MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chciałbyś otrzymać pieniądze po zmarłym od ZUS? Musisz o nie wystąpić! Nie tylko dla emerytów - w ZUS czekają miliony

redpp
Sytuacja ta nie dotyczy wyłącznie śmierci. Wyróżnia się tu również>>>
Sytuacja ta nie dotyczy wyłącznie śmierci. Wyróżnia się tu również>>>Grzegorz Olkowski
W ZUS-ie czekają miliony złotych, które przysługują rodzinom oraz spadkobiercom zmarłych przed uzyskaniem emerytury. Często przypadają dziesiątki tysięcy złotych na osobę, jednak często nie zdajemy sobie sprawy, że możemy się o nie ubiegać. Istotne jest, że ZUS nie jest zobowiązany do informowania o możliwości zgłoszenia się po te środki. Jeśli więc w ostatnich miesiącach czy latach straciłeś kogoś bliskiego, warto sprawdzić, czy nie przysługuje ci jakieś świadczenie!

Miliony w ZUS do odebrania

Zalegające miliony są skutkiem braku wiedzy Polaków o tym, że część składek emerytalnych ma charakter quasi-prywatny. I to niezależnie od tego, czy zmarły należał do OFE, czyli Otwartego Funduszu Emerytalnego, czy był zapisany tylko w ZUS.

Te składki ZUS podlegają dziedziczeniu

Niektórzy myślą, że dziedziczone są wyłącznie składki znajdujące się w OFE. Tymczasem jednak nawet w ZUS mamy subkonto, które służy do składowania części składki emerytalnej. I to właśnie ta część podlega dziedziczeniu

Okienko transferowe jest otwarte

Co 4 lata od 1 kwietnia do 31 lipca członkowie OFE oraz osoby mające składkę na subkoncie ZUS mają otwarte okienko transferowe. ZUS w tym czasie czeka na ewentualne pisemne lub elektroniczne oświadczenia dotyczące chęci zmiany przekazywania składek np. do OFE, lub też o chęci zewidencjonowania składki na subkoncie ZUS.

Mowa tu o kwocie 2,92% składki ubezpieczenia emerytalnego!

Kto składa oświadczenie?

Obowiązek ten dotyczy tylko osób, które chcą zmienić podjętą wcześniej decyzję. Osoby, które chcą pozostawić wszystko bez zmian, nie muszą składać żadnych deklaracji.

Składka emerytalna - kto nie może złożyć oświadczenia?

Możliwości złożenia deklaracji o przeznaczeniu 2,92 proc. składki emerytalnej nie mają osoby, które za 10 lub mniej lat ukończą powszechny wiek emerytalny (60. rok życia dla kobiet oraz 65. rok życia dla mężczyzn). Dlaczego? W ich przypadku ZUS przestaje odprowadzać składki do OFE, a jednocześnie dochodzi do stopniowego transferu środków z OFE do ZUS.

Nie złożyłeś oświadczenia? Co to oznacza?

Osoby, które nie złożą oświadczenia o tym, że chcą przekazywać środki do OFE oraz nie zawrą z OFE umowy, powinny być świadome tego, że ich środki automatycznie trafią na subkonto ZUS.

Dziedziczenie środków części składki emerytalnej

Zarówno część składki (2,92%) trafiająca do OFE, jak i ta trafiająca na subkonto ZUS w przypadku śmierci danej osoby jest dziedziczona. Jednak ZUS pieniądze te wypłaci tylko wtedy, gdy złoży się odpowiedni wniosek - dotyczy to sytuacji w szczególności tej, gdy cała część składki emerytalnej jest na subkoncie ZUS. Jeśli było się w OFE, wypłatę i podział środków rozpoczyna OFE, choć i tu trzeba złożyć odpowiedni wniosek.

Co istotne, ZUS nie może wcześniej rozpocząć procedury podziału majątku.

Kiedy jeszcze dzielone są środki z OFE lub subkonta ZUS?

To wyjaśniamy w galerii:

Tyle w służbie zdrowia będą zarabiać pracownicy medyczni od 1 lipca 2024 roku. Takie są stawki minimalnego wynagrodzenia miesięcznego na tych stanowiskach >>>>

Od lipca 2024 aż 10375 zł minimalnego wynagrodzenia? Te grup...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska