Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Epitafium dla Mruczusia

Mariola Lorenczewska
Mariola Lorenczewska
Na pochowanie psa czy kota w wyznaczonym do tego miejscu decyduje się coraz więcej torunian. Nie bez powodu.

Na pochowanie psa czy kota w wyznaczonym do tego miejscu decyduje się coraz więcej torunian. Nie bez powodu.

<!** Image 3 align=none alt="Image 185275" sub="Niektóre zwierzęta pochowane na cmentarzu mają nawet pomniki Fot.: Jacek Smarz">- Mieszkam w bloku. Nie mam działki. Gdy straciłam moją 12- letnią Sunię, zdecydowałam się pochować ją na cmentarzu dla zwierząt. Nie kupiłam nowego psa. Odwiedzam Sunię. Miejsce trochę kosztuje, ale nie żałuję - mówi pani Wanda, mieszkanka Jakubskiego Przedmieścia.

Na pomysł utworzenia cmentarza dla zwierząt w Toruniu wpadło Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. Cmentarz powstał w 2008 roku przy ul. Kociewskiej.

- Bardzo się ten cmentarz sprawdza. Jest mnóstwo pochówków. To był strzał w dziesiątkę - nie kryje Piotr Rozwadowski, prezes MPO. - Nie ma w Polsce wielu miast, gdzie są takie cmentarze. Wzorowaliśmy się na Kątach Wrocławskich.

<!** reklama>Cmentarz jest podzielony na kilka sektorów, oddzielne np. dla kotów i psów, których jest zresztą najwięcej. Często właściciele odwiedzają cmentarz, palą znicze, przynoszą kwiaty. Moment chowania bywa dla właścicieli dużym przeżyciem. Pewna pani zemdlała i trzeba było wzywać pogotowie. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło.

Od stycznia 2008 roku pochowano na cmentarzu 256 zwierząt. W tym 213 psów, 31 kotów, osiem królików. Poza tym mysz, żółwia, fretkę, świnkę morską.

- Zimą też można zamówić pochówek. I chętnych nie brakuje. W tym roku mieliśmy już dziesięć - mówi Aleksandra Organiak, technolog w MPO. - Zwierzę jest chowane w kartoniku albo w worku biodegradowalnym. Jeśli ktoś przyniesie swój pojemnik, nie mamy nic przeciwko. Właściciele bardzo różnie podchodzą do śmierci swojego pupila. My kładziemy kamień polny z tabliczką. Ludzie upiększają te miejsca po swojemu, stawiają pomniczki, umieszczają zdjęcia zwierząt.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Toruniu Dorota Stankiewicz podkreśla, że pochowanie ukochanego psa czy kota na cmentarzu dla zwierząt to na pewno bardziej cywilizowany sposób niż zakopanie w lesie czy ogrodzie, co jest niezgodne z obowiązującymi przepisami i groźne dla środowiska. Nadal jednak jest dość częstą praktyką w przypadku zwierząt domowych.

Jakie koszty pochówku

  • Pochowanie dużego zwierzęcia, psa czy kota kosztuje 260 zł, małego, jak żółw czy świnka morska - 104 zł
  • Po dwóch latach trzeba odnowić opłatę, co kosztuje 100 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska