Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego w tym roku nie ma komarów. Znamy przyczynę i radzimy, co robić, gdy już się pojawią [galeria]

Łukasz Lipiński
Łukasz Lipiński
Wideo
od 16 lat
Z pewnością nikt z nas nie tęskni za komarami. Niektórzy jednak zadają sobie pytanie, dlaczego w tym roku nie dokuczają nam one tak bardzo, lub w ogóle ich nie ma. Obecność komarów jest zdeterminowana warunkami pogodowymi i nie tylko latem, ale praktycznie o każdej porze roku. Co sprawia, że komary są w tym roku nieobecne? Sprawdziliśmy to dla Was.

Spis treści

Brak komarów przez warunki pogodowe

Według National Geographic, powodem braku komarów w tym roku jest pogoda. Komary są bardzo wrażliwe na temperaturę i wilgotność, które decydują o liczbie ich populacji w danym cyklu rocznym. W tym wyjątkowo wiele czynników zdecydowało o bardzo wyraźnym spadku liczebności komarów. Przede wszystkim:

  • brak leżącego śniegu w czasie zimy,
  • sucha wiosna i wysokie temperatury latem,
  • niski poziom wody w rzekach i jeziorach.

Warunki te nie są korzystne dla rozrodu i rozwoju komarów. Jak twierdzi Dr hab. Jacek Twardowski z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu:

Z doświadczenia mojej pracy jako entomologa wynika, że takie zmiany w liczebności na przestrzeni dwóch czy kilku lat nie mogą być powodowane niczym nadzwyczajnym, a tylko naturalną reakcją na zmienne warunki środowiskowe.

Powodem braku komarów susza i niski poziom wód

Komary są zależne od wody, ponieważ ich larwy rozwijają się w stojących zbiornikach wodnych, takich jak

  • kałuże,
  • bagna,
  • zbiorniki gromadzące wodę deszczową.

Larwy komarów potrzebują wody do oddychania i odżywiania się, dlatego brak wody uniemożliwia rozwój ich populacji. W okresach suszy lub niskiego poziomu wód, występuje mało miejsc odpowiadających na potrzeby rozwoju larw komarów. Brak dostępu do wody ogranicza liczbę terenów, na których mogą składać jaja i rozwijać się.

Komary są potrzebne, ale mogą szkodzić i roznosić wirusy

Warto zauważyć, że komary odgrywają ważną rolę w ekosystemie, ponieważ są źródłem pożywienia dla wielu zwierząt i owadów. Jednak mogą również przenosić choroby wirusowe i bakteryjne, takie jak np.:

  • malaria,
  • chikungunya,
  • tularemia,
  • ockelbo,
  • pogosta,
  • denga,
  • zika.

Wirus Zika przenoszony jest głównie przez zakażone samice komarów z rodzaju Aedes, zwłaszcza komara Aedes aegypti oraz w mniejszym stopniu przez Aedes albopictus. Gatunki te nie występują w tej części Europy. W Europie przypadki zarażeń dengą są raczej rzadkie. W ostatnich latach, na skutek wzrostu temperatury i zmian klimatycznych, komary przenoszące wirusa dengi mogą być jednakże obecne w niektórych regionach Europy.

Co robić, gdy jednak pojawią się komary: 10 sposobów na insekty

Jak działać, kiedy zjawią się komary? Co robić podczas wakacyjnego wyjazdu, gdy doskwierają nam komary? Poznaj 10 sposobów na walkę z tymi dokuczliwymi insektami. Sprawdź w galerii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska