Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dla kogo wakacyjny program "Dobry Start" od 1 lipca! Dla kogo 300 plus z ZUS?

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Rusza wakacyjny program "Dobry Start". Już od 1 lipca rodzice oraz opiekunowie mogą starać sie o specjalne świadczenie 300 plus na swoje dzieci. Jest to specjalny dodatek przysługujący wszystkim dzieciom od 7 do 20 roku życia. Wyjątek: dzieci z orzeczeniem niepełnosprawności do 24 roku życia też otrzymają te środki. Na co są przeznaczone te pieniądze? Jak wygląda w praktyce otrzymanie 300 plus?

Spis treści

Zobacz wideo: Tak wyglądają teraz kontrole zwolnień lekarskich. Oni są na celowniku ZUS

od 16 lat

300 złotych - program "Dobry Start"

W ramach tego programu rodzice mogą raz w wroku otrzymać na dziecko 300 złotych. Pieniądze te w zamyśle są przeznaczone na zakup wyprawki szkolnej. Mowa tu o podręcznikach, zeszytach czy też różnego rodzaju przyborach szkolnych.

Kto może starać się o środki?

Mogą to robić rodzice bądź opiekunowie dzieci uczących się i będących w wieku od 7 do 20 lat bądź też do 24 lat w przypadku dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością. Liczy się to rocznikowo.

Polecamy

Uczniowie ostatnich klas technikówi liceów oraz uczniowie szkół policealnych także są uprawnieni do świadczenia, jeśli wiek odpowiednio 20. albo 24. rok życia ukończyli przed rozpoczęciem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Dla kogo wakacyjny program
Grzegorz Olkowski

Kto nie otrzyma środków?

Informuje o tym rzeczniczka ZUS, Krystyna Michałek:

Wsparcie finansowe nie przysługuje na dzieci uczące się w tzw. zerówkach oraz na studentów - mówi Krystyna Michałek.

Składanie wniosków o 300 plus

Wnioski można skłądac wyłącznie drogą elektroniczną. Możliwość ta otwiera się 1 lipca, a wnioski można składać do końca listopada. Co istotne, w przypadku wniosków złożonych (i oczywiście prawidłowo wypełnionych) do końca sierpnia, wypłata dodatku 300 złotych odbędzie się najpóźniej 30 września.

Po 30 listopada wnioski mogą składać wyłącznie rodzice lub opiekunowie, których dzieci są powyżej 20 roku życia i dopiero po 30 listopada uzyskają orzeczenie o niepełnosprawności.

Jak prawidłowo złożyć wniosek?

Kluczowe jest to, aby bezbłędnie wpisać niezbędne dane:

  • numer PESEL dzieci;
  • Nazwa oraz adres szkoły;
  • Aktualny numer konta bankowego, na który mają wpłynąć środki.

Najprościej wniosek można złożyć poprzez specjalną aplikację mZUS dostępną w APP Store oraz Google Play. Jest to najszybsza metoda, a samą aplikację mobilną wystarczy połączyć z profilem na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

Rodzice, którzy nie posiadają konta na PUE ZUS wniosek o świadczenie 300 plus, mogą złożyć przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia - podkreśla Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska