Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festyn archeologiczny Rekonstrukcje, inscenizacje, warsztaty i strefa dawnych zabaw dla rodziny

Waldemar Piórkowski
W czasie festynu w Biskupinie po bursztyn wybierze się do kraju Bałtów rzymski urzędnik w towarzystwie legionistów
W czasie festynu w Biskupinie po bursztyn wybierze się do kraju Bałtów rzymski urzędnik w towarzystwie legionistów nadesłane
Archeomarket - pod takim hasłem od 15 do 23 września w Biskupinie odbędzie się 24. Festyn Archeologiczny.

Pomysłodawcy tego przedsięwzięcia w czasie jego trwania postarają się odpowiedzieć na pytania, jak z pozyskiwaniem niezbędnych towarów radzono sobie dawno temu. Czy człowiek używał monet i banknotów? Czy podobnie jak dziś, towary którymi handlowano sprowadzano z odległych zakątków świata?

Towar za wielbłąda

W czasie imprezy zaprezentowany zostanie rozwój handlu od epoki kamienia, przez epokę brązu, epokę żelaza po wczesne średniowiecze, czyli czasy, kiedy kształtowała się większość istniejących dziś państw europejskich. Pokazana zostanie wymiana „towar za towar”.

Będzie można dowiedzieć się, kiedy pojawiły się pierwsze monety i jak przebiegały szlaki handlowe. Odbędzie się również wymiana dyplomatycznych darów między europejskimi władcami. Sam Mieszko I stanie przed młodym, niemieckim cesarzem Ottonem III i podaruje my niezwykły dar w postaci... wielbłąda.

Zobacz także: Pożar pustostanu w Toruniu. Z ogniem walczy 5 zastępów straży pożarnej [ZDJĘCIA]

Festyn składać się będzie z wielu rekonstrukcji. Mieszkańcy osady pierwszych rolników wymienią się dobrami z koczowniczymi łowcami i zbieraczami, zamieszkującymi pobliskie obozowisko. W osadzie obronnej kultury łużyckiej kupcy epoki brązu z odległych krain rozłożą swoje luksusowe towary. W rekonstrukcji wioski wczesnopiastowskiej jej mieszkańcy będą wymieniać się przedmiotami własnego rękodzieła. Wioskę odwiedzą również egzotyczni kupcy, którzy swoje kramy rozbiją w jej sąsiedztwie, przy wczesnośredniowiecznej przydrożnej karczmie.

W czasie festynu odbędą się specjalne inscenizacje, połączone też z walkami wojowników. Z imperium rzymskiego do odległej krainy, zamieszkanej przez barbarzyńskich Bałtów, wybierze się po bursztyn rzymski urzędnik, który uświetni nim w Rzymie igrzyska gladiatorskie, na wczesnośredniowiecznym targowisku, obok luksusowych towarów, pojawią się również... niewolnicy.

Polecamy: Używane autobusy dla MZK od Mobilisa już w Toruniu [ZDJĘCIA] Osiem pojazdów z drugiej ręki zasili tabor komunikacji miejskiej

Jak w handlowej galerii

Otwarty zostanie również Archeomarket, w którym podobnie jak w dzisiejszej galerii handlowej z podziałem na działy: moda, dom i wnętrze - prezentowane będą wzorowane na zabytkach archeologicznych i źródłach historycznych towary.

Będzie również strefa zabaw, gdzie całe rodziny będą mogły wziąć udział w dawnych grach i zabawach zręcznościowych. Ponadto zaplanowano prezentacje dawnych rzemiosł, koncerty muzyczne, warsztaty tańca oraz pokazy kuchni dawnej i degustacje potraw.

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska