Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Geotermia ma przyciągać

Anita Etter
Za trzy lata grudziądzanie mogą korzystać z nowoczesnych obiektów solankowych w Węgrowie. Zdaniem analityków na grudziądzkich solankach można zarobić.

Za trzy lata grudziądzanie mogą korzystać z nowoczesnych obiektów solankowych w Węgrowie. Zdaniem analityków na grudziądzkich solankach można zarobić.

Chociaż spółka Geotermia Grudziądz wychodzi z dołka zagrażającego jej funkcjonowaniu, obiekty solankowe nie mogą przynosić większych niż obecnie dochodów.

Nowe koncepcje mają z Grudziądza zrobić znany ośrodek solankowo-rekreacyjny. W tym celu za 55 tys. zł miasto zleciło analizę marketingową i koncepcję biznesową.

- Przeanalizowaliśmy i przygotowaliśmy alternatywne koncepcje dla Geotermii, biorąc pod uwagę stan, w jakim się spółka znalazła i potrzeby mieszkańców oraz szpitala, który korzysta ze źródeł solankowych, a także biorąc pod uwagę fakt, że jesteśmy społeczeństwem starzejącym się - mówi Kacper Kozłowski z firmy konsultingowej Investment Support. - Kluczem jest faza eksploatacyjna, czyli samo funkcjonowanie obiektów. Trzeba dobrać taką koncepcję, by wstrzelić się w rynek, by przedsięwzięcie było opłacalne na dziesiątki lat. W tym celu proponujemy miastu stworzenie partnerstwa publiczno-prywatnego lub funkcjonowania jako spółka komunalna, gdzie miasto będzie partnerem i udziałowcem.

<!** reklama>

Koncepcja zakłada budowę basenów solankowych, zakładu balneologicznego, hoteli o dwóch standardach - jedno- lub dwugwiazdkowym i czterogwiazdkowym wraz z pomieszczeniami konferencyjnymi i wellness&spa oraz plac dla camperów.

- Przedsięwzięcie jest bardzo złożone, choćby ze względu na nakłady sięgające 80 milionów złotych - wylicza Mariusz Szczubiał, skarbnik Urzędu Miejskiego. - Powołaliśmy komitet sterujący, bo faza przedrealizacyjna musi być bardzo starannie przygotowana. Pierwszym etapem są konsultacje, za kilka miesięcy wybierzemy konkretny model. Nowy obiekt powstanie w 2015 roku.

A co stanie się z zabudowaniami już istniejącymi? Projekt nie wyklucza pozostawienia niektórych budynków. Większość jednak nadaje się do wyburzenia, gdyż jak wielokrotnie powtarzają kierujący Geotermią, obiekty zostały wybudowane metodą chałupniczą.

Przypomnijmy, Geotermia Grudziądz Sp. z o.o. rozpoczęła działalność w 2001 roku, a baseny solankowe i piramidę oddano do użytku pięć lat później.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska