do nas wtedy, kiedy widzą, że na tle rówieśników ich dziecko jakoś inaczej funkcjonuje - mówiła Kamila Wiśniewska - Na przykład często zatyka uszy, nie lubi dużych skupisk ludzkich albo też ma problemy ruchowe - inne dzieci podskakują, a ich dziecko - nie. Dzięki wzrastającej wiedzy na temat zaburzeń integracji sensorycznej, często też kierują do nas dzieci nauczyciele przedszkoli. Powody bywają różne - dziecko albo bije inne dzieci, albo jest strasznie hałaśliwe, albo nie bierze udziału w zabawach… Kiedy rodzic z dzieckiem przychodzi do nas, przeprowadzamy badanie. Często diagnozowane są zaburzenia integracji sensorycznej.

Dieta sensoryczna, jak się okazuje, to nie jedzenie. Pod tą nazwą kryje się zestaw ćwiczeń, które rodzic z dzieckiem wykonuje codziennie w domu.

Dla każdego co innego

- Ćwiczenia są przepisywane dla konkretnej osoby - tłumaczyła Kamila Wiśniewska. - Dla każdego dziecka opracowywany jest ich indywidualny zestaw. Dobiera się je w zależności od tego, z jakimi zaburzeniami mamy do czynienia. Czy jest to nadwrażliwość, czy podwrażliwość? W której ze sfer one występują: dotyku, czucia głębokiego (tak zwanej propriocepcji, czyli zmysłu orientacji ułożenia części własnego ciała) wzroku, słuchu, węchu, smaku? Po przepisaniu ćwiczeń przez terapeutę integracji sensorycznej rodzic musi dostarczać dziecku zalecone bodźce lub dawać pole do szukania tych bodźców.

W przepisanej diecie może znaleźć się na przykład grzebanie w nieustrukturalizowanym materiale - kaszy, fasoli; wyszukiwanie różnych rzeczy przy użyciu dłoni; lepienie z plasteliny i ciastoliny; robienie ucisków, nacisków, docisków; przytulanie się, zapasy.

Często zalecanym przez terapeutów indywidualnym ćwiczeniom dodatkowo towarzyszy masaż i dociski. Rodzic sumiennie, codziennie robi to wszystko z dzieckiem przez 1-2 miesiące. Po tym czasie dzwoni do nas. Często mówi, że już wszystko się wyrównało. Czasem część tego, nad czym pracował z dzieckiem, się wyrównała, ale coś nadal pozostaje zaburzone. Wtedy zapisuje dziecko do nas na terapię - dodaje Kamila Wiśniewska z Ośrodka Rehabilitacji „Navita”.

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska