Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dodatek antyemerytalny dla służb mundurowych. MSWiA ma nowy pomysł jak zmniejszyć liczbę osób przechodzących na emerytury?

wt
Dodatek antyemerytalny dla służb mundurowych. Rozwiązania zaproponowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji mają wejść 1 marca 2023. O co konkretnie chodzi? Sprawdźcie! WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>
Dodatek antyemerytalny dla służb mundurowych. Rozwiązania zaproponowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji mają wejść 1 marca 2023. O co konkretnie chodzi? Sprawdźcie! WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>Archiwum Polska Press
Dodatek antyemerytalny dla służb mundurowych. Rozwiązania zaproponowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji mają wejść 1 marca 2023. O co konkretnie chodzi? Zobaczcie!

Wideo. Rodzinny kapitał opiekuńczy

od 16 lat

Dodatek antyemerytalny- kiedy wejdzie w życie?

Wiek emerytalny w Polsce to odpowiednio 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wybrane grupy zawodowe mogą przejść na emeryturę znacznie wcześniej tak jak np. funkcjonariusze służb mundurowych. Przypomnijmy, że oni mogą udać się na emeryturę już po przepracowaniu 15 lat. MSWiA szuka sposobów, żeby zachęcić do dłuższej służby.

Premier Mateusz Morawiecki zdecydował o przyznaniu dodatkowych pieniędzy na nowe rozwiązania dla mundurowych, w tym świadczenie motywacyjne po 15 latach służby. Ich celem jest zachęcenie do długiej służby oraz „ograniczenie przejść na emeryturę”.

Dodatki antyemerytalny w szybkim trybie ustawowym

- Dlatego też zaproponowaliśmy stosowne dodatki motywacyjne, antyemerytalne. Te dodatki będą wprowadzone ustawą. Mamy zgodę pana premiera, żeby przeprowadzić ją w szczególnym, szybkim trybie. Chcemy, żeby te rozwiązania weszły w życie 1 marca – stwierdził Maciej Wąsik.

Specjalne świadczenie po 15. roku służby będzie się rozpoczynało od 5 procent uposażenia i co roku będzie rosło o 1 punkt procentowy do osiągnięcia 15 procent po 25 latach służby. W kolejnych latach będzie się utrzymywało na poziomie 15 procent, ale nie będzie się wykluczało z już wprowadzonymi świadczeniami motywacyjnymi po 25 latach służby i 28,5 latach służby.

Dodatek antyemerytalny będzie bardziej opłacalny niż emerytura?

Wąsik stwierdził, że jednym z czynników zachęcających funkcjonariuszy do przejścia na emeryturę jest to, że waloryzacja świadczeń wypłacanych przez ZUS jest wyższa niż waloryzacja płac. Dodatek antyemerytalny ma sprawić, że praca będzie bardziej opłacalna.

- Namawiamy funkcjonariuszy wszystkich formacji do jak najdłuższej służby. Wiemy, że jest specyficzna, inna niż praca. Na pewno dużo bardziej wyczerpująca. Natomiast zdajemy sobie też sprawę, że funkcjonariusz po 15, 20 czy 25 latach służby ma ogromne doświadczenie, ogromną wiedzę i jest niezwykle przydatny dla swojej formacji. Dlatego tworzymy cały system zachęt do pozostawania w służbie - powiedział wiceminister.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska