Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Renta alkoholowa w 2024 roku: Zobacz zasady przyznawania oraz o ile procent wzrośnie wskaźnik

redpp
Czy w 2024 roku wzrośnie świadczenie? Wyjaśniamy! >>>>
Czy w 2024 roku wzrośnie świadczenie? Wyjaśniamy! >>>>Pixabay
Powszechnie stosowane określenie tzw. renta alkoholowa jest potoczną nazwą świadczenia przyznawanego osobom, które z powodu naruszenia sprawności organizmu straciły zdolność do wykonywania pracy zarobkowej. Kiedy dokładnie przysługuje prawo do pobierania świadczenia? Ile wynosi renta alkoholowa w 2024 roku i czy podlega waloryzacji?

Spis treści

Czym jest tzw. renta alkoholowa?

W aktach prawnych nie stosuje się określenia "renta alkoholowa". Podobnie nie ma tego określenia w ustawie - jako potoczne określenie, nazwa ta jest używana bezpośrednio do określenia świadczenia rentowego, jakie jest przyznawane z tytułu niezdolności do pracy - stanu, który jest w pewnej części spowodowany właśnie nadużywaniem alkoholu oraz występowaniu chorób, które z mogły być wynikiem długotrwałego, nadmiernego spożywania substancji alkoholowych. Istnieją konkretne kryteria, które ustawa przewiduje, aby można było otrzymać taką rentę.

Komu przysługuje renta alkoholowa?

Nie bez powodu na wspomniane świadczenie używa się określenia "renta alkoholowa". Spożycie alkoholu w Polsce jest bardzo wysokie, a w skali Unii Europejskiej jesteśmy na drugim miejscu (zaraz za Słowenią) pod względem liczby zgonów wywołanych właśnie przez nadużywanie alkoholu.

Choroba alkoholowa nie powoduje wyłącznie śmierci - w większości przypadków prowadzi do poważnego wyniszczenia organizmu (które później może doprowadzić np. do śmierci), co skutkuje utratą realnej możliwości podjęcia pracy zarobkowej.

Renta alkoholowa to określenie na świadczenie wypłacane osobom, które nie są zdolne do pracy z racji schorzeń wynikających m.in. z nadużywania alkoholu. W gronie chorób można wymienić zapalenie trzustki, a także zespół Ortella (tzw. obłęd alkoholowy).

Renta alkoholowa jest rentą z tytułu niezdolności do pracy!

Całkowite wyniszczenie organizmu? Jakie kryteria podaje ZUS?

Głównym kryterium jest to, czy wyniszczenie organizmu spowodowało częściową lub całkowitą niezdolność do pracy. Jednak Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreśla, że trzeba spełnić jeszcze trzy warunki:

  1. Uzyskanie orzeczenia o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy;
  2. Osiągnięcie wymaganego okresu składkowego oraz nieskładkowego - jest on zależny od wieku, w którym doszło do powstania niezdolności do pracy;
  3. Wykazanie, że niezdolność do pracy powstała w okresach składkowych lub nieskładkowych, które są określone w przepisach.

Ile wynosi obecnie renta alkoholowa?

Od 1 marca 2023 roku renta alkoholowa wynosi określoną kwotę i dzieli się na dwie stawki - są one zależne od stopnia niezdolności do pracy. Na rencie można otrzymać:

  • 1191 zł - przy częściowej niezdolności do pracy;
  • 1588 zł - przy całkowitej niezdolności do pracy.

Renta alkoholowa - czy podlega waloryzacji?

Kwestię tę omawiamy szczegółowo w galerii poniżej:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska