Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do lekarza... do Bydgoszczy. Jakich specjalistów brakuje w Toruniu?

Sara Watrak
Sara Watrak
Poradnia Chorób Naczyń w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym jest tymczasowo zawieszona, bo brakuje lekarzy.
Poradnia Chorób Naczyń w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym jest tymczasowo zawieszona, bo brakuje lekarzy. Archiwum
- Immunolog to dopiero początek. W Toruniu brakuje też okulisty dziecięcego, chirurga naczyniowego - wylicza młoda lekarka z naszego miasta. Do niektórych specjalistów w ramach NFZ mieszkańcy muszą jeździć do Bydgoszczy. - Pacjent ma prawo wyboru spośród wszystkich poradni, które mają podpisaną umowę z NFZ. Nie ma rejonizacji - przypomina Barbara Nawrocka. Tymczasem w niektórych przypadkach wybór jest, ale tylko na papierze. Poradnie zawieszają działalność, bo brakuje lekarzy, a terminy bywają bardzo odległe.

Obejrzyj wideo: Remont Bulwaru Filadelfijskiego

od 16 lat

Z małym dzieckiem do okulisty - tylko poza Toruniem

W całym Kujawsko-Pomorskiem działają tylko trzy poradnie okulistyczne dla dzieci - dwie w Bydgoszczy (w Przychodni Gdańskiej i Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr Jana Biziela) i jedna we Włocławku (w Powiatowym Centrum Zdrowia). W Toruniu starsze dzieci mogą odwiedzić okulistę w zwykłej poradni, ale z maluszkami jest już problem. Muszą jeździć do innych miast, a na wizytę trochę poczekać. Według informacji ze strony NFZ-u (terminyleczenia.nfz.gov.pl) najbliższy termin do specjalisty we Włocławku to październik, a w Bydgoszczy - dopiero przyszły rok.

Polecamy

W Toruniu nie ma też żadnej poradni audiologii i foniatrii. W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym działalność poradni foniatryczno-audiologicznej jest zawieszona. Badania audiometryczne wykonują specjaliści w poradni laryngologicznej. Z częścią schorzeń trzeba jednak jeździć do Bydgoszczy. Tam działają wszystkie poradnie audiologii i foniatrii w regionie:

  • w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym im. J. Brudzińskiego,
  • w 10. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką,
  • W Oddziale Kujawsko-Pomorskim Polskiego Związku Głuchych,
  • w szpitalu Biziela,
  • w Centrum Medycznym Endomed-Ikar.

Terminy są nieco mniej odległe niż do okulisty dziecięcego - do audiologa lub foniatry na NFZ możemy udać się już w czerwcu.

Poradnia chorób naczyń w Toruniu? Tylko na papierze, bo brakuje specjalistów

Ciekawa sytuacja dotyczy poradni chorób naczyń.

Jak informuje Barbara Nawrocka, rzeczniczka prasowa Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ, w Kujawsko-Pomorskiem jest 12 takich poradni: większość znajduje się w Bydgoszczy, jest też jedna w Grudziądzu, trzy Włocławku, jedna w Osielsku i, według danych NFZ, jedna w Toruniu - w szpitalu na Bielanach.

Tymczasem, jak czytamy na stronie lecznicy, działalność poradni chorób naczyń jest tymczasowo zawieszona. Informację tę potwierdza rzecznik szpitala.

Polecamy

- Zawieszenie działalności poradni chorób naczyń związane jest z brakiem specjalistów z zakresu chirurgii naczyniowej. Problem ten ma charakter ogólnopolski i niestety dotyka także naszego województwa. Dlatego na chwilę obecną działalność poradni pozostaje zawieszona - tłumaczy dr Janusz Mielcarek.

W Toruniu na chirurga naczyniowego na NFZ liczyć nie możemy, na szczęście terminy we Włocławku nie są zbyt odległe - do poradni powinniśmy dostać się w ciągu miesiąca lub dwóch. W Bydgoszczy przypadki stabilne rejestrują dopiero na wrzesień.

Z chorobami rzadkimi i zaburzeniami odporności tylko w Bydgoszczy

W naszym mieście cały czas nie otwarto też poradni immunologicznej, chociaż specjaliści są.

- Mamy lekarzy, mamy szpital, mamy pacjentów. Tylko nie ma zgody Narodowego Funduszu Zdrowia. W Bydgoszczy są leczeni pacjenci z Torunia, którzy mogliby być leczeni tutaj – mówił w marcu dr Marcin Rymko, immunolog i koordynator Oddziału Hematologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu.

Jedyną poradnię immunologiczną w naszym mieście (działała w szpitalu miejskim) zamknięto w ubiegłe lato. Była nadzieja, że pacjentów przyjmie Wojewódzki Szpital Zespolony. Poradnia na Bielanach jednak do tej pory nie powstała. Wiemy, że w NFZ-ie temat jest procedowany, ale trwa to już dość długo. Pacjenci powoli zaczynają tracić nadzieję. Do jedynej poradni immunologicznej w regionu (w szpitalu Biziela w Bydgoszczy) najbliższy termin to wrzesień. Do poradni immunologicznej dla dzieci, gdy nie mamy skierowania pilnego, poczekamy rok.

Jakich jeszcze specjalistów brakuje w Toruniu? Czekamy na Wasze sygnały.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska