Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziesięć lat temu powstał pierwszy budynek mieszkalny na Jarze. Jak zmieniło się to osiedle?

Piotr Bednarczyk
Piotr Bednarczyk
Tak wyglądały okolice dzisiejszego Jaru dziesięć lat temu
Tak wyglądały okolice dzisiejszego Jaru dziesięć lat temu Google Street View
To już dziesięć lat mija od momentu, gdy zaczęło powstawać osiedle mieszkaniowe na Jarze.

OBEJRZYJ: Tych psów z toruńskiego schroniska nikt nie chce przygarnąć

od 16 lat

Budowę bloków mieszkalnych na terenach dawnej Jednostki Armii Radzieckiej rozpoczęto na początku 2013 roku. Pierwszy z nich powstał na piaskach przy ulicy Watzenrodego.

Nie do poznania

Przez 10 lat ten teren zmienił się nie do poznania. Powstały sklepy, m. in. - Intermarche, Rossmann, Piekuś, a także ogromny plac zabaw, który przyciąga na Jar dzieci z całego Torunia. Swój punkt otworzyła Poczta Polska. Jest przedszkole, buduje się kościół (na jego oddanie jednak trzeba poczekać kolejne dziesięć lat), będzie szkoła, a od miesiąca uruchomiono linię tramwajową. Rozwinęła się infrastruktura drogowa - ulice, ścieżki rowerowe i chodniki.

Przede wszystkim powstaje jednak mnóstwo bloków mieszkalnych. Stawiają je Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa, Spółdzielnia Mieszkaniowa Kopernik, Toruńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego oraz prywatne firmy deweloperskie. Część terenów przeznaczono pod budownictwo jednorodzinne, a część pod usługi. Niebawem poznamy efekty rozstrzygniętych przetargów na sprzedaż działek.

Ilu mieszkańców? Trudno powiedzieć...

- Według danych z 25 września tego roku osób zameldowanych na pobyt stały na tzw. "Jarze" było 3 700, a na pobyt czasowy 148 - informuje Iwona Czyż-Zaleska, dyrektorka Wydziału Spraw Administracyjnych UM w Toruniu. - Liczby te jednak nie odzwierciedlają stanu faktycznego, ile tak naprawdę osób zamieszkuje to osiedle. Potwierdzają to dane dotyczące liczby mieszkańców, którzy przed wyborami chcąc głosować w miejscu swojego pobytu dopisują się jednorazowo lub wpisują się na stałe po wykazaniu, że mieszkają tutaj z zamiarem stałego pobytu.

Nie da się ukryć, że Jar stał się popularnym miejscem do wynajmu mieszkań, a wówczas rzadko dochodzi do dopełnienia obowiązku meldunkowego.

Dobre, bo nowe

- Jar, gdzie trzeba zapłacić za wynajem średnio 35 złotych za metr, rzeczywiście jest obecnie jednym z hitowych miejsc - wyjaśniała niedawno na naszych łamach Karolina Rutkowska z biura Centrala Nieruchomości. - To więcej, niż np. na Słonecznych Tarasach (30 zł), które są bliżej centrum. Wynika to z tego, że po pandemii pojawia się coraz więcej freelancerów pracujących w domu, którzy nie muszą patrzeć na dojazd do pracy. Stąd też bierze się zmiana zainteresowania liczbą pokoi. Kiedyś najlepiej wynajmowały się mieszkania dwupokojowe, obecnie trzypokojowe, bo jeden przeznaczany jest na gabinet. Popularność JAR-u bierze się też z tego, że tam wszystko jest nowe, a ludzie to lubią. Poza tym jest blisko do lasu.

Jak wyglądał Jar w momencie, gdy zaczęto budować tu pierwszy blok mieszkalny, a jak wygląda dzisiaj? Zobaczcie galerię zdjęć i porównajcie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska