Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czytelnicy pytają, rzecznik ZUS odpowiada

(lb)
Bożena Maria Wankiewicz
Bożena Maria Wankiewicz Jacek Smarz
W jaki sposób można odwoływać się od decyzji wydanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych?

- Otrzymałem z ZUS decyzję odmawiającą przyznania emerytury. Chcę się od niej odwołać do sądu. Czy pominięcie ZUS przyspieszy postępowanie - pyta Czytelnik.

- Niestety, nie - odpowiada Bożena Maria Wankiewicz (na zdjęciu), rzecznik prasowy toruńskiego oddziału ZUS. - Osoba niezadowolona z rozstrzygnięcia ZUS może odwołać się do sądu określonego w pouczeniu decyzji za pośrednictwem ZUS-u. Niezastosowanie się do zasad wniesienia odwołania określonych w pouczeniu decyzji nie przyspieszy rozpatrzenia sprawy. Sąd i tak będzie musiał przesłać odwołanie do oddziału ZUS, który wydał decyzję w sprawie. Nie jest bowiem możliwe rozpatrzenie sprawy przez sąd bez udziału oddziału ZUS i ustosunkowania się do zarzutów i wniosków w odwołaniu.

- Złożyłem do ZUS wniosek o rentę. Byłem na badaniu przez lekarza orzecznika i otrzymałem orzeczenie. Moim zdaniem lekarz błędnie określił datę powstania niezdolności do pracy. Nie wniosłem sprzeciwu od otrzymanego orzeczenia do komisji lekarskiej, tylko złożyłem odwołanie od otrzymanej decyzji ZUS do sądu. Czy popełniłem błąd? - to pytanie kolejnego klienta ZUS.

- Niestety, tak. Jeżeli wnioskodawca, wobec którego wydano orzeczenie, nie wnosi sprzeciwu, mimo że nie zgadzał się z datą powstania niezdolności, to nie sposób przyjąć, że dopuszczalne jest jej kwestionowanie dopiero w późniejszym postępowaniu odwoławczym przed sądem (postanowienie Sądu Najwyższego w wyroku z dnia 21 maja 2010 roku) - wyjaśnia Bożena Maria Wankiewicz. - W przedstawionej sytuacji nie zostały wykorzystane możliwości podważenia orzeczenia o niezdolności do pracy poprzez wniesienie sprzeciwu.

Z kodeksu postępowania cywilnego wynika bowiem, że sąd odrzuca odwołanie o świadczenie, do którego prawo jest uzależnione od stwierdzenia niezdolności do pracy, a podstawę do wydania decyzji stanowi orzeczenie lekarskie. Jeśli wnioskodawca nie wniósł sprzeciwu od tego orzeczenia do komisji lekarskiej i odwołanie jest oparte wyłącznie na zarzutach dotyczących tego orzeczenia.

Sąd Najwyższy w wyroku z 25 września 2014 roku podkreślił, że niewniesienie sprzeciwu od orzeczenia lekarza orzecznika oznacza, że ubezpieczony zgadza się, że wszystkie stwierdzenia w nim zawarte są prawdziwe, a tym samym proces ustalenia okoliczności faktycznych, mających znaczenie dla nabycia prawa do świadczenia zostaje zakończone. (lb)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska