Torunianka zaznacza, że „mieszkanie należy do niej i nie zamierza dłużej znosić tego, że syn traktuje mieszkanie jak hotel”. Sprawą Czytelniczki zajęła się adwokat Aleksandra Chołub z Torunia.
Na zasadzie użyczenia
Zgodnie z treścią art. 222 kodeksu cywilnego właściciel może żądać od osoby, która faktycznie włada jego rzeczą, ażeby rzecz została mu wydana, chyba, że osobie tej przysługuje skuteczne względem właściciela uprawnienie do władania rzeczą. Roszczenie to służy zatem właścicielowi przeciwko osobom, które faktycznie władają lokalem nie będąc do tego uprawnionymi.
Zobacz także: Toruń i „Nowości” grają w „Monopoly”
Syn Czytelniczki mieszkał w lokalu na podstawie zgody Czytelniczki. Stosunek prawny łączący Czytelniczkę z synem należy ocenić jako użyczenie, o którym mowa w art. 710 kodeksu cywilnego. Na mocy tego przepisu przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu przez czas oznaczony lub nieoznaczony na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy - objaśnia adwokat Aleksandra Chołub.
Z przywołanego wyżej przepisu wynika zatem, iż treścią umowy użyczenia jest korzystanie z rzeczy cudzej. Umowa ta ma nadto nieodpłatny charakter. Umowa użyczenia, motywowana najczęściej chęcią przyjścia z pomocą osobom bliskim, ma na celu przysporzenie przez użyczającego korzyści biorącemu, który bezpłatnie może korzystać z rzeczy użyczającego.
Zobacz także: Zaginęła 15-letnia Ewelina Głuszek
Jest to umowa jednostronnie zobowiązująca, w której biorący korzysta z rzeczy cudzej w sposób określony przez użyczającego. Do zawarcia umowy użyczenia nie jest wymagane zachowanie szczególnej formy, może być ona zawarta również w sposób dorozumiany.
Wezwać syna na piśmie
Nie ulega wątpliwości, że Czytelniczka na powyższe użyczenie już nie wyraża zgody, a także że syn Czytelniczki korzysta z mieszkania w sposób sprzeczny z jego przeznaczeniem.
Ostatecznym i formalnym wyrazem braku zgody na przebywanie syna w lokalu powinno być skierowanie do syna wezwania na piśmie do opuszczenia i wydania lokalu - mówi adwokat Aleksandra Chołub.
Nowe autobusy już kursują po Toruniu ZDJĘCIA
Zgodnie z art. 718 § 1 kodeksu cywilnego po zakończeniu użyczenia biorący do używania zobowiązany jest zwrócić użyczającemu rzecz. Czytelniczka może domagać się od syna opuszczenia lokalu nawet, jeżeli stanowi on jej najbliższą rodzinę.
Nie posłucha? Zostaje sąd
- W przypadku odmowy dobrowolnego opuszczenia lokalu Czytelniczka będzie musiała wystąpić na drogę postępowania sądowego. Nakazując opuszczenie lokalu mieszkalnego sąd zobowiązany będzie zbadać, czy syn czytelniczki spełnia przesłanki do otrzymania lokalu socjalnego oraz powiadomić o toczącym się postępowaniu właściwą gminę - kończy adwokat.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?