Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwóch torunian wśród podejrzanych o udział w gangu, który dopuścił się milionowych oszustw

Waldemar Piórkowski
Waldemar Piórkowski
Podejrzanych funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego zatrzymywali w różnych miejscach Fot. Policja
Podejrzanych funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego zatrzymywali w różnych miejscach Fot. Policja
Aż 36 milionów złotych miała wyłudzić rozbita grupa przestępcza na niesłusznie zwróconym podatku VAT. W gangu zajmującym się fikcyjną sprzedażą złota i srebra za granicę było dwóch torunian.

Firmy, które w tym handlu uczestniczyły, zarejestrowane były na tak zwane słupy. To osoby, które nie do końca zdają sobie sprawę, w jaką działalność zostają wmieszane, nie mają też wpływu na to, co dzieje się w spółkach, które firmują. Ale za swoją pomoc dostają z góry ustaloną kwotę.
[break]

Takimi „słupami” byli właśnie dwaj torunianie w wieku 24 i około 30 lat. Według śledczych ich firmy brały udział w jednym z dwóch ogniw przestępczej działalności.

Na szkodę Skarbu Państwa oszukiwano bowiem w dwojaki sposób. Jedna część członków gangu kupowała na firmy słupy szlachetne kruszce. W złote i srebrne wyroby zaopatrywano się m.in. w państwowej mennicy i u jubilerów. W każdej z takich transakcji kupowano od 2 do 7 kg złota lub srebra. Od zakupu nie odprowadzano jednak podatku VAT. Zaległości sięgają wielu milionów złotych. A oszuści, którzy stali za spółkami, nigdy ich nie spłacą, ponieważ oficjalnie nie posiadają żadnego majątku.

Inne spółki przeznaczone były natomiast do wyłudzenia pieniędzy od Skarbu Państwa. Wykazywały, że sprzedają złoto i srebro za granicę, między innymi na Słowację i do Niemiec. Dostawały za to zwrot podatku. Tyle że z ustaleń śledczych wynika, iż do transakcji nigdy nie dochodziło. Zapisywano je jedynie na papierze.

- W wyniku wspólnych działań Centralnego Biura Śledczego Policji, Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy oraz inspektorów z Urzędów Kontroli Skarbowej z Bydgoszczy i z Katowic, w województwie kujawsko-pomorskim zatrzymano łącznie 21 osób - mówi Monika Chlebicz z Komendy Wojewódzkiej Policji. - Wszystkim postawiono zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy i wyłudzenia 36 milionów złotych. Siedem zatrzymanych osób zostało tymczasowo aresztowanych, wobec 14 zastosowano środki zapobiegawcze, czyli policyjne dozory, poręczenia majątkowe i zakazy opuszczania kraju.

W tej grupie 14 osób są kolejni torunianie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska