MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Seniorzy nie mają powodów do radości. Od kwietnia niższe emerytury!

mfred
ZUS do wyliczania emerytur od 1 kwietnia korzysta z nowych tablic
ZUS do wyliczania emerytur od 1 kwietnia korzysta z nowych tablic Grzegorz Olkowski
Wiemy co czeka osoby przechodzące na emeryturę po 1 kwietnia 2024 roku. GUS opublikował nową tablicę trwania życia, na podstawie której będą wyliczane emerytury. Nie są to dobre wieści dla przyszłych emerytów.

Tablice trwania życia

Co roku GUS publikuje nową tablicę trwania życia, na podstawie której Zakład Ubezpieczeń Społecznych wylicza emerytury. Wiemy już na jakiej podstawi będą wyliczane świadczenia dla seniorów od 1 kwietnia 2024 roku do końca marca 2025 roku. Seniorzy nie mają powodów do radości.

Wiadomo już, że emerytury przyznawane między 1 kwietniem 2024 roku a 31 marcem 2025 roku będą niższe.

- Najnowsza tablica trwania życia powoduje obliczenie emerytury osoby w wieku 60 lat niższej o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Ma to związek z danymi o śmiertelności za 2023 rok. W ubiegłym roku jak czytamy na wiadomosci.razdiozet.pl odnotowano 408 000. zgonów, czyli mniej o 39 000 niż w 2022 roku.

Obliczanie emerytury

ZUS obliczając emeryturę dla osób, które urodziły się po 1948 roku, dzieli podstawę obliczenia emerytury przez średnie dalsze trwanie życia.

Wzór na obliczenie emerytury: E=P/ŚdtżE - emerytura,P - podstawa obliczenia emerytury,Śdtż - średnie dalsze trwanie życia.

- Tablica jest kluczowym elementem przy wyliczaniu emerytury dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku. Ustalenie wysokości świadczenia opiera się na prostym działaniu matematycznym. Polega na  podzielić kapitał emerytalnego przez przeciętne dalsze trwanie życia wyrażone w miesiącach, które statystycznie emeryt powinien przeżyć. Im większy licznik oraz mniejszy mianownik tym wysokość emerytury, będzie wyższa - informuje ZUS.ZUS wyjaśnia, że im większa liczba miesięcy życia na emeryturze przyjęta do obliczenia, tym świadczenie jest niższe. W przypadku 60-latka, w tablicach, które będą obowiązywać od 1 kwietnia 2024 r. jego średnie dalsze trwanie życia wynosi 264,2 miesiąca. Dla osoby  w wieku 65 lat wartość ta wzrosła o 8,9 miesiąca do 218,9 miesięcy. Oznacza to, że w przypadku 60-latki z kapitałem 500 tys. zł emerytura wyniesie 1 892,51 zł, czyli o 73,67 zł mniej. W przypadku 65-latka z takim samym kapitałem, emerytura wyniesie 2 284,15 zł, co daje niższe świadczenie o 96,80 zł.

Nowe tablice nie dotyczą osób, które już przeszły na emeryturę. Już przyznane świadczenia nie zostaną obniżone.

Co korzystniejsze dla emeryta?

Osoby, które osiągną wiek emerytalny między kwietniem bieżącego roku a marcem przyszłego roku, nie muszą spieszyć się z przejściem na emeryturę, aby skorzystać z tegorocznej tablicy GUS.

- Przyznając emeryturę ZUS zawsze sprawdza, czy dla zainteresowanego korzystniejsza jest tablica obowiązująca w momencie złożenia wniosku o emeryturę, czy ta, która obowiązywała w momencie, gdy ukończył on swój wiek emerytalny – i przyjmuje do obliczeń korzystniejszą z nich - podkreślił rzecznik.

Zgodnie z nowymi tablicami GUS wzrost dalszego trwania życia nastąpił we wszystkich grupach wiekowych. Osoba w wieku 30 lat będzie żyła dłużej o: 12,7 miesiąca, 60-latek o 9,9 miesiąca, a 80-latek o 6,1 miesięcy niż wskazywały statystki w roku ubiegłym.

od 7 lat
Wideo

Michał Probierz o Ekstraklasie i Euro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska