Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fajerwerki mogą być niebezpieczne. Kilka rad, aby nie zraniła nas petarda

wap
Sylwester i Nowy Rok. To dwa dni, kiedy w Toruniu można bez dodatkowych pozwoleń używać fajerwerków. Trzeba to jednak robić bezpiecznie. Nie tylko w Toruniu odpalanie środków pirotechnicznych poza tymi dwoma dniami w roku wymaga uzyskania specjalnego pozwolenia. Ci, którzy będą to robić bez niego, muszą pamiętać, że o zakazie odpalania petard mówią nie tylko przepisy prawa lokalnego uchwalane przez rady gmin. Reguluje to też kodeks wykroczeń.Zobacz też: 12 lat więzienia dla nożownika z Gagarina
Sylwester i Nowy Rok. To dwa dni, kiedy w Toruniu można bez dodatkowych pozwoleń używać fajerwerków. Trzeba to jednak robić bezpiecznie. Nie tylko w Toruniu odpalanie środków pirotechnicznych poza tymi dwoma dniami w roku wymaga uzyskania specjalnego pozwolenia. Ci, którzy będą to robić bez niego, muszą pamiętać, że o zakazie odpalania petard mówią nie tylko przepisy prawa lokalnego uchwalane przez rady gmin. Reguluje to też kodeks wykroczeń.Zobacz też: 12 lat więzienia dla nożownika z Gagarina Polska Press
Sylwester i Nowy Rok. To dwa dni, kiedy w Toruniu można bez dodatkowych pozwoleń używać fajerwerków. Trzeba to jednak robić bezpiecznie.

Zbliża się Sylwester i Nowy Rok. To dwa dni, kiedy w Toruniu można bez dodatkowych pozwoleń używać fajerwerków. Trzeba to jednak robić bezpiecznie. Nie tylko w Toruniu odpalanie środków pirotechnicznych poza tymi dwoma dniami w roku wymaga uzyskania specjalnego pozwolenia. Ci, którzy będą to robić bez niego, muszą pamiętać, że o zakazie odpalania petard mówią nie tylko przepisy prawa lokalnego uchwalane przez rady gmin. Reguluje to też kodeks wykroczeń.

Chodzi o artykuł 51, w którym opisano czyn polegający na zakłócaniu ciszy, spokoju i porządku publicznego. Mogą to robić także fajerwerki. Podstawą interwencji w takiej sytuacji jest zgłoszenie przeszkadzającego komuś hałasu policji lub straży miejskiej. Wówczas sprawcy takiego zakłócenia ciszy grozi mandat lub wniosek do sądu o ukaranie go grzywną do 5 tysięcy złotych.

Przepisy nakładają też obowiązki na handlujących środkami pirotechnicznymi. Muszą oni pamiętać, że sprzedawanie ich nieletnim jest przestępstwem i każdy, kto to robi musi liczyć się karą grzywny, ograniczenia wolności albo nawet pozbawienia wolności do 2 lat. Dzieci nie mogą też samodzielnie odpalać fajerwerków. Mogą to jedynie robić w obecności dorosłych i pod ich nadzorem.

Jak pokazuje praktyka wypadki z fajerwerkami najczęściej zdarzają się na skutek błędów ludzi. Zwykle dotyczą one niewłaściwego obchodzenie się z gotowymi fajerwerkami lub używanie środków nie przeznaczonych do takich zabaw, na przykład środków pirotechnicznych niewiadomego pochodzenia lub typu wojskowego. Innym powodem wypadków jest samodzielne manipulowanie przy fajerwerkach. Chodzi o przerabianie, łączenie kilku w jeden, lub, co się też czasami zdarza, samodzielne próby wytwarzania środków pirotechnicznych.

- Dlatego tak zwane fajerwerki kupować należy u sprawdzonych, rzetelnych sprzedawców i stosować się do instrukcji zamieszczonych na opakowaniach. Musi ona być napisana w języku polskim i zawierać co najmniej informację dotyczącą sposobu odpalenia oraz ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa podczas użytkowania - przypomina Monika Chlebicz z kujawsko-pomorskiej policji.

Przed zakupem materiałów pirotechnicznych, należy przyjrzeć się towarowi. Sprawdzić czy obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych. Na przykład pęknięcia, przerwania, wgniecenia czy wybrzuszenia, elementy składowe fajerwerków muszą być dobrze ze sobą połączone i nie mogą przesuwać się. Jeżeli natomiast chodzi o wyrób, który jest przeznaczony do pionowego ustawienia na podłożu lub do wkopania w ziemię to musi on być wyposażony w oprzyrządowanie, pozwalające na właściwe ustawienie. Tak, aby w trakcie odpalenia nie doszło do jego przewrócenie lub przechylenia się. Natomiast niezbędnym wyposażeniem petardy przeznaczonej do trzymania w dłoni jest uchwyt zapewniający bezpieczne utrzymanie jej podczas zapalania.

Fajerwerków nie wolno też kierować w inną stronę niż do góry, stawiać ich odwrotnie niż jest to wskazane na etykiecie i wrzucać do ogniska. Od odpalonego lepiej odejść na co najmniej 10 metrów.

Do amatorskich pokazów używa się tylko fajerwerków oznaczonych jako klasa I i II. Klasa III jest przeznaczona wyłącznie do profesjonalnych pokazów pirotechnicznych,

Właściciele zwierząt domowych muszą też pamiętać, że huk petard niepokoi szczególnie psy. Muszą zadbać aby czworonogi nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów,

Petard i innych środków pirotechnicznych nie można odpalać w pomieszczeniach zamkniętych i po pijanemu, a jeżeli po odpaleniu lub wypaleniu lontu okaże się, że nie doszło do eksplozji nie należy podchodzić i zaglądać, żeby sprawdzić, co się stało, ponieważ wybuchająca nagle petarda może zranić. Należy odczekać co najmniej 15 minut i umieścić taki fajerwerk w wiadrze z wodą.

Z danych Unii Europejskiej wynika, że na jej terenie dochodzi co roku do kilkuset poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych. Przyczyną większości jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa. 80 procent ofiar środków pirotechnicznych stanowią mężczyźni w wieku od 19 do 50 lat. Najczęstsze obrażenia to oparzenia i skaleczenia głowy i rąk, urazy oczu i uszkodzenia słuchu.

(wap)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska