MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Epidemia dengi na Mauritiusie. Coraz więcej chorych, są ofiary śmiertelne. Władze alarmują

OPRAC.:
Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Tylko od piątku 1 marca 2024 r. liczba aktywnych przypadków dengi na Mauritiusie wzrosła z 494 do 585 w niedzielę 3 marca. Stanowi to niepokojący wzrost o 18,4 proc. – poinformowało w niedzielę maurytyjskie ministerstwo zdrowia, cytowane przez portal lokalnego dziennika „Le Mauricien”.

Spis treści

Denga na Mauritiusie. Rośnie liczba chorych, są ofiary śmiertelne

Coraz więcej chorych na dengę na Mauritiusie. Na Rodrigues – sąsiedniej wyspie, będącej autonomicznym regionem Mauritiusu – odnotowano 468 aktywnych przypadków.

Od 11 grudnia 2023 r., gdy z infekcją zgłosiła się pierwsza chora osoba, do tej pory Mauritius odnotował łącznie 2200 przypadków, podczas gdy Rodrigues zgłosił ich 742. Zmarły dwie osoby.

Rajska wyspa Mauritius i test na dengę
Denga stała się głównym problemem zdrowia publicznego na Mauritiusie. stocknshares/TEK IMAGESCIENCE PHOTO LIBRARY/Getty Images

Denga jest chorobą infekcyjną, wywołaną wirusem przenoszonym na ludzi głównie przez komary z gatunku Aedes. Występuje w ponad 100 krajach, w Azji, w regionie Pacyfiku, w obu Amerykach i Afryce. Według amerykańskiej rządowej agencji Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom rocznie dochodzi do około 400 mln zakażeń wirusem dengi i 40 tys. zgonów.

Mauritius jest jedną z najchętniej odwiedzanych przez turystów, również z Polski, wysp Oceanu Indyjskiego. Każdego roku, według danych rządowych, odpoczywa na niej ponad milion osób.

Pechowa 7. Tych chorób możesz się nabawić podczas wakacji w ciepłych krajach. Jak się przed nimi uchronić?

„Epidemia dengi na Mauritiusie osiągnęła alarmujący poziom”. Władze ostrzegają

W lutym 2024 r. portal Newsmoris informował, że „epidemia dengi na Mauritiusie osiągnęła alarmujący poziom, a Port-Louis i okolice stoją w obliczu szybkiego wzrostu liczby przypadków z powodu czynników klimatycznych sprzyjających rozmnażaniu się komarów”.

Już w grudniu 2023 r. ministerstwo zdrowia na Mauritiusie odnotowało łącznie 289 przypadków, z czego 130 była aktywna od 1 lutego 2024 r. Wprowadzony został nowy protokół – zwany Domową Wizytą Medyczną (DMV) – aby zapewnić pacjentom opiekę medyczną w domu po krótkiej hospitalizacji.

Denga stała się głównym problemem zdrowia publicznego na całej wyspie. Szczególnie dotknięte są obszary miejskie. Mieszkańcy rajskiej wyspy są zachęcani przez władze do proaktywnych działań w celu eliminacji miejsc lęgowych komarów i przestrzegania wytycznych zdrowotnych.

– Uwrażliwienie opinii publicznej i środki zapobiegawcze mają kluczowe znaczenie dla ochrony zdrowia publicznego i zmniejszenia skutków epidemii, zwłaszcza biorąc pod uwagę bezobjawowy charakter dengi w wielu przypadkach – czytamy na portalu Newsmoris.

Rosnąca liczba aktywnych przypadków dengi pokazuje, jak ważne jest podjęcie szybkich działań w celu kontroli populacji komarów oraz zminimalizowania ryzyka dalszego rozprzestrzeniania się choroby. Władze podkreślają znaczenie rozpoznawania objawów dengi, takich jak gorączka, bóle ciała i wymioty, w celu wczesnej diagnozy i leczenia.

Jak objawia się denga?

Denga jest infekcją wirusową, która jest przenoszona przez komary. Może nie wywoływać objawów – zazwyczaj nie jest poważna i ustępuje samoistnie. Jeżeli wystąpią objawy, pojawiają się one od 4 do 10 dni po ukąszeniu przez zakażonego komara.

Objawy dengi to:

 • silny ból głowy,
 • ból mięśni i stawów,
 • ból za oczami,
 • wysoka temperatura,
 • obrzęk węzłów chłonnych,
 • wysypka.

Denga może mieć też poważny przebieg, którym mogą towarzyszyć inne symptomy:

 • zmęczenie,
 • krwawienie z dziąseł lub nosa,
 • silny ból brzucha,
 • wymioty,
 • szybki oddech,
 • niepokój,
 • krew w wymiocinach lub kale.

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Epidemia dengi na Mauritiusie. Coraz więcej chorych, są ofiary śmiertelne. Władze alarmują - Strona Zdrowia

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska