Paweł Adamowicz
Pożegnanie

Pożegnanie Pawła Adamowicza

Rozwiń
Paweł Adamowicz
Zwiń

Pożegnanie Pawła Adamowicza

Służba publiczna, ukochane miasto i drugi człowiek - te wartości były dla niego najważniejsze. Paweł Adamowicz był człowiekiem niezwykle aktywnym, zawsze życzliwym i zawsze blisko ludzi.

Dzięki akcji „Nowości” Garbaty Mostek odzyska swój dawny...

Dzięki akcji „Nowości” Garbaty Mostek odzyska swój dawny blask

Szymon Spandowski

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Garbaty Mostek powstał po 1913 roku. W wyniku remontu w latach 60. stracił swoje metalowe ozdoby. Odzyska je dzięki Państwa pomocy

Garbaty Mostek powstał po 1913 roku. W wyniku remontu w latach 60. stracił swoje metalowe ozdoby. Odzyska je dzięki Państwa pomocy ©Grzegorz Olkowski

Przed Garbaty Mostek powrócą piękne łuki, jakie stały tam do lat 60. ubiegłego wieku. Będzie można je odtworzyć dzięki zdjęciom dostarczonym przez naszych Czytelników. Oto finał kolejnej toruńskiej przygody!
Garbaty Mostek powstał po 1913 roku. W wyniku remontu w latach 60. stracił swoje metalowe ozdoby. Odzyska je dzięki Państwa pomocy

Garbaty Mostek powstał po 1913 roku. W wyniku remontu w latach 60. stracił swoje metalowe ozdoby. Odzyska je dzięki Państwa pomocy ©Grzegorz Olkowski

Warto się starać i zabiegać! Wygląda na to, że wspólnie udało nam się uratować niezwykłą toruńską pamiątkę. Ba, nawet spowodować, że znów będzie ona robiła takie wrażenie jak dawniej.
[break]
- Jest to dowód troski władz Torunia z początku XX wieku o wygodę i estetykę budowanych wtedy obiektów - mówi o pochodzącym sprzed stu lat i czekającym obecnie na remont Garbatym Mostku, przerzuconym nad torami kolejowymi między Mokrem i Jakubskim Przedmieściem, Mirosława Romaniszyn, miejski konserwator zabytków w Toruniu.
Spoglądając na ten obiekt dziś, trudno sobie zaangażowanie dawnych gospodarzy miasta wyobrazić, ot, zwykła betonowa kładka z ładnie wyprofilowanym łukiem. Trzeba jednak było ją zobaczyć przed przebudową z 1967 roku, kiedy mostek stracił swoje ozdoby! No właśnie, jak on wtedy wyglądał? W archiwach nie zachowały się żadne informacje na ten temat, a tymczasem ruszyły właśnie prace nad opracowaniem koncepcji remontu.
Na prośbę konserwatorów opublikowaliśmy w „Nowościach” apel w sprawie fotografii dawnej kładki. Telefon się prawie zagotował, galeria z każdym dniem rosła, a poza ilustracjami zasypywali nas jeszcze Państwo opowieściami o tym, jaki Garbaty Mostek był kiedyś niezwykły. Rzeczywiście, archiwalne widoki robiły wrażenie: piękne metalowe łuki przy wejściach, kunsztowne balustrady... Dzieło sztuki i ozdoba miasta! Dzięki Państwa pomocy będzie nią ponownie.
- Koncepcja zakłada remont istniejącej kładki, z odtworzeniem m.in. bram wejściowych - mówi Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzeczniczka Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu.
Zgodnie z tym dokumentem, który będzie punktem wyjścia przy tworzeniu projektu, zabytkowa kładka będzie służyła pieszym. Obok niej ma powstać druga, przeznaczona dla osób niepełnosprawnych i rowerzystów.
Na realizację tych planów będzie jeszcze trzeba poczekać, ale wszystko jest już na dobrej drodze.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo