Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Finansowanie kampanii wyborczej jest jawne - tak stanowi prawo

mo
Finansowanie kampanii wyborczej jest jawne (art. 125 Kodeksu wyborczego).
Finansowanie kampanii wyborczej jest jawne (art. 125 Kodeksu wyborczego). Piotr Smolinski
Komitety wyborcze do 21 stycznia 2019 roku będą musiały złożyć sprawozdania finansowe z kampanii. Państwowa Komisja Wyborcza je upubliczni.

Finansowanie kampanii wyborczej jest jawne (art. 125 Kodeksu wyborczego). Pełnomocnik finansowy komitetu wyborczego ma obowiązek sporządzenia i przedłożenia organowi wyborczemu, który przyjął zawiadomienie o jego utworzeniu, sprawozdania o przychodach, wydatkach i zobowiązaniach finansowych komitetu. W tym - o uzyskanych kredytach bankowych i warunkach ich uzyskania. Uczynić to musi w terminie trzech miesięcy od dnia wyborów (art. 142 par. 1 Kodeksu wyborczego).

Do stycznia

A zatem wszystkie komitety, których kandydaci nie biorą udziału w ponownym głosowaniu, mają czas do 21 stycznia 2019 roku. Taka sytuacja ma miejsce w Toruniu.

W przypadku kandydowania w II turze wyborczej (np. kandydatów na burmistrzów Chełmży, Chełmna czy Ciechocinka), komitety mają czas na złożenie sprawozdania finansowego do 4 lutego 2019 roku.

Czytaj też: Tragiczny poranek na drogach w Toruniu i okolicach:
Karambol na A1
Wypadek na rogu Szosy Lubickiej i Rydygiera
Groźne zderzenie na Bema

Co musi znaleźć się w sprawozdaniu finansowym? Po pierwsze, sporządza się je według wzoru zatwierdzonego przez Ministerstwo Finansów. Do dokumentów należy załączyć historię rachunku bankowego komitetu wyborczego, gdyż dokument ten jest niezbędny do weryfikacji podanych w sprawozdaniu danych.

Do sprawozdania należy załączyć także m.in. protokoły komisyjnej wyceny usług świadczonych nieodpłatnie na rzecz komitetu wyborczego, w tym dokumenty potwierdzające przyjęcie świadczeń niepieniężnych, np. wykazy zawierające opis świadczenia usługi, umowy na eksponowanie materiałów wyborczych.

Tylko oryginały

PKW podkreśla, że konieczne są oryginalne dokumenty źródłowe. W szczególności dotyczy to faktur, rachunków i innych dokumentów dotyczących kosztów i wydatków.

Każde sprawozdanie zbada biegły rewident. Będzie się można z nimi zapoznać w Biuletynie Informacji Publicznej PKW.

Wybory samorządowe 2018 – Na co mamy wpływ?

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska