MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zabójcze komary w popularnej europejskiej stolicy. Czy owady odstraszą turystów?

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Komary tygrysie rozprzestrzeniają się po Europie. Tropikalne owady migrują coraz bardziej na północ, powodując wzrost liczby zachorowań m.in. na dengę. Z problemem boryka się jedna z najpopularniejszych stolic w Europie. Czy przez komary miasto przestaną odwiedzać turyści?

Spis treści

Europejska stolica walczy z komarami

Komary tygrysie zakłócają spokój jednej z najbardziej znanych stolic Europy, świata i mody. Paryż zmaga się z epidemią tych uciążliwych owadów, które mogą przenosić tropikalne choroby. Władze miasta walczą z problemem, m.in. poprzez fumigację (zwalczanie szkodników za pomocą substancji chemicznych w formie dymu, pary lub gazu – przyp. red.) i zamknięcie dróg na dwóch przedmieściach.

Widok na most w Paryżu
Władze miasta walczą z problemem, m.in. poprzez fumigację i zamknięcie dróg na dwóch przedmieściach. wirestock/freepik

Dla mieszkańców zostały wydane ostrzeżenia z prośbą o pozostanie w domach, podczas gdy kontrolerzy szkodników rozpylali środek owadobójczy w potencjalnych miejscach lęgowych. Działania te zostały podjęte po tym, jak do Paryża wróciły osoby zarażone dengą za granicą.

– Operacje te są przeprowadzane w celu zmniejszenia ryzyka przeniesienia dengi po wykryciu przypadku – podał paryski wydział zdrowia.

Azjatycki komar tygrysi przenosi nie tylko dengę, ale też inne choroby, takie jak chikungunya i gorączka Zachodniego Nilu. Liczba lokalnych zakażeń dengą, czyli takich, do których doszło w kraju, osiągnęła rekordowy poziom w 2022 r. Potwierdzonych zostało co najmniej 65 przypadków.

Fale upałów i powodzie sprzyjają egzotycznym owadom

Według Europejskiego Centrum Kontroli Chorób (ECDC) coraz częstsze fale upałów i powodzie tworzą idealne środowisko dla rozwoju azjatyckich komarów tygrysich.

Sprawdź też: Chorowałeś na COVID-19? Możesz mieć problem z innym wirusem, który przenoszą komary

Komar został zauważony lub zadomowił się w 26 krajach europejskich, w tym w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji, Grecji, Bośni i Hercegowinie oraz w Niemczech.

– Jeśli to się utrzyma, możemy spodziewać się większej liczby przypadków i być może zgonów z powodu chorób takich jak denga – powiedziała wcześniej dr Andrea Ammon, dyrektor ECDC.

Fumigacja w Paryżu nie była pierwszą we Francji. Kontrolerzy szkodników zainicjowali podobne działania na południu kraju, aby wyprzedzić potencjalne wybuchy epidemii.

Każdego roku około 400 milionów ludzi zostaje zarażonych wirusem wywołującym dengę, która czasami nazywana jest „gorączką złamanych kości” ze względu na silne bóle stawów i mięśni, które powoduje. Chociaż przypadki zachorowań są zazwyczaj łagodne, około 500 tys. osób jest hospitalizowanych z poważnymi objawami, a rocznie umiera od 20 tys. do 40 tys. osób.

Jakie są objawy dengi?

Denga to infekcja wirusowa przenoszona przez komary. Zazwyczaj nie jest poważna i często ustępuje samoistnie. Może nie wywoływać objawów, a jeżeli wystąpią, pojawiają się one od 4 do 10 dni po ukąszeniu przez zakażonego komara. Niektóre objawy dengi są podobne do grypy. Są to:

 • wysoka temperatura,
 • silny ból głowy,
 • ból mięśni i stawów,
 • ból za oczami,
 • obrzęk węzłów chłonnych,
 • wysypka.

Choć jest to dosyć rzadkie, denga może też przybrać poważny przebieg. Symptomy, które towarzyszą ciężkiej dendze, to:

 • zmęczenie,
 • silny ból brzucha,
 • powtarzające się wymioty,
 • szybki oddech,
 • krwawienie z dziąseł lub nosa,
 • niepokój,
 • krew w wymiocinach lub kale.

Uzupełnij domową apteczkę

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zabójcze komary w popularnej europejskiej stolicy. Czy owady odstraszą turystów? - Strona Zdrowia

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska