Druhowie różnych barw

Przemysław Przybylski
Początki harcerstwa na ziemiach województwa kujawsko-pomorskiego sięgają roku 1917. Idea skautingu, tak jak w innych częściach kraju, zaczęła cieszyć się wtedy zainteresowaniem.

Początki harcerstwa na ziemiach województwa kujawsko-pomorskiego sięgają roku 1917. Idea skautingu, tak jak w innych częściach kraju, zaczęła cieszyć się wtedy zainteresowaniem.

<!** Image 2 align=none alt="Image 81359" sub="Harcerki z ZHP na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy w lipcu ubiegłego roku na zlocie z okazji 100-lecia skautingu / Fot. Tadeusz Pawłowski">Rok później polskie organizacje skautowe utworzyły Związek Harcerstwa Polskiego.

Dziś, po ponad stu latach, znowu istnieją podziały w ruchu harcerskim. Po zmianach ustrojowych w kontrze do ZHP powstał Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. Próby połączenia obu organizacji nie powiodły się. Głównym powodem były zarzuty pod adresem ZHP, że nie chce oczyścić swoich szeregów, a także różnice ideologiczne. Dziś w całej Polsce ZHP ma około 125 tysięcy członków, a ZHR około 15 tysięcy. W Kujawsko-Pomorskiem to - odpowiednio - około 7 tysięcy i około 550 osób.

<!** reklama>Oprócz tych dwóch organizacji działa jeszcze trzecia o zasięgu ogólnopolskim. To Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” - Federacja Skautingu Europejskiego. W naszym regionie dominują jednak ZHP i ZHR. „Zawiszaków” można spotkać jedynie w okolicach Chojnic, gdzie działają samodzielne zastępy żeńskie „BluSZcz” i męskie „PuSZcza”.

Trochę inne mundury

Pomiędzy ZHP i ZHR występują różnice w podejściu do wychowania religijnego. Dziś pierwsza z organizacji opiera się na przesłaniu założyciela, sir Roberta Baden-Powella, o otwartości na wszystkie religie, druga podkreśla chrześcijańskie korzenie i związek z Kościołem. Jednak rota przyrzeczenia jest taka sama. ZHP dopuszcza działanie drużyn koedukacyjnych, natomiast ZHR jest podzielony na harcerstwo męskie i żeńskie. Występują też pewne różnice w umundurowaniu i strukturach organizacyjnych. Między innymi w ZHR drużyny skupione są w hufcach, a w ZHP występuje szczebel pośredni - szczep. Tym, co dzieli, jest przyjęcie ZHP do Światowego Biura Skautów i Światowej Organizacji Przewodniczek. Największe organizacje skautowe na świecie wyznają bowiem zasadę, że z jednego kraju może należeć do nich jeden ruch harcerski.

Nowe Miasto z nami

Według spisu z 2006 roku, w Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP działało 25 hufców. Od tamtej pory sytuacja się zmieniła. Na przykład Hufiec Świecie-Tuchola, najpierw połączony z powodu małej liczby drużyn, podzielił się, tworząc znowu dwie jednostki organizacyjne.

W strukturach chorągwi działają także hufce spoza granic województwa, ale tradycyjnie związane z naszym regionem, jak choćby hufiec w Nowym Mieście Lubawskim, które położone jest w województwie warmińsko-mazurskim.

Sama Chorągiew Kujawsko-Pomorska powstała z chorągwi, które działały na terenie województw, z których utworzono województwo kujawsko-pomorskie. Patronem jednostki jest Mikołaj Kopernik, siedzibą władz Bydgoszcz. Najsilniejsze ośrodki to Bydgoszcz i Toruń. Ciekawostką jest Związek Drużyn „Geteway” z Brodnicy, który w latach 90. opuścił ZHP i działał przez pewien czas jako samodzielna jednostka. Chciał bowiem zreformowania hufca.

Mimo całkowitego braku zaplecza materialnego, dzięki zaradności druhen i druhów oraz ich rodziców, zorganizował kilka obozów i zimowisk, udowadniając, że harcerz potrafi.

Bez koedukacji

Okręg Kujawsko-Pomorski Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej powstał w marcu 2000 roku, chociaż sama organizacja istnieje od 1989 roku. Siedzibą władz okręgu jest Inowrocław. W jego skład wchodzą Harcerze i Namiestnictwo Harcerek. Hufce istnieją w Bydgoszczy, Inowrocławiu, Włocławku i Toruniu. Druhowie działają w czterech, a druhny w trzech. O ile wśród harcerzy trudno wskazać dominujący, to wśród harcerek zwraca uwagę Toruński Hufiec Zuchów i Harcerek „Katarzynka”

Przewagą ZHP nad ZHR jest majątek, jaki posiada. Sprzęt czy bazy pozwalają na łatwiejszą organizację różnego typu imprez, takich jak obozy, biwaki czy rajdy. Dumą ZHP w województwie jest na przykład Harcerski Ośrodek Wodny w Funce. Mimo tych i innych różnic, obydwie organizacje w naszym regionie współpracują ze sobą. Spotykają się podczas rajdów czy świąt ważnych dla całego harcerstwa.

„Jesteśmy organizacją mającą nowoczesny program, ukierunkowany na budowę społeczeństwa informacyjnego i obywatelskiego. W swym działaniu wykorzystujemy najnowsze osiągnięcia techniki i nauki. Wciąż jednak jesteśmy blisko natury. Rajdy, biwaki i obozy uczą nas pokory wobec sił przyrody i hartują nas duchowo. Instruktorzy swą nauką, pracą zawodową i zaangażowaniem dają przykład młodszym wychowankom, jak żyć” - piszą na swojej stronie internetowej druhny i druhowie z kujawsko-pomorskiego ZHR, zachęcając do wstępowania w swoje szeregi.

Pod tymi słowami pewnie mogłyby podpisać się wszystkie organizacje harcerskie. I w ten sposób, być może, ponownie zamknąć koło historii polskiego skautingu, jak stało się to w 1918 roku?

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie