MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dopłaty do PPK 2024. Do 15 kwietnia te pieniądze wpłyną na Twój rachunek

mfred
Tak finansowane są Pracownicze Plany Kapitałowe
>>>>>>>
Tak finansowane są Pracownicze Plany Kapitałowe >>>>>>>
Dobra wiadomość dla uczestników Pracowniczych Planów Kapitałowych. Osoby, które w 2023 roku zgromadzili na swoim rachunku lub rachunkach PPK wpłaty w wysokości co najmniej 732,90 zł, otrzymają dopłatę roczną w wysokości 240 zł.

Od 2019 roku pracownicy mogą oszczędzać pieniądze na emeryturę także w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Kto może przystąpić do PPK

Pracowniczymi Planami Kapitałowymi obejmowani są pełnoletni zatrudnieni pracujący na umowy, od których odprowadzane są obowiązkowe składki emerytalno-rentowe. Są to:

  • pracownicy (osoby zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę)

  • osoby fizyczne wykonujące pracę nakładczą

  • członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych

  • osoby fizyczne - wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług

  • członkowie rad nadzorczych wynagradzanych z tytułu pełnienia tych funkcji

  • osoby przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Osoby poniżej 55 lat trafiają do PPK „z automatu”, chyba że z tej możliwości zrezygnują po podpisaniu specjalnej deklaracji. W przypadku osób, które ukończyły 55. rok życia i nie ukończyły 70. roku życia, umowy o prowadzenie PPK zawiera się wyłącznie na ich wniosek. Osoba zatrudniona może zrezygnować z odprowadzania składek na PPK. Może też zmienić zdanie i do systemu wrócić.

Dopłata roczna do PPK

Indywidualne konta zasilane są przez pracowników i pracodawców, państwo dokłada do tego 250 zł na start oraz po 240 zł za każdy rok aktywnego korzystania z programu.

Ci, którzy w 2023 roku zgromadzili na swoim rachunku lub rachunkach PPK wpłaty w wysokości co najmniej 732,90 zł, otrzymają dopłatę roczną za oszczędzanie na emeryturę w wysokości 240 zł. Pieniądze na rachunki wpłyną do 15 kwietnia. Jeżeli w 2023 roku uczestnik skorzystał z obniżenia swojej wpłaty podstawowej, wystarczyły wpłaty w wysokości co najmniej 183,23 zł.

Łącznie będzie to już ponad 1,56 mld złotych, które uczestnicy PPK pozyskają w ramach dopłat rocznych od państwa. W tym roku uprawnionych do otrzymania bonusu jest 2,07 mln osób.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to program, w którym do prywatnych oszczędności pracownika dokłada się jego pracodawca i państwo. Od państwa uczestnik PPK może otrzymać wpłatę powitalną (250 zł „na start”) oraz dopłaty roczne (w wysokości 240 zł za dany rok kalendarzowy). Kwoty te są stałe i jednakowe dla wszystkich uczestników PPK, którzy nabyli do nich prawo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska