Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy samotny rodzic wnioskuje o „500 plus" [PRAWNIK RADZI]

mo
Mariusz Lewandowski - Izba Adwokacka w Toruniu
Mariusz Lewandowski - Izba Adwokacka w Toruniu Grzegorz Olkowski
- Wychowuję córkę sama. Córka nie ma zasądzonych alimentów od ojca i w tej sytuacji wystąpiłam o świadczenie „500 plus” - opisuje Czytelniczka. Okazało się, że natrafiła na pewne trudności...

- Organ administracji wezwał mnie do złożenia tytułu wykonawczego dotyczącego alimentów na moją córkę od jej ojca, pod rygorem nierozpoznania mojego wniosku. Zgodnie z pismem organu mam trzy miesiące na złożenie tytułu wykonawczego. Inaczej mój wniosek nie zostanie rozpoznany. Co powinnam zrobić? - pyta Czytelniczka.

Zobacz także: Przejechał dziecku po stopie i uciekł. Policja szuka świadków zdarzenia

Jakie terminy?

Stan prawny objaśnia adwokat Mariusz Lewandowski.

- Przedstawiony powyżej problem jest aktualny i charakteryzuje praktykę organów administracji, które rozpoznają wnioski o przyznanie świadczenia wychowawczego (tak zwane „500 plus”) od osób samotnie wychowujących dziecko. W powyższej sytuacji wnioskodawczyni w ciągu trzech miesięcy powinna dostarczyć do organu administracji tytuł wykonawczy dotyczący alimentów na rzecz jej córki od ojca. W sytuacji, gdy wnioskodawczyni dostarczy tytuł wykonawczy, świadczenie wychowawcze przysługuje od miesiąca złożenia wniosku, jeżeli spełnione są pozostałe warunki uprawniające do świadczenia wskazane w ustawie o pomocy państwa w wychowaniu dzieci - objaśnia adwokat.

Niezastosowanie się do wezwania skutkuje pozostawieniem wniosku bez rozpatrzenia.

Zobacz także: Mamy bilety na koncert z udziałem Michała Szpaka

O jaki dokument chodzi?

- Należy wskazać, że tytułem wykonawczym, o którym mowa powyżej, może być kilka dokumentów. W grę wchodzą: odpis podlegającego wykonaniu orzeczenia sądu zasądzającego alimenty (wyrok sądu w sprawie alimentów), odpis postanowienia sądu o zabezpieczeniu powództwa o alimenty, odpis protokołu zawierającego treść ugody sądowej (zawartej przed sądem), ugody zawartej przed mediatorem zatwierdzonej przez sąd. Ale także odpis umowy o alimenty w formie aktu notarialnego, w której dłużnik poddaje się egzekucji po zaopatrzeniu w klauzulę wykonalności nadawaną przez sąd - wylicza adwokat.

Gdy mieszkają razem

Natomiast w sytuacji, gdy rodzice dziecka prowadzą wspólnie gospodarstwo domowe (zamieszkują razem) i nie pozostają w związku małżeńskim, organ administracji będzie wymagał złożenia oświadczenia przez wnioskodawczynię w formie pisemnej na potwierdzenie tej okoliczności.

- Takie oświadczenie jest składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Organ administracji może celem sprawdzenia rzeczywistej sytuacji rodzinnej przeprowadzić doraźną wizytę w domu rodzinnym, za pośrednictwem swojego pracownika - uprzedza adwokat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska