Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy senior wyrusza w podróż

Aleksandra Grzona
Kiedy wiek nie pozwala już na prowadzenie samochodu lub trzeba wybrać inny środek lokomocji, seniorzy powinni poznać przysługujące im zniżki za przejazd.

Kiedy wiek nie pozwala już na prowadzenie samochodu lub trzeba wybrać inny środek lokomocji, seniorzy powinni poznać przysługujące im zniżki za przejazd.

Z największych ulg, a nawet przejazdów darmowych mogą korzystać seniorzy przemieszczający się miejskimi środkami komunikacji. W Grudziądzu wraz z początkiem nowego roku za darmo będą jeździć osoby po 70. roku życia oraz te, które do 31 grudnia skończą 65 lat. Nieco młodsi zapłacą za bilet o połowę mniej, pod warunkiem, że okażą dokument ze zdjęciem oraz legitymację emeryta lub rencisty.<!** reklama>

Gorzej wygląda sytuacja w przypadku dalszej podróży autobusem.

- Jeśli chodzi o zniżki ustawowe, to w naszym przypadku dotyczą one tylko rencistów I grupy inwalidzkiej, którzy za przejazd autobusem „normalnym” zapłacą 40 proc. mniej, natomiast w przypadku pospiesznego ulga wynosi 37 proc, - podaje Janina Burcz z PKS Grudziądz. - Do tego dochodzą jeszcze rabaty handlowe wprowadzone przez naszą spółkę.

Zgodnie z nimi seniorzy zapłacą od 20 do 40 proc. mniej za przejazd do Nowego, Grupy i Bydgoszczy.

Więcej wysiłku będą musiały natomiast włożyć osoby starsze korzystające z ulg kolejowych. Tu bowiem obowiązuje 37 procent zniżki tylko w przypadku posiadania specjalnego zaświadczenia.

- Wydajemy dokumenty uprawniające emerytów i rencistów do sześciu ulgowych przejazdów, które można wykorzystać w ciągu pięciu lat, ale rocznie nie więcej niż dwa razy - mówi Teofil Pudlak, przewodniczący grudziądzkiego oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. - W przypadku osób spoza naszego związku koszt zaświadczenia wynosi 5 zł.

Dodaje przy tym, że starsi ludzie bardzo chętnie korzystają z takiego rozwiązania, szczególnie teraz, przed okresem wyjazdów na groby bliskich.

Ciekawą ofertę dla pasażerów po sześćdziesiątce przygotowała spółka PKP Intercity, która oferuje kartę seniora. Dzięki niej cały rok można kupować bilety z 50-procentową zniżką. Biorąc jednak pod uwagę niegrube portfele seniorów, łatwo stwierdzić, że nie każdego będzie stać na taki wydatek. Jej koszt to bowiem 150 złotych.

- Moja córka mieszka w Warszawie i często ją odwiedzam. Nie mam ulgi na przejazdy zwykłymi pociągami, ale na Intercity postanowiłam wyrobić sobie kartę seniora, bo w moim przypadku jest to opłacalne - mówi pani Małgorzata, spotkana na dworcu PKP w Grudziądzu.

Tego typu kartę oferują też PKP Przewozy Regionalne i Arriva.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska